• Uğurcan Taşar

AB PARLAMENTOSU, 2030'a KADAR EMİSYONLARI %60 SEVİYESİNE DÜŞÜRECEK PAKETİ AÇIKLADI!

En son güncellendiği tarih: 6 Kas 2020


Avrupa Parlamentosu salı günü AB’nin 2030 iklim hedefini güncellemek için oylama yaptı.  On yılın sonunda şu an %40  olan sera gazı emisyonlarında %60’a kadar bir düşüş olacağını belirtti.  AB milletvekilleri arasında farklı görüşlerde olsa da  WTF ve STK’lar, 2030’ a kadar en az  %60’lık emisyon azaltımı ve ciğerimizden karbonu uzaklaştırmak için ayrı bir hedef çağrısında bulundu.
AVRUPANIN 2030 İKLİM HEDEFİ NEDİR?


Emisyonlar ve ortadan kaldırılmalar dahil olmak üzere, Avrupa Yeşil Antlaşmasının bir parçası olarak Eylül 2020’de ortaya çıkan 2030 iklim hedefi, 2030 sera gazı emisyon azaltma hedefini 1990’a kıyasla en az %55’e yükseltmesini amaçlıyor. Artanlar dahil tüm sektörlerde yapılması gereken eylemleri içerir.


Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji konusunda AB’nin enerji kaynakları güvenliğini de arttırıyor. Bu, AB’nin iklim açısından nötr bir ekonomiye doğru ilerlemesini ve Ulusal Kararlı Katkısını güncelleyerek Paris Anlaşması kapsamındaki taahhütlerini uygulamasını sağlayacaktır.

2030 iklim ve enerji çerçevesi, 2021’den 2030’a kadar olan dönem için AB çapında hedefleri ve politika hedeflerini içermektedir.Milletvekilleri, bloğun 2030 iklim hedefini Komisyon’un önerdiği %55 emisyon azaltma hedefinin ötesine yükseltmeleri için AB liderlerine baskı yapıyor.


İlk tahminlere göre, AB meclisindeki milletvekilleri 2030 hedefi ile ilgili önerilen değişikliği 326’ya 352 oyla, 18 çekimser oyla sonuçlandırdılar.


Metin şimdi nihai onay için AB’nin 27 üye ülkesini temsil eden AB Bakanlar Konseyi’ne iletilecek. AB’nin amacı müzakereleri yıl sonuna kadar tamamlamaktır.

Parlamentonun 2030 iklim hedefine ilişkin kararı, AB’nin 2050 yılına kadar iklim tarafsızlığına ulaşma hedefini mevzuata dahil etmeyi amaçlayan Avrupa İklim Yasası için daha geniş bir oylamanın parçası olarak Salı akşamı gerçekleşti.


Yaptık! %60 kazandı! “ Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) grubundan İsveçli milletvekili Jytte Guteland, önerilen Avrupa İklim Yasası konusunda Parlamento raportörü olduğunu söyledi.Meclisin çevre komitesine başkanlık eden Fransız merkez milletvekili Pascal Canfin, “Değişikliğim artık Parlamentonun resmi pozisyonu haline geliyor” dedi. “İklim hırsının her zamankinden daha ön safındayız!” zaferle tweet attı.


Merkez sağ Avrupa Halk Partisi’nden (EPP) bir Alman milletvekili olan Peter Liese, %60 hedefinin “aşırı” olduğunu söyledi ve AB üye ülkelerini bunun yerine Avrupa Komisyonu’nun ilk %55’lik kesinti önerisini desteklemeye çağırdı.


Liese Twitter’da “Avrupa Parlamentosundaki çoğunluğun Avrupa Komisyonu’nun İklim Yasası teklifini desteklemediğini, ancak aşırı hırslı %60’a oy vermesinden üzüntü duyuyorum” dedi .

“%60’ı içtenlikle sevmediğimiz ve bunun işleri gerçekten tehlikeye attığını düşündüğümüz için çekimser kalacağız.” dedi.
EPP, Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük siyasi hiziptir. Avrupa Komisyonu tahminlerine göre “en uygun olanı” olduğu için 2030 yılına kadar %55 CO2 azaltma hedefini desteklediğini söyledi.


Avrupa Komisyonu, sera gazı emisyonlarında %55’lik bir azalmanın AB ekonomisi için “ulaşılabilir” ve “faydalı” olduğunu söyleyerek Eylül ayında güncellenmiş 2030 hedefini masaya koydu. İklim yasasıyla ilgili son oylamanın Perşembe günü yapılması planlanıyor, ancak bunun sadece bir lastik damgalama uygulamasından fazlası olması beklenmiyor.


Çevre kampanyacıları oylamayı selamladı. WWF, “Avrupa Parlamentosu, Komisyon’un %55 ‘net’ teklifinden çok daha ilerici bir pozisyon aldığı için alkışlanacak,” dedi. Ancak, 2030 için % 60’lık bir hedefin, Paris Anlaşması’nın 1.5-2C hedefi doğrultusunda küresel ısınmayı yönetilebilir seviyelerde tutmak için bilimin gösterdiği şeyle hala uyumlu olmadığını da sözlerine ekledi.


TohumX ve STK’lar, 2030 yılına kadar en az % 65 emisyon azaltımı ve yutaklardan karbon uzaklaştırma için ayrı bir hedef çağrısında bulunuyor.”

5 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar