• Ceren Orak

DELTA NEDİR VE NASIL OLUŞUR?

En son güncellendiği tarih: Şub 23

Bugün sizlere deltaların ne olduğu ve nasıl oluştukları hakkında bilgiler vereceğiz.

Düşük alana sahip, düz arazi ve üçgen, şeklinde olup denize girmeden önce birkaç kol ile dışarı doğru nehiri böler ve yayılır. Deltalar olarak biçimlenecek o sulak olan nehirler kendini boşaltarak suyu başka bölgeye ve tortu su oluşturan bir okyanus gibi, göl veya başka bir nehire yönlendirdiği süreçler bütünüdür. Çok nadir de olsa deltalar karaya da suyu boşalabilir. Bir nehir ağzına yaklaştıkça veya sona erdiğinde daha yavaş hareket eder.

DELTA’NIN OLUŞMA SÜRESİ

Bir delta Mississippi Nehri büyüklüğünde olacaksa birkaç bin yıl kadar süreye ihtiyaç vardır. Bu oluşum süreci nedeniyle delta jeolojik zamanda kontrol edilir. Bir delta, nehrin birçok ağzı veya çıkışı ile denize girdiği veya denize aktığı yer olarak bilinir.
DELTA’NIN ZAMANLA DEĞİŞİMİ

Zaman içerisinde, şekli delta olan bölge değişime uğrayarak okyanus dalgalarının batırılması ve habitatları küçülen uzak kıyı şeridi de oyma gibi önemli ölçüde değişime maruz kalır. Su baskınını körfezde tutmak için mühendisler nehir boyunca barajlar ve setler inşa eder.DOĞAL KUVVETLERİN DELTA DEĞİŞİMİNDE ROLÜ

Bir nehir denize veya bir göle aktığında bir delta oluşur. Nehir gibi alanların taşıyan bölgelerin geçirdikleri kısmi ayrışma ve erozyon doğal kuvvetlerin değişmesinde rolü bulunur. Bunların basit ürünleri nehire düşen veya nehir duvarlarından kazınan kayalar, toprak ve kumlardır.


EN ÇOK KARŞILAŞILAN DELTA TİPLERİ

Üç ana delta türü vardır. Bunlar; kavisli, kuş ayağı ve sivri uçlu delta tipleridir. Kavisli delta tipi, yelpaze şeklindeki deltalardır. Bölgenin daha geniş kısmı suya bakmaktadır. Bu tip deltada nispeten iri çökeltiler oluşur.


DÜNYA’NIN EN BÜYÜK DELTASI: GANJ DELTASI

Bangladeş’in güney Asya bölgesinde ve Hindistan’da dünyanın en büyük deltası olan Ganj Deltası dünyanın en büyük deltasıdır. Bengal Körfezi boyunca yaklaşık 350 km genişliğindeki delta ovası Ganj, Brahmaputra ve Meghna nehirlerinin birleşmesiyle oluşur.


DELTALARIN İNSAN VE DOĞA İÇİN ÖNEMİ

Deltaların insan faaliyetleri, balıklar ve vahşi yaşam için en büyük önemi, karakteristik yüksek verimli topraklarında ve yoğun, çeşitli bitki örtüsünde yatmaktadır. Deltalar bu nehirlerin en alt kısmı olarak bulunmaktadır. Bir nehrin akışının yavaşladığı ve tortu bakımından zengin kuru alanlar ve biyoçeşitli sulak alanlar oluşturmak için yayıldığı yer elbette ki, bu deltalardır.


EN ÜNLÜ DELTALAR

Akdeniz’deki Nil deltası, Meksika Körfezi’ndeki Mississippi deltası, Bohai Denizi’ndeki Sarı Nehir deltası ve Bengal Körfezi’ndeki Ganj Brahmaputra deltası en ünlüler arasında yer alıyor.

17 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar