Arama Sonuçları

149 sonuç bulundu

Blog Yazıları (138)
 • İKLİM AKTİVİSTİ - DENİZ ÇEVİKUS

  İklim değişikliğinin etkileri her geçen yıl yoğunlaştıkça, pozitif değişim hareketine giderek daha fazla genç katılıyor. İklim değişikliği konusundaki tartışmaya liderlik ederek, aynı zamanda farkındalığı yayıyor ve başkalarını harekete geçmeye motive ediyorlar. Bu kişilere iklim aktivistleri deniyor. Günden güne artan iklim krizleri, çevresel değişiklikler açısından insanlarda farkındalık yaratmaya çalışan iklim aktivistlerimiz yaptıkları bu farkındalıklarla Dünyamızı kurtarmaya çalışıyorlar. “6 İklim Aktivisti” serimizde ikinci aktivistimiz Deniz Çevikus. İllustrasyon: Bedirhan MENTEŞE Şimdi sizlere biraz Deniz'den bahsetmek istiyorum. Deniz Türkiye'nin en genç iklim aktivistleri arasında bulunuyor. Henüz 13 yaşında olan iklim aktivistimiz, iklim krizine yöneliminin ilk adımı olarak Greta'nın büyük bir önemi var. Greta'nın yaptığı iklim krizi eyleminden etkilenen Deniz iklim krizi iyice araştırdıktan sonra iklim aktivisti olmaya karar vermiş ve şu an da bu yolda güzel ve başarılı adımlar atmaktadır. İlk küresel ikim grevini 15 Mart 2019' da Bebek/İstanbul 'da yapan Deniz o günden sonra her cuma günü iklim için okul grevi yapmaya başladı. Grevlerini önce okulda yapmaya başlayan Deniz sonrasında insanlara sesini daha çok yayabilmek için okul çevresinden çıkıp daha çok toplumsal yerlerde eylemlerini yapmaya başladı. Günümüzde ise grevlerini pandemi dolayısıyla online yollarla yapmaya devam ediyor. Deniz'in en büyük amacı insanların ikklim krizi ile ilgili bilgilenmesi ve Dünya'mızın kurtulması diyebiliriz. İklim aktivistimiz Deniz'in iklim ile ilgili görüşleri şu şekilde; İklim krizi geleceğimizi tehdit ediyor. Buna herkesin dikkatini çekebilmemiz çok önemli. Çok uzun zamandır büyüklerimiz bizim geleceğimizi şekillendirdi ve bize berbat bir gelecek hazırladılar. İşte biz de, bugünden yaşamaya başladığımız ve gelecekte daha da şiddetli yaşayacağımız tehlikenin farkına varmış iklim aktivisti çocuklar olarak, başkalarında da farkındalık yaratmaya ve sonuçta herkesi iklim krizine karşı harekete geçirmeye çalışıyoruz. Okul grevleriyle, yaratıcı eylemlerle, ilginç etkinliklerle sürekli insanların karşısına çıkıyor ve sesimizi yükseltiyoruz. Mümkün olduğu kadar çok insan gelecek nesilleri bekleyen tehlikenin farkına varsın istiyoruz. Farkına varsınlar ki dünyadaki tüm hükümetler üzerinde baskı oluşsun ve iklim krizinin durdurulması için yapılması gerekenler yapılmaya başlansın. Bunun için zamanımız hala var, ama eylemsiz kalındıkça azalıyor. Bizler Z kuşağı olarak işte bu yüzden büyümeyi bekleyemeden geleceğimize sahip çıkmak zorunda kaldık. İklim hareketi bugünün gençlerinin iyi bir gelecek ve yaşanabilir bir dünya talebinden doğdu. TohumX Blog olarak Deniz Çevikus gibi birçok iklim aktivistlerinin yetişmesini umuyor; iklim kriziyle ilgili insanların farkındalığının artmasını, insanların doğa ile ilgili daha çok bilinçlenmesini ve daha temiz bir gelecek için bu serimizin ilerleyen nesillere bir ışık tutabilmesini umuyoruz.

 • TÜRKİYE DE BULUNAN VOLKANİK DAĞLAR (2.BÖLÜM)

  Bu yazımızda sizlere Türkiye'de bulunan volkanik dağların 2.bölümünü anlatıcağız. 7.MELENDİZ DAĞI Niğde 'nin kuzeybatısında yer alan dağ Niğde ile Bor arasındadır. Batıda taze volkan konisi biçimdeki Hasandağı ile (3.268 m) birleşir. Kuzey eteklerindeki ovaları sulayan Melendiz Suyu ile diğer akarsuları besler. Volkanik yapılı dağın en yüksek yeri 2.098 metredir. 8.HASANDAĞ DAĞI Hasandağ deniz seviyesinden 3268 metre yüksek bir tepesiyle volkanik dağdır. Büyük hasan ve Küçük hasan olmak üzere iki büyük krateri vardır. Bu dağ Aksaray ve Niğde il sınırları içerisinde yer almaktadır. 1750 metresine kadar meşe ormanıyla kaplıdır. Dağın eteklerinde ve çevresinde çeşitli Türk boyları özelliklede yörükler yaşamaktadır. Dağın eteklerinde Antik Roma şehri NORA (Viranşehir) bulunmaktadır. Erciyes dağından sonra İç Anadoluda bulunan ikinci en yüksek dağdır. 9.KARACADAĞ DAĞI İç Anadolu Bölgesinde sönmüş yanardağ konisidir. Karaman'ın 20 km kadar kuzeybatısında, 200 km karelik dairesel bir taban üstünde yükselir. Karmaşık bir yapısı olan dağ, ayrı yaştaki üç konisinin kaynaşmasıyla oluşmuştur. Üç koniden en yükseği olan Mahlaç Tepesinde (2.288 m), tabanı (1.620 m) inen bir krater vardır. Yörede uluçukur adıyla anılan kraterin uzun ekseni yaklaşık 1.500 m genişliği ise 600 metredir. Mahlaç konisinin doğusunda Kızıltepe konisi kuzeyinde de Baştepe konisi bulunur.

 • TÜRKİYE DE BULUNAN VOLKANİK DAĞLAR (1.BÖLÜM)

  Bu yazımızda sizlere Türkiye de bulunan volkanik dağlardan bahsedeceğiz. 1.AĞRI DAĞI Nuh’un gemisinin bulunduğu iddia edilen Ağrı DAĞI 5165 metre zirvesi ile Türkiye ve Dünyada en büyük dağ konumundadır. Üstünde eksik olmayan karı ile yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Ağrı Dağında dağcılık ve yürüyüş sporları için oldukça uygun bir yerdir. 2.TENDÜREK DAĞI Doğubeyazıt ve çaldıran arasında bulunan Tendürek Volkan konisinin en yüksek zirvesi 3533 metre olup, 3000 metreye yaklaşan dağın doğu krateri içerisinde 400-500 metre çapında bir göl bulunmaktadır. Kraterin dışında ise su buharı çıkmaktadır. Ayrıca dağın güney yamacında bir kaldera bulunmaktadır. Türkiye’nin en aktif volkanik dağı olarak bilinir ve bacasından duman tütmektedir. Dağdan çıkan tüfler Kars-Erzurum platosunun oluşumunda rol oynamıştır. 3.SÜPHAN DAĞI Doğu Anadolu da Van gölünün kuzeyinde olan Süphan Dağı, Patnos ve Adilcevaz dolaylarında yükselmektedir. Çıkmak için gerekli izin Adilcevaz yetkililerince verilmektedir. Süphan Dağı patnos, malazgirt, ahlat ve adilcevaz sınırları içinde yer almaktadır. 4.NEMRUT DAĞI Nemrut Dağı ya da Nemrut Stratovolkanı, Bitlis ilinin Tatvan ilçesinde Doğuanadolu da yer alan yüksek dağlardan birisidir. Van gölünün batısında kalır. Nemrut uyuyan bir aktif yanardağdır ve 1441 yılında son kez lav çıkmıştır. Tepesindeki kraterde nemrut gölü yer almaktadır. Krater etrafında en yüksek tepe olan Sivritepe 2935 metre, Doğu Nemrut tepesi 2625 metre, Güneydeki Tursuk tepesi 2828 metre ve Batı da Nemrut dağı tepesi 2801 metre yüksekliktedir. 5.KARACAĞ DAĞI Güneydoğu Anadolu Bölgesinin yaklaşık olarak ortasında, Diyarbakır havzası ile Şanlıurfa platosunu kuzey ve güney doğrultusunda ayıran sönmüş yanardağdır. En yüksek yeri 1952 metredir. Karadağ volkanı akışkan lavların oluşturduğu kalkan yanardağ yapısındadır. 120 km metre çapa 8000 metre karelik alana sahiptir. Bazaltik lavlardan oluşur. Püskürmeler üç farklı dönem de oluşmuştur. Karacadağ; Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin illerinin topraklarına yayılır. 6.ERCİYES DAĞI Kayseri'nin 25 km güneybatısındaki ovaların yanından birdenbire yükselen büyük kütleli bir stratovolkanıdır. Yüksek derecede aşınmaya uğramış olan volkanın son olarak Roma dönemi, madeni paralarındaki betimlemelere dayanarak MÖ 253 yılında püskürdüğü söylenebilir. Erciyes, 3.916 metreye ulaşan zirvesi ile İç Anadolu'nun en yüksek dağıdır. Torosların kuzey doğu uzantısı olan Aladağların en yüksek noktası olduğu kabul edilmektedir ve Alp kuşağına dahildir. Zirvesinin hiç bir zaman kardan arınmadığı ve açık bir günde zirvesinden Karadeniz ve Akdenizin görülebildiği söylenilmektedir.

Hepsini Görüntüle
Sayfalar (11)
 • Değerler | TohumX BLOG

  DEĞERLERİMİZ Birlikte daha fazlasını başaralım. TohumX Blog ile birlikte herkesi bilinçlendirelim. Sosyal medya günümüzde herkesin kullandığı, rahatla iletişim kurulabilen ve haberleşmenin oldukça hızlı olduğu platformlardır. TohumX BLOG sosyal medya ekibi güncel haber paylaşımlarını, bilgi paylaşımlarını, yaptığı doğa temizliği gibi bir çok etkinliği sosyal medya platformları üzerinden duyurmaktadır. Sosyal medyanın etkili kullanımının bilincinde olan şirketimiz elindeki tüm olanakları kullanarak sizlerle bilgilerini paylaşmayı hedefler. Daha yeşil ve yaşanabilir Dünya'nın temelinde insanların bulunduğunu bilen firmamız sosyal medyanın tüm olanaklarını kullanmaya çalışarak yaşanabilir Dünya hedefine katkıda bulunur. ÇEVRE İnsanların Dünya üzerinde bıraktığı etki nedeniyle sürdürülebilirlik , geri dönüşüm gibi kavramlar çok önemli bir rol oynuyor. Azalan kaynaklar ve iklim krizi her alanda ki insan faaliyetlerini etkilemeye devam ederken insanların çevre ile ilgili bilinçlenmesinin önemi daha da artıyor. TohumX Blog olarak amacımız çevre ile ilgili en güncel haberleri insanlara sunmayı hedefliyoruz. TOPLUM Toplumla beraber büyümeyi uzun dönemli başarının anahtarı olarak görüyoruz. Topluma en büyük katkımızı işimiz ile yapmaya çalışıyoruz. İnsanlara güncel haberleri sunarken faaliyet alanımızla bağlantılı olan toplumsal projelerde yer alarak sosyal alanda fayda sağlıyor, etki alanımızı geliştiriyoruz. DEĞER ZİNCİRİ Değer zincirimizle birlikte yaptığımız iş ile amacımız ulaşabildiğimiz kadar farklı insanlara ulaşarak onlar üzerinde hem bilinçlenme hem de pozitif etki bırakabilmektir. Ulaşabildiğimiz her kaynaktan edindiğimiz bilgileri sunmaya çalışırken işbirlikçilerimiz ve sponsorlarımızla birlikte ortak projeler hayata geçiriyoruz. Ulaşabildiğimiz her insanla bilgilerimizi paylaşmak için TohumX Blog Web'de sadelik ve bilgi güvenliğini ön planda tutuyoruz. ÇALIŞANLAR İşimizin odağında insan yer alıyor. Yetenekler ise işimizi en ileriye taşıyan rn önemli unsurdur. Çalışanlarımızın yeteneklerine yatırım yapıyor, çeşitliliğe yer veren adil bir çalışma ortamı sağlamayı ve çalışan memnuniyetini arttırmayı önemsiyoruz. İşimiz teknoloji ve insanlar üzerine kurulu olduğu için bilgi birikimlerimizi açıyoruz.

 • Sosyal Etki | TohumX BLOG

  SOSYAL ETKİ Birlikte daha fazlasını başaralım. TohumX Blog ile birlikte herkesi bilinçlendirelim. Sosyal medya günümüzde herkesin kullandığı, rahatla iletişim kurulabilen ve haberleşmenin oldukça hızlı olduğu platformlardır. TohumX BLOG sosyal medya ekibi güncel haber paylaşımlarını, bilgi paylaşımlarını, yaptığı doğa temizliği gibi bir çok etkinliği sosyal medya platformları üzerinden duyurmaktadır. Sosyal medyanın etkili kullanımının bilincinde olan şirketimiz elindeki tüm olanakları kullanarak sizlerle bilgilerini paylaşmayı hedefler. Daha yeşil ve yaşanabilir Dünya'nın temelinde insanların bulunduğunu bilen firmamız sosyal medyanın tüm olanaklarını kullanmaya çalışarak yaşanabilir Dünya hedefine katkıda bulunur.

 • Marka Merkezi | TohumX BLOG

  Marka MERKEZİ TohumX markası bir isimden daha fazlasıdır. Şirketimizin ruhunu yansıtan bir dizi değer, nitelik ve tasarım ilkesidir. Bunu tutarlı bir şekilde kullanmak, dünyayı gerçek zamanlı bulduğumuzdan daha iyi bir şekilde sürdürmemize olanak sağlayacaktır. LOGO TohumX BLOG adını veya logolarını veya bunların herhangi bir bölümünü başka herhangi bir logo, şirket adı, işaret veya genel terimlerle birleştirmeyin. Logoyu düzenlemeyin, üzerinde değişiklik yapmayın, deforme etmeyin, döndürmeyin veya yeniden renklendirmeyin. TohumX Logo İstenildiği gibi kullanılabilir. Grid ve TohumX BLOG Logo Kullanılamaz. (Varlığını çöpe atılan yiyeceklerden karşılayan karga ikonu) Shape ve TohumX BLOG Logo Kullanılamaz. (Plastiğin ham maddesi ve fosil yakıt olan petrol damlası ikonu) Beyaz Arka Plan TohumX Logo İstenildiği gibi kullanılabilir. Shape ve Grid Kullanılamaz. (İklim krizine dikkat çekmek ve nesli tükenmekte olan kutup ayısı silüeti) LogoBack Shape Kullanılamaz. (Güneş ikonu) İSİM KULLANIMI Asla "TohumX BLOG" adını değiştirmeyin veya kısaltmayın. TohumX'deki "T", "X" ve "BLOG" her zaman büyük harfle yazılır. "TohumX BLOG" kelimesini tek bir kelime olarak saklayın. TohumX BLOG Doğru Kullanım Tohumx blog Tohum x BLOG Tohum X Blog Yanlış Kullanımlar TohumX BLOG RENK TohumX BLOG renkleri aşağıdaki gibidir. #4285F4 Dip Mavi #E3EDFE #EA4335 Yoğun Kırmızı #FCE3E1 #34A853 Tohum Yeşili #E1F2E5 #F8CA1A TohumX Sarısı #FEF3D9 #FAFBFC Tonlu Beyaz #FFFFFF

Hepsini Görüntüle

#Dönüştürbeni

#Zerowaste

#Trashtag

#Sıfıratık

TohumX Blog

Hakkımızda

Yardım

Youtube