• Ceren Orak

DİKEY ÇİFTÇİLİK (DİKEY TARIM) NEDİR?

En son güncellendiği tarih: Oca 2

Bu yazımızda sizlere “Dikey Çiftçilik Nedir?” sorusunun cevabı hakkında bilgiler verip Dikey Çiftçilik örneklerini vereceğiz.


Dikey tarım, ürünleri dikey olarak istifli (aynı türde bulunan türlerin üst üste konulması) bir şekilde üretmek anlamına gelir. Dikey tarım yönteminde toprak kullanılabildiği gibi topraksız ya da aeroponic denilen şekillerde de üretim yapılabilir. Dikey tarım, verimli toprakların az olduğu ya da kullanılamadığı zorlu şartlarda, ürün yetiştirme amacıyla geliştirilmiştir. Bu yöntem dağlık bölgelerde, çöllerde ve şehirlerde farklı çeşitlerde meyve ve sebze yetiştirilmesine izin veren, gökdelene benzer tasarımlara sahip yapılarda tarım yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilir.

Birçok dikey tarla, seralara benzer kapalı ortamlar olarak tasarlanır ve ya üst üste dizilerek ya da daha iyi ışık alabilmeleri amacı ile eğimli şekilde konumlandırılır. Genellikle doğal gün ışığı ile yapay ışık birlikte kullanılır. Yapay aydınlatma olarak LED teknolojisi kullanılan ve güneş enerjisi ya da rüzgâr enerjisi sayesinde yenilenebilir enerji kullanarak çalıştırılan sistemlerden oluşur.
DİKEY ÇİFTÇİLİK ÖRNEKLERİ NELERDİR?


1.Hydroponics Dikey Çiftçilik Örneği: Topraksız bitki yetiştirmedir. Hydroponics, dikey tarımda sıklıkla kullanılan ve gün geçtikçe daha da önem kazanan bir sistemdir. Bu sistemde bitkiler, besleyici bir solüsyonun içerisinde, toprağa ihtiyaç duymadan yetişir.2.Aeroponics Dikey Çiftçilik Örneği: Topraksız ve az miktarda su kullanarak bitki yetiştirmedir. Aeroponics adı verilen bu sistem, havada ya da sisli bir ortamda, çok az su kullanılarak bitki yetiştirmektir.3.Lokal Dikey Çiftçilik Örneği: Yetiştiği yerde taze gıda servisidir. Lokal tasarımcılara göre normal bitki yetiştirmekten 3 kat daha fazla ürün yetiştirildiği söyleniyor.4.Plantscapers Dikey Çiftçilik Örneği: Bu bina sakinlerine yiyecek temin eden bina olarak bilinir.5.Modular Farms: Dünyanın her yerinde yetiştiricilik yapılasını sağlayan sistemdir. Tamamen kapalı alanda çalışan bu sistem, dünyanın her köşesinde ve her iklim koşulunda sağlıklı ve taze ürünler yetiştirilmesine imkân sağlıyor.

6.Cubic Farming System: Gelecek nesil sürdürülebilir tarım sistemidir. Yetiştirme aşamasında kullanılan makineler, bitkiler için ideal bir ortam yaratıyor. Sistem ayrıca, geleneksel yöntemlerde kullanılan suyun yalnızca 26’da birini kullanarak sürdürülebilir olduğunu kanıtlıyor.

7.AeroFarms: Akıllı dikey tarım inovasyonudur. AeroFarms yöntemi, öngörülebilir ürün vermesi, çevreye daha az etki etmesi, hızlı yetişen ve hasat edilen ürünler sağlaması ve yüksek kaliteli gıdalar sunması nedenleri ile piyasada en fazla tutulan dikey tarım sistemi olarak kendini gösteriyor.
50 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar