• Yakup Bedirhan Menteşe

AĞAÇ DİKMEK NEDEN ÖNEMLİDİR? AĞAÇLARIN FAYDALARI NELERDİR?

Gezegenimizin akciğerlerini oluşturan yapı taşı: AĞAÇLAR. Ağaç dikmek neden önemlidir? Ağacın biz insanlar için önemi nedir? Ağacın insanlara ve dünyaya faydaları nelerdir? Bugün yazımızda Ağaçlara değineceğiz. Ağaçlar ile ilgili merak edilenleri sorulara hep birlikte cevap bulalım…

Ağaç Nedir?

“Ağaç Nedir?” Sorusunu teknik olarak açıklamak gerekirse boyu en az 5 metre, çapı ise 10 cm’den geniş olan ve her yıl büyümeye devam eden odunsu, uzun ömürlü bitkilere Ağaç denmektedir. Bir ağacın yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan bazı etken maddeler vardır bunlar; ışık, sıcaklık, CO₂, O, su ve çeşitli mineraller gereklidir. Bu soruyu birde başka bir perspektiften açıklamak gerekirse Ağaçlar insanlığın ve dünyamızın yaşam kaynağıdır.

Ağaç Dikmek Neden Önemlidir?

Ağaç dikmek sadece insanlar için önemli değildir. Ağaç dikmek dünya için bir ihtiyaçtır. Çünkü ağaçlar dünyamızın akciğerlerini oluşturmaktadır. Ağaçlar her gün solumak zorunda olduğumuz kirli havayı temizlemeyi sağlamaktadır. Havadaki zararlı molekülleri ve kirli tozları yaprakları ve kabuğunda emilimini sağlayarak havaya temiz oksijen salınımı yapmaktadır. Şehirleşmenin bulunduğu bölgelerde havada bulunan Karbonmonoksit, nitrojen oksitler ve ozon gibi zehirli gazları emilimini de sağlamaktadır. Ormanların yok olması sonucu oluşan karbondioksit artışı ve fosil yakıtların yanması sonucunda atmosferdeki ısı İklim Değişikliği ve Küresel Isınma gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep olur. Ağaçlar havadaki karbon atomlarını tutma görevini üstlenerek atmosferdeki karbondioksiti dengelenmesine yardımcı olur. İklim değişikliği ve Küresel Isınma gibi sorunların etkilerini de azaltır.


İnsanlar olarak Ağaç Dikmeliyiz. Ortalama bir insan yılda 9.5 ton hava solur. Oksijen bu havanın sadece %23’ünü oluşturmaktadır. İnsanlar ise bu oksijenin yalnızca 3’te 1’ini kullanabilmektedir. Buda yaklaşık olarak yılda 740 kg oksijen anlamına gelir. Bu sayıya göre bir insanın ihtiyaç duyduğu oksijen 7 ya da 8 ağaç değerindedir. Yılda ortalama 1 kişinin ağaç tüketimi 7 ağaca eşittir. Bu tüketim sonucunda doğamızdan kullandığımız ağaç sayısını karşılamamız gerekmektedir. 83 milyon nüfusu aşkın ülkemize göre bir yılda ortalama ne kadar ağaç gerektiğini hesaplayalım:


83.000.000 x 7 = 581.000.000 adet! Dikilmesi gereken ağaç sayısı.


10 yıllık bir süreçte ise 6 milyara yakın ağaç demektir. Devletimiz istatistiklerle de belli olduğu üzere 3 milyar adetten fazla ağaç dikimini gerçekleştirmektedir. Peki bu yeterli mi? Kesinlikle yeterli değil. O zaman bizlerde bireyler olarak en azından kendi tükettiğimiz ağaç sayısı kadar ağaç dikmemiz gerekmektedir.

Aslına bakarsanız bu yukarda ki ortalama dikilmesi gereken ağaç hesabı bile diğer çevresel sorunları eklediğimizde yetersiz kalmaktadır. Çünkü her gün çıkan Orman Yangınları, Küresel Isınmayla birlikte yok olan buzullar gibi bir sürü küresel sorunla boğuşmaktadır dünyamız. Bu sebeple üzerimize düşen görev 7 ağaçtan fazlasını dikmektir. Bunun bilincinde bir toplum olarak yaşamaya devam edersek yaşadığımız dünyamıza karşı olan sorumluluğumuzu da yerine getirmiş oluruz. Dünyanın bizim Ağaç dikmemize ihtiyacı var. Unutmayın Ağaç yoksa Yaşamda yoktur.

Ağaçların Faydaları Nelerdir?

Küresel Isınmanın En Büyük Düşmanı

Ağaçlar havadaki karbondioksiti emerek dışarı oksijen salınımı yaparlar. Karbondioksiti içinde tutmasının asıl sebebi büyümesini devam ettirmek olsa da bu küresel ısınmayla ve iklim değişikliğiyle olan savaşında en kolay ve en maliyetsiz çözüm yoludur.

Havayı Filtreler ve Temizler

Havadaki kirli tozları ve zehirli gazların (Kükürt dioksit, Azot dioksit, Karbonmonoksit, Ozon) emilimini yapar, partikülleri filtreler ve bunları kabuğunun içinde tutarlar.

Oksijen Üretimi

Ortalama olarak dünyada bir dönüm ağacın 18 insanın yıllık oksijen ihtiyacını sağlayabilir. (40 kişinin bir saatte havaya verdiği karbondioksiti yetişkin bir çam ağacı 1 saatte oksijene dönüştürür.)


Şehirlerin Ateş Düşürücüsü

Şehirlerde yaşayan insanların özellikle yeşilliğin az olduğu bölgelerde hava sıcaklıkları kuraklıkla birlikte kavurucu olabiliyor. Ağaçlar ise yaptıkları gölgeler sayesinde ve salgıladıkları temiz hava sayesinde daha serin bir hava sunuyor.


Su Tasarrufu Yapmanızı Sağlamaktadır.

Ağaçlar biz çevremizdeki çiçek ve çimenlerin ihtiyacı olan suyu karşılamamızda yardımcı olur. İhtiyacımız olan su miktarını da çeşitli yollarla sağlamaktadır. Çünkü ağaçlar topraktaki suyu emerek yapraklarından ve kabuğundan havaya salarlar. Böylelikle havadaki su yağmur olarak tekrar toprağa düşer. Yağmur döngüsünün büyük bir bölümünde ağaçlar görev yapmaktadır. Ağaçlar yapraklarıyla yeryüzünü örterek yerdeki nemin kaybolmamasını da sağlamaktadır. Unutmayın Ağaç Yoksa Su Yoktur Yani Yaşam Yoktur!

Su Kirliliğini Önler

Geçmişten günümüze dağlık bölgelerde yaşayanlar ya da ormanlık bölgelerde yaşayanlar suyun oralarda daha teniz olduğunu söylemektedir. Çünkü nehir, göl ve çeşitli su kaynaklarının olduğu bölgelerin etrafında ağaç olmasıdır. Ağaç sudaki zararlı partikülleri tutar, tozları da emer böylelikle daha kaliteli bir su kaynağı sunar bizlere. Yerin altında ve üstündeki su kaynaklarının filtrelenmesini sağlamaktadır.


Sel Olma Oranını Düşürür

Sel felaketleri genellikle yoğun yağışlardan sonra oluşmaktadır. Bölgenin iklimine ve bitki örtüsüyle örtüşen ağaçların olmaması sonucu bu yağmurlar sel gibi üzücü afetler yaşatmaktadır. Ağaçların yoğunlukta olduğu bölgelerde sel gibi afetlerin riski oldukça düşüktür. Bu tip doğal afetlerde yağmur suyunun emilmesinde görev alan ağaçlar ve çeşitli bitikler yağmur suyunun emilimini sağlamaktadır. Hem kendi ihtiyaçları olan suyun emilimini sağlayarak gelişiyorlar hem de yağmur suyunu emerek sel gibi afetlerin önünü kesiyorlar.


Erozyonlara Karşı Savaşır

Ağaçlar sadece insanlığa olan faydaları değil kendi habitatlarında da üst düzey özelliklere sahiptir. Doğada oluşan afetlerden biride erozyonlardır. Ağaçlar kökleriyle erozyonlara karşı toprağa sıkı sıkıya bağlandıkları için ağaçların olduğu bölgelerde erozyon olma riskini en aza indirgemektedir.

Zararlı Güneş Işınlarından (UV Işınları) Korumaktadır.

Ağaçlar yaptıkları gölgelerle serinlemeyi sağlarken aynı zamanda büyük dalları ve yapraklarıyla bir kalkan oluşturarak güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınların insanlara zarar vermesini engellemektedir.

Besin Kaynağıdır.

Ağaçlar yüzyıllardır doğadaki bütün canlıların besin kaynağı olmuştur. İnsanlara sunduğu çeşitli meyvelerle birlikte doğadaki küçük büyük canlılara da ceviz, fındık, meşe palamudu gibi kuruyemişlerle diğer canlılara da besin kaynağı olmuştur.

İnsan Sağlığını İyileştirir.

Tıpta ve alternatif tıpta geçmişten günümüze doğadaki şifalı bitkiler ve çeşitli ağaç meyveleri insan sağlığı için ilaç olarak kullanılmıştır.

Ağaç Sayısı ve Suç Oranı Ters Orantılı

Ağaçların sayısı ve suç oranı ters orantılı. Ağaçlar gerçekten şiddeti azaltmada bir faktör olabilir mi? Yapılan birçok çalışma bu soruya “Evet” cevabını vermektedir. Sosyoekonomik faktörlerden bağımsız olarak, ağaç sayısının yüksek olduğu bazı bölgelerde suç oranında azalmalar olduğu görülmektedir. ABD’de Connecticut eyaletinde dikilen ağaç sayısıyla birlikte oluşan gölgelik alanların artışı beraberinde mülkiyet suçlarında %14 azalma, şiddet içeren suçlarda ise %15’lik bir azalma getirmiştir. Benzer bir sonuç Baltimore’da ağaç gölgelerinde olan %10’luk artış için tüm suçlarda %12’lik bir düşüş gözlemlenmiş.


Mevsim Geçişleri Anlaşılır

Ağaçlar her yıl bize yaşanılan mevsimlerin gözle görülür olmasını sağlamaktadır. İlkbaharda ağaçlar yeşillenir ve çiçek açar, yazları meyve verirler, sonbaharda ise yere dökülen yapraklar ve çeşitli soft renklerin ahengiyle doğa da mevsimler yaşanır.

Ekonomiye Olan Faydası

Yüzyıllardır çeşitli alanlarda ağaçların meyve olarak satılıp ya da kesilip keresteye dönüştürülerek satılıp kullanımının yapıldığını biliyoruz. İnsanlar eskilerden beri ağaçların kendileri için bir geçim kaynağı olduğunu bilerek kendi ekonomilerini oluşturmaktadırlar.

Psikolojiye Olan Faydası

Şehir bölgelerinde çalışan insanların stresli hayatlar yaşadıkları bilinmektedir. Fakat yapılan bazı çalışmalardan ofislerde camlardan gözüken ağaçlar çalışanların biraz olsa da rahatlamış stressiz bir şekilde çalışma sürdürdükleri gözükmektedir.

Havadaki Nemi Düzenler

Ağaçların yağmur döngüsündeki yerinden bahsettik. Ağaçlar topraktaki suyu emerek yapraklarından havaya bırakırlar ve böylece havadaki nemin artmasını sağlamaktadır.

Enerjiden Tasarruf Etmenizi Sağlar

Yerleşim yeri etrafındaki ağaçların evlerin konumuna göre dikildiklerinde havalandırma ve ısınma gibi enerji gerektiren işlerin azaltılmasını sağlamaktadır.

Doğamız: Tabiat Anamız.

İnsanların ve canlıların ilk yuvası doğa. İnsanoğlu geçmişte yaşamını sürdürebilmek için ağaçlardan evler yaparak barınma ihtiyacını karşılamıştır. Hayvanlar ise ağaç gövdelerinde ve dallarında yuvalar kurarak yaşam mücadelesine devam etmiştir.


Yararlı Güneş Işınlarını Yönlendirir.

Ağaçlar salgıladıkları çeşitli moleküllerle havada bir çeşit sis oluştururlar. Güneşten gelen yararlı ışınları kullanarak oluşturdukları bu sis orman içindeki fotosentezin maksimum yararlılıkta olmasını sağlayarak hızlı oksijen üretimini de sağlamaktadır.


39 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar