• Aleyna İpçi

DÜNYA'DA OKSİJEN OLUŞUMU

Bugün nefes almamızı sağlayan oksijen nasıl oluştu, gelin bakalım..


Zamanda ve uzayda yolculuk eden ve dünyanın ilk evrelerine girmeye çalışan bir makine icat edersek, şaşırtıcı bir sürprizle karşılaşırdık. Hava olmadığı için nefes alamıyoruz ve oksijen eksikliğinden birkaç dakika içinde öleceğiz. Dünyanın ilk günlerinde atmosferde oksijen yoktu. Bilim adamları, bu gazın yalnızca 2,4 milyar yıl önce oluşmaya başladığını belirtiyor. Atmosferdeki oksijenin ortaya çıkmasına "ana oksidasyon olayı" denir. Bu, Dünya'da meydana gelen en önemli olaylardan biridir. Çünkü oksijen olmadan bugün gördüğümüz canlılar Dünya'da var olamazdı.


Oksijenin Oluşumu

Yıllar boyunca, bilim adamları ilk oksijen türünün nasıl üretildiğini araştırdılar. Uzun süre soluduğumuz havada canlıların önemli bir rol oynadığına inanıyorlardı. Ama herhangi bir yaratık değil. En son veriler doğruysa, "büyük oksidasyon olayından" hemen önce yaşamın kendisi büyük değişikliklere uğruyor. Bu evrimsel sıçrama, olayları anlamak için önemli olabilir. Gezegenimiz 4,5 milyar yıl önce kuruldu ve Büyük Oksidasyon olayı gerçekleştiğinde 2 milyar yaşındaydı. Üzerinde tek hücreli organizmalar yaşar. Dünyada yaşamın tam olarak ne zaman başladığını bilmiyoruz, ancak bu mikroorganizmaların en eski fosillerinin geçmişi 3,5 milyara kadar uzanıyor. Bu, Dünya'daki yaşamın "Büyük Oksidasyon Olayı" ndan en az bir milyar yıl önce başladığı anlamına gelir.


Siyanobakterinin Bu Olaydaki Rolü

Bu basit organizmaların "büyük oksidasyon olayında" bir rol oynadığı düşünülmektedir. Özellikle, siyanobakteriler adı verilen mikroskobik organizmalar bazen göllerde ve okyanuslarda mavi-yeşil tabakalar oluşturur. Bu canlılar ilk ortaya çıktığında, güneşten gelen enerjiyi sudan ve karbondioksitten şeker yapmak için kullanmanın bir yolunu buldular. Yani fotosentez yapıyorlar. Bugün tüm yeşil bitkiler bu şekilde besleniyor. Fotosentez sonrası atık olarak oluşan oksijen bakterilere etki etmez, havaya salınır. Burada, siyanobakteriler havaya oksijen saldıkları için, büyük bir oksidasyon olayı meydana geldi. Ancak bu, olayın neden ve ne zaman meydana geldiğini açıklayamaz. Siyanobakteriler, büyük oksidasyon olayından çok önce ortaya çıktı. Uzmanlar, dünyadaki en eski canlılardan biri olduğuna inanıyor. Bazı insanlar 3,5 milyar yıl öncesine gider.


Çok Hücreli Bakteriler

Modern siyanobakterilerin daha ilginç işlevleri vardır. Çoğu bakteri tek hücreli olmasına rağmen, siyanobakterilerin çok hücreli, doğrusal bir yapısı vardır. Çoğu ayrıca belirli işlevleri olan ve bölünme yeteneğini yitiren hücreler üretir. Bazı insanlar özel hücrelerin kaslar, sinirler ve kan hücreleri gibi organizmalardan kaynaklandığına inanır. Büyük Oksidasyon Olayından önce, çok hücreli organizmaların kökeni 2,5 milyar yıl öncesine kadar izlenebilir. Nedeni ne olursa olsun, oksidasyon dünyadaki en önemli olaylardan biridir. Oksidasyon başlangıçta birçok bakterinin ölümünün sebebiydi.Uzun vadede oksidasyon, farklı biyolojik türlerin ve farklı yaşam tarzlarının oluşumuna izin verir. Canlılar, enerji olarak oksijeni (reaktif bir gaz) kullanmaya başladı. Oksijen soluyan canlılar daha aktif ve büyür. Bu nedenle bitki ve hayvanların siyanobakterilerden, süngerlerden, solucanlardan, balıklardan insanlara evrimi gerçekleşmiştir. Kısacası siyanobakteriler hakkındaki iddia doğruysa karmaşık organizmaların ortaya çıktığı söylenebilir.

6 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar