• Ceren Orak

DEPREME EĞİLİMLİ ÜLKELER (2.BÖLÜM)

Bu yazımızda da sizlere depreme eğilimli ülkelerden 2.bölümümüzdeki diğer ülkelerden bahsedeceğiz.


JAPONYA

Endonezya gibi, Japonya’da Ateş Çemberi’ ne yakındır ve bu da onu felaketle sonuçlanan depremlere karşı oldukça savunması kılmaktadır. Bu felaketlerin sorumlusu kıta ve okyanus levhalarının Japonya’da ve çevresinde hareket etmesidir. Japonya dört farklı tektonik plakanın birleşimindedir. Bunlar Kuzey Amerika levhası, Pasifik levhası, Filipin levhası ve Avrasya levhasıdır. Filipin ve Pasifik levhalarının diğer iki levhanın altına hareketi ve batması depremlere neden olur.


PERU

Peru, Güney Amerika ve Nazca plakaları arasındaki ara yüzdedir. Birincisinin ikincisi üzerinde yılda 77 mm’lik bir hızla hareketi, plaka ara yüzündeki itme faylanmasına bağlı depremleri tetiklemektedir. Peru’nun dağlık bölgelerindeki volkanizma ve Peru-Şili Çukuru ile And Dağları’nın oluşumu da bu levhaların hareketinden kaynaklanan levha tektoniğinin bir sonucudur.


AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

ABD’nin batı kıyılarının bazı kısımları Pasifik Ateş Çemberindedir. Bölgede levha tektoniği de etkindir. Pasifik ve Kuzey Amerika plakalarının dinamik sınırı, özellikle Alaska ve Kaliforniya da olmak üzere ülkedeki birçok depremden sorumludur.


2 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar