• Kemal Tahsin Menteşe

ARABADAN HAM MADDEYE - ARABA GERİ DÖNÜŞÜMÜ

En son güncellendiği tarih: 3 Kas 2020

Arabalar geri dönüştürülebilir mi? Araba geri dönüşümü neden gereklidir? Araba geri dönüşümünün faydaları nelerdir? Bir Arabanın geri dönüşümün süreci nasıl ilerler? Bu soruları sizler için ele aldık, derledik, toparladık ve sonunda vardığımız sonuçları sizinle paylaşıyoruz...


Küresel ısınmanın ve sera gazlarının iklim üzerindeki etkisi göz önüne alındığında doğadaki karbon ayak izini azaltmak ve çevreyi daha iyi bir hale getirmek için bir şeyler siz de bir şeyler yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz şeylerden biri de eskimiş arabanızı hurdaya çıkartarak geri dönüşüme kazandırmak. Çünkü eski arabalar doğa için zararlı çeşitli toksik maddeleri ve kirleticileri çevreye yavaşça sızdırıyor ve tabiat için kötü sonuçlara yer açıyor. Bu sonuçları önlemek ve arabanızı geri dönüştürmek için arabanızı tanınmış bir kuruluşta hurda olarak satabilirsinizArabalar Geri Dönüştürülünce Olanlar

Arabaların geri dönüştürülmesi hem çevre için hem de insanlar için birçok fayda sağlar;


Sera Gazları Azaltılır

Her yıl binlerce ton demir cevheri üretiliyor ve bunların çoğu; yepyeni bir arabanın veya başka bir aracın parçası olarak hem dayanıklılık hem de güç için kullanılıyor. Çoğu kişi demirin rafine edilme sürecinde doğrudan atmosfere sera gazı salınımının yapıldığını bilmiyor. Bu durumu engellemek için arabanızı ve içindeki demiri geri dönüştürüp arıtma işleminin bir parçası olarak yayılan sera gazlarını azaltabilirsiniz. Arabanızdaki tüm o çeliği geri dönüştürmek için TohumX gibi geri dönüşümün her detayını bilen firmalara başvurabilirsiniz ve çevre için olumlu bir şey yapmış olursunuz.


Yağ, Benzin Ve Diğer Sıvıların Uygun Şekilde İmha Edilir

Çoğu zaman arabanızı bir hurdalık alanına park edip aylarca orada beklettiğinizde arabanızdan yağ, benzin ve diğer sıvıların sızacağını bilmeniz gerekir. Bu durum çevreyi olumsuz etkiler. Bu nedenle, önce sürüş sıvıları da dahil olmak üzere yağ ve benzini, yakın çevreyi etkilemeyecek şekilde atmalısınız. Türkiye ve dünyanın her yerinde araba geri dönüşümcülerini çevrim içi olarak arayabilirsiniz ve bu size arabanızın güvenli bir şekilde imha edilmesi için iletişime geçebileceğiniz bazı acentelerin adresini verir.


Geri Alım Programları Güçlenir

Eski ürünlerini sizden nakit para karşılığında satın almaktan çok mutlu olan birkaç araba imalat şirketi var. Araba kurtarırsa, biraz nakit bekleyebilirsiniz ancak araba gerçekten kötü durumdaysa, imalat şirketi arabanızı ücretsiz olarak çekmeyi ve ardından sıfır ücret karşılığında elden çıkarmayı teklif eder. Her şey, arabanızın ne kadar iyi olduğuna ve söz konusu şirketin aynı şeyi geri almak isteyip istemediğine bağlıdır.


Araç Geri Dönüşümü Sağlanır

Hemen yeni bir araba tercih etmek yerine, birkaç yenilenmiş parça satın alabilir ve onarılması gerekenleri değiştirebilirsiniz. Ayrıca, söz konusu şirkete danışmadan önce, söz konusu arabanın çalışır durumda olduğundan emin olmanız gerekir. Bu şekilde, eski arabanızı yenilenmiş parçalarla tamir ediyor olursunuz ve sonra onu nakit olarak satmadan önce düzenlersiniz. Bunlar eski arabanızı geri dönüştürmek istemenizin nedenlerinden bazıları. Nasıl devam edeceğinizden emin değilseniz, TohumX gibi profesyonel şirketleri arayabilir ve halledebilirsiniz. Ve arabanıza düzgün bir şekilde bakmanız, onarımları postalamanız ve ömrünü uzatmanız gerektiğini söylemeye gerek yok.Arabaların Geri Dönüşüm Aşamaları

Arabalar ömrünün sonuna ulaştığında, arabaların sahipleri bir hurdalığa veya geri dönüşüm tesisine satabilir. Arabalar hurdalığa ya da geri dönüşüm tesisine ulaştığında, dört temel adımdan geçer.


1. Ayrıntılı İnceleme

Bir geri dönüşüm tesisi, arabanın onarımın geri dönüştürmekten daha avantajlı olup olmadığını görmek için aracı inceler. Onarım karlı görünmüyorsa, geri dönüşüm tesisi sökme ve geri dönüştürme ile devam eder. Bir hurdalıktaki arabaların yaklaşık %90'ı, tamir edilmek yerine sökülüp geri dönüştürülüyor.


2. Sıvıların Boşaltılması ve Parçaların Sökülmesi

Geri dönüşüm tesisi gaz, yağ, antifriz, fren yağları ve şanzıman ve sıvıları gibi farklı sıvıları uzaklaştırır. Operatörler, tehlikeli sıvıları ayırır ve bunları güvenli imha için biriktirir. Gaz ve yağ gibi sıvılar filtrelendikten sonra tekrar kullanılır. Daha sonra araç motoru ve şanzıman araç şasisinden ayrılır ve kullanılabilir parçalar sökülerek temizlenir. Pil ve lastik gibi diğer parçalar de yeniden satış veya geri dönüşüm için araçtan sökülür.


3. Geri Kazanılan Otomobil Parçalarının Satışı

Bazı otomobil parçaları, başka arabaların tamiri için kullanılabilirken, bazı parçalar otomobil geri dönüşümü yapan firmalara satılabilir. Geri dönüşüm tesisi, bu parçaları ikinci el olarak veya onarım işlemlerinden geçirerek satabilir.


4. Kırma ve Parçalama:

Demir, çelik gibi maddeler arabadan ayrıldıktan sonra tüm geri dönüştürülebilir parçalar ayrılıp depolandığında geriye sadece preslenmiş bir metal yığını halince araba gövdesi kalır. Bu gövde daha sonra daha da ayrıntılı bir şekilde parçalara ayrılarak çıkan maddelere göre geri dönüşümü yapılır.


Otomobil geri dönüşümü oldukça zahmetli bir iş olmasının yarı sıra araçlardan elde edilen maddelerin değeri ve çevre sağlığını göz önüne alırsak tüm geri dönüşüm işlemleri araba geri dönüşümü her türlü karlı bir iştir. Bu kar sadece kazanılan para açısından değil Dünyamızda yaşayan tüm canlılar açısından önemlidir.


26 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar