• Ceren Orak

DEPREME EĞİLİMLİ ÜLKELER (1.BÖLÜM)

Bu yazımızda sizlere depreme hangi ülkeler daha fazla eğilimli bundan bahsedeceğiz.

ÇİN

Çin, 1900’den 2016’ya kadar herhangi bir ülkenin görüp görebileceği en yüksek deprem sayısı olan, 157 deprem yaşamıştır. Bu depremlerin çoğu, arazinin oldukça dağlık olduğu, ülkenin güneybatı bölgesinde meydana gelmiştir. Neyse ki bu bölgede Sichuan, Gansu, Qinghai, Sincan gibi Çin’in en az nüfuslu eyaletleri yer almaktadır. Bu bölgenin engebeli arazisi ve sert iklimi, nüfusu desteklemeye uygun değildir ve ne yazık ki zayıf ulaşım altyapısı nedeniyle bir deprem sonrasında bu bölgeye arama ve kurtarma ekibinin vaktinde yetişmesi oldukça zordur.


ENDONEZYA

Endonezya , 1900 ve 2016 yılları arasında 113 büyük depremle dünyanın depreme en meyilli ülkeleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Endonezya’daki bu deprem sıklığının sebebi, Ateş Çemberi üzerindeki konumudur. Dünyadaki depremlerin çoğu, yaklaşık 40.000 kilometrekarelik ayakkabı şeklindeki bir alanı kapsayan Ateş Çemberinde meydana gelmektedir. Bölgedeki tektonik plakaların hareketinin yanı sıra denizaltı veya yüzey volkanik patlamaları, yüzyıllar boyunca Endonezya’yı etkileyen birçok depremin baş rolü olmuştur.


İRAN

Orta Doğu’da bir ülke olan, yüksek sismik aktivitenin olduğun bir bölgede yer almaktadır. Dünyanın en büyük üçüncü deprem ülkesidir ve 1900’den 2016’ya kadar en az 106 deprem yaşanmıştır. Ülke, Avrasya ve Arap tektonik plakalarının buluştuğu yerde bulunmaktadır. Sismik bölge, 1600 kilometre uzunluğunda ve 400 kilometre genişliğinde bir alanla ülkenin büyük bir bölümünü kapsamaktadır.


TÜRKİYE

Türkiye’de dünyanın sismik açıdan en aktif noktalarından biri olan Avrasya ve Arap levhalarının sınırının tepesinde yer almaktadır. Arap levhası kuzeye, nispeten istikrarlı olan Avrasya Levhasına doğru ilerliyor. Türkiye, bu levhalar arasındaki çarpma sınırında yer almaktadır. Arap Plakasının hareketi, Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nin orta deniz sırtları boyunca yeni kabuğun oluşumu ve yayılmasıyla tetiklenir. Bu yeni kabuğun yayılması, Arap plakasına kuzeye doğru itme sağlar. Arap levhasından gelen basınç, ülkede şimdiden ortak bir noktadan başlayıp daha sonra Kuzey Anadolu Fayı ve Doğu Anadolu Fayı olarak ayrılan iki fay oluşturmuştur. Bu faylar boyunca konumlar, depreme karşı oldukça hassastır.1 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar