• Samet Kavraz

DEMİR - DEMİR ÇEŞİTLERİ NELERDİR - DEMİR FİYATLARI

En son güncellendiği tarih: 10 Kas 2020

Demir nedir? Demir çeşitleri nelerdir? Demirin geri dönüşüm aşamaları nelerdir? Demir hurdasının fiyatları nelerdir? Bu yazımızda demir hakkında hemen hemen her şeyi öğreneceksiniz. Hep birlikte sizin için hazırladığımız yazımızı okuyalım...Demir


Demir, dünya yüzeyinde en yaygın dördüncü mineral ve yerkabuğunda en çok bulunan metaldir. Yerkürenin merkezindeki sıvı çekirdeğin de tek bir demir kristali olduğu tahmin edilmekle birlikte, demir nikel alaşımı olma ihtimali daha yüksektir. Dünyanın merkezindeki bu kadar yüksek miktardaki yoğun demir kütlesinin dünyanın manyetik alanına etki ettiği düşünülmektedir. Demir metali, demir cevherlerinden elde edilir ve doğada nadiren element halde bulunur. Metalik demir elde etmek için, cevherdeki safsızlıkların kimyasal indirgenme yoluyla uzaklaştırılmaları gerekir. Demir, aslında büyük ölçüde karbonlu bir alaşım olarak kabul edilebilecek olan çelik yapımında kullanılır. Demir, karbonla birlikte 1420–1470 K sıcaklığa kadar ısıtıldığında oluşan sıvı eriyik %96,5 demir ve %3,5 karbon içeren bir alaşımdır ve dökme demir veya pik olarak adlandırılır. Bu ürün ince detaylı şekiller halinde dökülebilirse de, içerdiği karbonun çoğunu uzaklaştırmak amacıyla dekarbürize edilmediği sürece, işlenebilmek için fazlasıyla kırılgandır.Demir Çeşitleri Nelerdir?


1. Karbon Çelik Demiri

“Siyah Çubuk” olarak da bilinen bu tür bir inşaat demiri türü en yaygın olanıdır. Karbon çeliği demiri avantajı çok yönlülüğüdür. Neme veya suya sürekli maruz kalan yapılar için, bu tip bir donatı kolayca aşındığı için kullanılamaz. Bu kullanım dışında, karbon çelik donatıların en iyi seçenek olduğu düşünülmektedir.


2. Kaynaklı Tel inşaat demiri

Bir dizi çelik tel, kaynaklı tel örgü inşaat demiri oluşturmak için dik açılarla birbirine kaynaklanır. Tel geçişlerinde elektriksel olarak kaynak yapılır.  Bu inşaat demiri duvarlarda ve zeminin sıkıştırıldığı zemin döşemelerinde kullanılır. Bu inşaat demiri, yol kaplama, kutu menfezleri, beton kanalları ve drenaj yapıları için yaygın olarak kullanılmaktadır.


3. Sac-Metal Demiri

Bu tip bir inşaat demiri, çelik saclardan yapılır. İlk olarak, çelik parçalar ısıtılır ve daha sonra bir levha hazırlamak için soğumaya bırakılır. Sac düzenli aralıklarla delinmiş delikler ile oluklara bükülür. Döşeme, çatı ve merdivenler için kullanılır.


4. Epoksi kaplı inşaat demiri

Epoksi, bir kaplama malzemesi olarak kullanılan bir polimer türüdür. Bu kaplama, inşaat demiri korozyonunu önler. Bu nedenle, bu tip bir inşaat demiri kullanmak da çok pahalıdır. Tuzlu sudan korozyona dayanıklılık gerektiren alanlarda epoksi kaplı bir inşaat demiri kullanılır. Kaplama genellikle çok incedir ve dolayısıyla kimliği doğrulanmış bir tedarikçiden satın alınmalıdır.


5. Paslanmaz Çelik Demiri

Paslanmaz çelik inşaat demiri, karbon çelik inşaat demiri için iyi bir alternatiftir. Galvanik dirençlidir ve bu nedenle korozyon eğilimli alanlarda veya onarım işlerinin zaman ve tekrar yapılamadığı durumlarda yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte, epoksi kaplı inşaat demiri fiyatından sekiz kat fazladır.


6. Galvanizli Demir

Galvanizli inşaat demiri özellikle yüksek aşındırıcı alanlar için kullanılır. Karbon çeliğinden inşaat demirine kıyasla 40 kat daha fazla koruma sağlar. Ancak, en pahalı inşaat demiri tiplerinden birisidir.


7. Genişletilmiş Metal / Hasır İnşaat Demiri

Genişletilmiş metal inşaat demiri, bir çelik levhayı paralel hatlara keserek yapılır. Bu daha sonra bir elmas şekli veya kare şekli oluşturmak için genişletilir. Yaygın bir sıva kalınlığının gerekli olduğu alanlarda yaygın olarak kullanılır. Tel örgü kaldırımlar, küçük beton yastıklar veya yürünebilir yüzeyler için kullanılır.


8. Cam-Elyaf Takviyeli-Polimer İnşaat Demiri

GFRP inşaat demiri hiçbir koşulda asla paslanmayacaktır. Buna karşı da çok maliyetli. Epoksi kaplı donatıların 10 katına mal oluyor.Hurda Demirin Geri Dönüşüm Aşamalarıİster demir esaslı olsun, ister demir içermeyen metal olsun; geri dönüşüm piyasası dendiği zaman metal hammaddeler her zaman çok önemli bir yere sahip olmuştur. Diğer metal çeşitlerinin geri dönüşümü; çeşitlerine göre bazen uzun basamaklı ve meşakkatli olsa da demir geri dönüşümü; son derece anlaşılabilir ve sade bir prosese sahiptir. Zaten geri dönüştürülebilir maddeler bazında ele almadan önce de bu meslek halk arasında “hurdacılık” adıyla eski zamanlardan beri bilinmekteydi. Peki nasıl yapılır bu geri dönüşüm işlemi? İnşaatlar ve şantiyelerden tutun da bin bir çeşit ağır sanayi koluna, evlerde atılan eski eşyalara kadar birçok farklı yerden toplanan hurdalar, ilgili geri dönüşüm tesisine ulaştıktan sonra hangi aşamalardan geçerler?


Hurda demir dönüşümünü basamaklara ayıracak olursak genel hatlarıyla şu şekilde gerçekleşir:


1)İlk olarak toplama veya bağış yoluyla metal esaslı materyaller geri dönüşüm yapılması için tesise getirilir. Burada demir esaslı metalleri diğerlerinden ayırmak epey kolay olsa da; demir dışı metallerin arasında da demir içeren bir madde bulunma ihtimaline karşı mıknatısların yardımıyla tespit yapılır.


2) Toplanan hurda demirlerin yeniden ekonomiye kazandırılabilmesi için uygun kalıplarda dökülmesi gereklidir. Bunun için de hurdaların eritilip dökülmeye uygun sıvı-eriyik hale sokulması gereklidir. Farklı şekillerdeki ve büyüklüklerdeki hurdaların; tesiste bulunan olanaklara ve gerekliliğe göre bazik Oksijen fırınlarında, elektrik ark veya indüksiyon ocaklarında eritilmesiyle bu aşama da tamamlanır.


3)Şimdi sıra eritilmiş olan bu demirin uygun kalıplama ile katılaştırılmasına ve söz konusu ürünlerin piyasaya sürülmeye uygun hale getirilmesine gelmiştir. Tamamen standart demir dökme ve kalıplama usullerine göre yapılan bu aşama ile hurda demirin geri dönüşümü tamamlanır ve mutlu son gerçekleşirHurda Demir Fiyatları


  • DKP Hurda 1750 ₺ | Ton

  • Bina Fabrika Yıkım Hurdası 1650 ₺ | Ton

  • Hurda Balans 2800 ₺ | Ton

  • Hurda Demir Boru 1500 ₺ | Ton

  • Pik Talaşı (İmalat Artığı) 1350 ₺ | Ton

  • Demir Talaşı (İmalat Artığı) 1350 ₺ | Ton

  • Teneke Hurdası 650 ₺ | Ton

  • Toplama Demir 1200 ₺ | Ton

  • 1. Grup Demir Ürünleri 1450 ₺ | Ton

  • Demir Ekstra 1500 ₺ | Ton


19 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar