• Aleyna İpçi

DÜNYA'DA YENİDEN YOK OLUŞ BAŞLADI: İNSANLAR TEHLİKEDE

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki dünya şimdiki halini alana kadar birçok canlının nesli tükendi fakat bugün söz konusu olan tür biziz. Gelin bunun hakkında biraz konuşalım..


Bilim adamları uyarıyor: Dünya yok olmanın altıncı aşamasında. Kitlesel yok oluşun ana nedeni insan faaliyetleridir. 6. Sözde kitlesel yok oluş aşaması da insanın yok olmasına yol açabilir. Şimdiye kadar dünya, kitlesel yok oluşun beş ana aşamasından geçti. Her aşama, dünyadaki biyolojik türlerin çoğunun yok olmasına yol açar (yaklaşık% 80 ila% 96).


5. Büyük Kitlesel Yok Oluşta Dinozorların Nesli Tükendi

Bu kitlesel yok oluşlar arasında en ünlüleri bitkiler, volkanlar ve asteroitler ve Paragon yok oluşudur. 5. 65 milyon yıl önce 11 kilometre çapında dev bir asteroit dünyaya çarparak kitlesel yok oluşa neden oldu. Volkanik püskürmenin etkisiyle yanardağın dumanı güneş ışığını engelledi. Bu hızlı değişiklikler, atmosferdeki karbondioksit ve okyanusların asitliğinde önemli bir artışa yol açarak, dinozorlar da dahil olmak üzere yeryüzündeki yaşamın% 80'inin yok olmasına yol açtı.


6. Kitlesel Yok Oluş İle Karşı Karşıyayız


Bilim adamları, Sanayi Devrimi'nden bu yana, insan faaliyetlerinin Dünya'nın iklimini hızla değiştirdiğini, aynı zamanda canlıların yaşam alanlarının da ortadan kalktığını vurgulayarak, altıncı kitlesel yok oluşun başladığını belirtti. World Wide Fund for Nature (WWF) geçtiğimiz günlerde yaşam alanları hızla küçülen hayvanların karşılaştığı tehlikeleri ortaya çıkaran bir "Yaşam Gezegeni" raporu yayınladı. Rapora göre dünyadaki yabani hayvan sayısı son 40 yılda% 60 azaldı. Dünya Doğayı Koruma Fonu başkanı Marco Lambertini, insanlığın geleceğinin yeryüzünün biyolojik çeşitliliğinin bir parçası olduğunu ve dünyadaki biyolojik yaşamın devamına bağlı olduğunu vurguladı.


İnsanlar Risk Altında

Hayvan ve bitki türleri hızla yok olduğunda, insanlar bu kitlesel yok oluştan kurtulamaz. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından finanse edilen ve 2014 yılında yayınlanan bir araştırma, önümüzdeki yıllarda küresel endüstriyel uygarlığın yok oluşuna işaret etti. Bağımsız bir araştırma projesine göre, dünya genelinde gelir dağılımında artan eşitsizliğe rağmen, yeryüzünün kaynaklarının kullanımı sürdürülebilir değil. Çalışmalar göstermiştir ki, gerekli önlemler alınmazsa bu iki koşul endüstriyel uygarlığı sona erdirecektir.

15 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar