Arama Sonuçları

151 sonuç bulundu

Blog Yazıları (140)

 • DEPREME EĞİLİMLİ ÜLKELER (2.BÖLÜM)

  Bu yazımızda da sizlere depreme eğilimli ülkelerden 2.bölümümüzdeki diğer ülkelerden bahsedeceğiz. JAPONYA Endonezya gibi, Japonya’da Ateş Çemberi’ ne yakındır ve bu da onu felaketle sonuçlanan depremlere karşı oldukça savunması kılmaktadır. Bu felaketlerin sorumlusu kıta ve okyanus levhalarının Japonya’da ve çevresinde hareket etmesidir. Japonya dört farklı tektonik plakanın birleşimindedir. Bunlar Kuzey Amerika levhası, Pasifik levhası, Filipin levhası ve Avrasya levhasıdır. Filipin ve Pasifik levhalarının diğer iki levhanın altına hareketi ve batması depremlere neden olur. PERU Peru, Güney Amerika ve Nazca plakaları arasındaki ara yüzdedir. Birincisinin ikincisi üzerinde yılda 77 mm’lik bir hızla hareketi, plaka ara yüzündeki itme faylanmasına bağlı depremleri tetiklemektedir. Peru’nun dağlık bölgelerindeki volkanizma ve Peru-Şili Çukuru ile And Dağları’nın oluşumu da bu levhaların hareketinden kaynaklanan levha tektoniğinin bir sonucudur. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ABD’nin batı kıyılarının bazı kısımları Pasifik Ateş Çemberindedir. Bölgede levha tektoniği de etkindir. Pasifik ve Kuzey Amerika plakalarının dinamik sınırı, özellikle Alaska ve Kaliforniya da olmak üzere ülkedeki birçok depremden sorumludur.

 • DEPREME EĞİLİMLİ ÜLKELER (1.BÖLÜM)

  Bu yazımızda sizlere depreme hangi ülkeler daha fazla eğilimli bundan bahsedeceğiz. ÇİN Çin, 1900’den 2016’ya kadar herhangi bir ülkenin görüp görebileceği en yüksek deprem sayısı olan, 157 deprem yaşamıştır. Bu depremlerin çoğu, arazinin oldukça dağlık olduğu, ülkenin güneybatı bölgesinde meydana gelmiştir. Neyse ki bu bölgede Sichuan, Gansu, Qinghai, Sincan gibi Çin’in en az nüfuslu eyaletleri yer almaktadır. Bu bölgenin engebeli arazisi ve sert iklimi, nüfusu desteklemeye uygun değildir ve ne yazık ki zayıf ulaşım altyapısı nedeniyle bir deprem sonrasında bu bölgeye arama ve kurtarma ekibinin vaktinde yetişmesi oldukça zordur. ENDONEZYA Endonezya , 1900 ve 2016 yılları arasında 113 büyük depremle dünyanın depreme en meyilli ülkeleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Endonezya’daki bu deprem sıklığının sebebi, Ateş Çemberi üzerindeki konumudur. Dünyadaki depremlerin çoğu, yaklaşık 40.000 kilometrekarelik ayakkabı şeklindeki bir alanı kapsayan Ateş Çemberinde meydana gelmektedir. Bölgedeki tektonik plakaların hareketinin yanı sıra denizaltı veya yüzey volkanik patlamaları, yüzyıllar boyunca Endonezya’yı etkileyen birçok depremin baş rolü olmuştur. İRAN Orta Doğu’da bir ülke olan, yüksek sismik aktivitenin olduğun bir bölgede yer almaktadır. Dünyanın en büyük üçüncü deprem ülkesidir ve 1900’den 2016’ya kadar en az 106 deprem yaşanmıştır. Ülke, Avrasya ve Arap tektonik plakalarının buluştuğu yerde bulunmaktadır. Sismik bölge, 1600 kilometre uzunluğunda ve 400 kilometre genişliğinde bir alanla ülkenin büyük bir bölümünü kapsamaktadır. TÜRKİYE Türkiye’de dünyanın sismik açıdan en aktif noktalarından biri olan Avrasya ve Arap levhalarının sınırının tepesinde yer almaktadır. Arap levhası kuzeye, nispeten istikrarlı olan Avrasya Levhasına doğru ilerliyor. Türkiye, bu levhalar arasındaki çarpma sınırında yer almaktadır. Arap Plakasının hareketi, Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nin orta deniz sırtları boyunca yeni kabuğun oluşumu ve yayılmasıyla tetiklenir. Bu yeni kabuğun yayılması, Arap plakasına kuzeye doğru itme sağlar. Arap levhasından gelen basınç, ülkede şimdiden ortak bir noktadan başlayıp daha sonra Kuzey Anadolu Fayı ve Doğu Anadolu Fayı olarak ayrılan iki fay oluşturmuştur. Bu faylar boyunca konumlar, depreme karşı oldukça hassastır.

 • İKLİM AKTİVİSTİ - DENİZ ÇEVİKUS

  İklim değişikliğinin etkileri her geçen yıl yoğunlaştıkça, pozitif değişim hareketine giderek daha fazla genç katılıyor. İklim değişikliği konusundaki tartışmaya liderlik ederek, aynı zamanda farkındalığı yayıyor ve başkalarını harekete geçmeye motive ediyorlar. Bu kişilere iklim aktivistleri deniyor. Günden güne artan iklim krizleri, çevresel değişiklikler açısından insanlarda farkındalık yaratmaya çalışan iklim aktivistlerimiz yaptıkları bu farkındalıklarla Dünyamızı kurtarmaya çalışıyorlar. “6 İklim Aktivisti” serimizde ikinci aktivistimiz Deniz Çevikus. İllustrasyon: Bedirhan MENTEŞE Şimdi sizlere biraz Deniz'den bahsetmek istiyorum. Deniz Türkiye'nin en genç iklim aktivistleri arasında bulunuyor. Henüz 13 yaşında olan iklim aktivistimiz, iklim krizine yöneliminin ilk adımı olarak Greta'nın büyük bir önemi var. Greta'nın yaptığı iklim krizi eyleminden etkilenen Deniz iklim krizi iyice araştırdıktan sonra iklim aktivisti olmaya karar vermiş ve şu an da bu yolda güzel ve başarılı adımlar atmaktadır. İlk küresel ikim grevini 15 Mart 2019' da Bebek/İstanbul 'da yapan Deniz o günden sonra her cuma günü iklim için okul grevi yapmaya başladı. Grevlerini önce okulda yapmaya başlayan Deniz sonrasında insanlara sesini daha çok yayabilmek için okul çevresinden çıkıp daha çok toplumsal yerlerde eylemlerini yapmaya başladı. Günümüzde ise grevlerini pandemi dolayısıyla online yollarla yapmaya devam ediyor. Deniz'in en büyük amacı insanların ikklim krizi ile ilgili bilgilenmesi ve Dünya'mızın kurtulması diyebiliriz. İklim aktivistimiz Deniz'in iklim ile ilgili görüşleri şu şekilde; İklim krizi geleceğimizi tehdit ediyor. Buna herkesin dikkatini çekebilmemiz çok önemli. Çok uzun zamandır büyüklerimiz bizim geleceğimizi şekillendirdi ve bize berbat bir gelecek hazırladılar. İşte biz de, bugünden yaşamaya başladığımız ve gelecekte daha da şiddetli yaşayacağımız tehlikenin farkına varmış iklim aktivisti çocuklar olarak, başkalarında da farkındalık yaratmaya ve sonuçta herkesi iklim krizine karşı harekete geçirmeye çalışıyoruz. Okul grevleriyle, yaratıcı eylemlerle, ilginç etkinliklerle sürekli insanların karşısına çıkıyor ve sesimizi yükseltiyoruz. Mümkün olduğu kadar çok insan gelecek nesilleri bekleyen tehlikenin farkına varsın istiyoruz. Farkına varsınlar ki dünyadaki tüm hükümetler üzerinde baskı oluşsun ve iklim krizinin durdurulması için yapılması gerekenler yapılmaya başlansın. Bunun için zamanımız hala var, ama eylemsiz kalındıkça azalıyor. Bizler Z kuşağı olarak işte bu yüzden büyümeyi bekleyemeden geleceğimize sahip çıkmak zorunda kaldık. İklim hareketi bugünün gençlerinin iyi bir gelecek ve yaşanabilir bir dünya talebinden doğdu. TohumX Blog olarak Deniz Çevikus gibi birçok iklim aktivistlerinin yetişmesini umuyor; iklim kriziyle ilgili insanların farkındalığının artmasını, insanların doğa ile ilgili daha çok bilinçlenmesini ve daha temiz bir gelecek için bu serimizin ilerleyen nesillere bir ışık tutabilmesini umuyoruz.

Hepsini Görüntüle

Sayfalar (11)

 • Değerler | TohumX BLOG

  DEĞERLERİMİZ Birlikte daha fazlasını başaralım. TohumX Blog ile birlikte herkesi bilinçlendirelim. Sosyal medya günümüzde herkesin kullandığı, rahatla iletişim kurulabilen ve haberleşmenin oldukça hızlı olduğu platformlardır. TohumX BLOG sosyal medya ekibi güncel haber paylaşımlarını, bilgi paylaşımlarını, yaptığı doğa temizliği gibi bir çok etkinliği sosyal medya platformları üzerinden duyurmaktadır. Sosyal medyanın etkili kullanımının bilincinde olan şirketimiz elindeki tüm olanakları kullanarak sizlerle bilgilerini paylaşmayı hedefler. Daha yeşil ve yaşanabilir Dünya'nın temelinde insanların bulunduğunu bilen firmamız sosyal medyanın tüm olanaklarını kullanmaya çalışarak yaşanabilir Dünya hedefine katkıda bulunur. ÇEVRE İnsanların Dünya üzerinde bıraktığı etki nedeniyle sürdürülebilirlik , geri dönüşüm gibi kavramlar çok önemli bir rol oynuyor. Azalan kaynaklar ve iklim krizi her alanda ki insan faaliyetlerini etkilemeye devam ederken insanların çevre ile ilgili bilinçlenmesinin önemi daha da artıyor. TohumX Blog olarak amacımız çevre ile ilgili en güncel haberleri insanlara sunmayı hedefliyoruz. TOPLUM Toplumla beraber büyümeyi uzun dönemli başarının anahtarı olarak görüyoruz. Topluma en büyük katkımızı işimiz ile yapmaya çalışıyoruz. İnsanlara güncel haberleri sunarken faaliyet alanımızla bağlantılı olan toplumsal projelerde yer alarak sosyal alanda fayda sağlıyor, etki alanımızı geliştiriyoruz. DEĞER ZİNCİRİ Değer zincirimizle birlikte yaptığımız iş ile amacımız ulaşabildiğimiz kadar farklı insanlara ulaşarak onlar üzerinde hem bilinçlenme hem de pozitif etki bırakabilmektir. Ulaşabildiğimiz her kaynaktan edindiğimiz bilgileri sunmaya çalışırken işbirlikçilerimiz ve sponsorlarımızla birlikte ortak projeler hayata geçiriyoruz. Ulaşabildiğimiz her insanla bilgilerimizi paylaşmak için TohumX Blog Web'de sadelik ve bilgi güvenliğini ön planda tutuyoruz. ÇALIŞANLAR İşimizin odağında insan yer alıyor. Yetenekler ise işimizi en ileriye taşıyan rn önemli unsurdur. Çalışanlarımızın yeteneklerine yatırım yapıyor, çeşitliliğe yer veren adil bir çalışma ortamı sağlamayı ve çalışan memnuniyetini arttırmayı önemsiyoruz. İşimiz teknoloji ve insanlar üzerine kurulu olduğu için bilgi birikimlerimizi açıyoruz.

 • Sosyal Etki | TohumX BLOG

  SOSYAL ETKİ Birlikte daha fazlasını başaralım. TohumX Blog ile birlikte herkesi bilinçlendirelim. Sosyal medya günümüzde herkesin kullandığı, rahatla iletişim kurulabilen ve haberleşmenin oldukça hızlı olduğu platformlardır. TohumX BLOG sosyal medya ekibi güncel haber paylaşımlarını, bilgi paylaşımlarını, yaptığı doğa temizliği gibi bir çok etkinliği sosyal medya platformları üzerinden duyurmaktadır. Sosyal medyanın etkili kullanımının bilincinde olan şirketimiz elindeki tüm olanakları kullanarak sizlerle bilgilerini paylaşmayı hedefler. Daha yeşil ve yaşanabilir Dünya'nın temelinde insanların bulunduğunu bilen firmamız sosyal medyanın tüm olanaklarını kullanmaya çalışarak yaşanabilir Dünya hedefine katkıda bulunur.

 • Marka Merkezi | TohumX BLOG

  Marka MERKEZİ TohumX markası bir isimden daha fazlasıdır. Şirketimizin ruhunu yansıtan bir dizi değer, nitelik ve tasarım ilkesidir. Bunu tutarlı bir şekilde kullanmak, dünyayı gerçek zamanlı bulduğumuzdan daha iyi bir şekilde sürdürmemize olanak sağlayacaktır. LOGO TohumX BLOG adını veya logolarını veya bunların herhangi bir bölümünü başka herhangi bir logo, şirket adı, işaret veya genel terimlerle birleştirmeyin. Logoyu düzenlemeyin, üzerinde değişiklik yapmayın, deforme etmeyin, döndürmeyin veya yeniden renklendirmeyin. TohumX Logo İstenildiği gibi kullanılabilir. Grid ve TohumX BLOG Logo Kullanılamaz. (Varlığını çöpe atılan yiyeceklerden karşılayan karga ikonu) Shape ve TohumX BLOG Logo Kullanılamaz. (Plastiğin ham maddesi ve fosil yakıt olan petrol damlası ikonu) Beyaz Arka Plan TohumX Logo İstenildiği gibi kullanılabilir. Shape ve Grid Kullanılamaz. (İklim krizine dikkat çekmek ve nesli tükenmekte olan kutup ayısı silüeti) LogoBack Shape Kullanılamaz. (Güneş ikonu) İSİM KULLANIMI Asla "TohumX BLOG" adını değiştirmeyin veya kısaltmayın. TohumX'deki "T", "X" ve "BLOG" her zaman büyük harfle yazılır. "TohumX BLOG" kelimesini tek bir kelime olarak saklayın. TohumX BLOG Doğru Kullanım Tohumx blog Tohum x BLOG Tohum X Blog Yanlış Kullanımlar TohumX BLOG RENK TohumX BLOG renkleri aşağıdaki gibidir. #4285F4 Dip Mavi #E3EDFE #EA4335 Yoğun Kırmızı #FCE3E1 #34A853 Tohum Yeşili #E1F2E5 #F8CA1A TohumX Sarısı #FEF3D9 #FAFBFC Tonlu Beyaz #FFFFFF

Hepsini Görüntüle