• Berkay Soran

DURU BARBAK - İKLİM AKTİVİSTİ VE İKLİM MÜCADELECİSİ

İklim değişikliğinin etkileri her geçen yıl yoğunlaştıkça, pozitif değişim hareketine giderek daha fazla genç katılıyor. İklim değişikliği konusundaki tartışmaya liderlik ederek, aynı zamanda farkındalığı yayıyor ve başkalarını harekete geçmeye motive ediyorlar. Bu kişilere iklim aktivistleri deniyor. Günden güne artan iklim krizleri, çevresel değişiklikler açısından insanlarda farkındalık yaratmaya çalışan iklim aktivistlerimiz yaptıkları bu farkındalıklarla Dünyamızı kurtarmaya çalışıyorlar. “6 İklim Aktivisti” serimizde ilk aktivistimiz Duru Barbak.


İllustrasyon: Bedirhan MENTEŞE


Duru Barbak’ın çevre ile ilişkisi 9 Sınıfta arkadaşı Alara Civelek ile başladı diyebiliriz, doğanın tehdit altında olduğunu fark eden iklim aktivistleri insanların iklim krizi hakkında pek fikri olmadığını gördü ve bir farkındalık yaratmak istedi. İnsanlara günümüzde ulaşımın en çok sosyal medya üzerinden yapabileceğini düşünen bu iki iklim aktivistimiz “1.5 Derece” adında bir instagram bloğu kurmaya karar verdi. İklim krizi, tüketim çılgınlığı, sıfır atık, plastik kirliliği, su kıtlılığı gibi birçok konuda yazılar yayınladıkları, görüşlerini belirttikleri bu blog sayfasını hala güncel olarak yönetmekteler.

İklim aktivistimiz Duru Barbak iklim krizi hakkında düşüncelerini bu cümlelerle dile getirdi:

“İklim krizi biz de dahil yeryüzündeki yaşamın tamamını tehdit ediyor. Bu krizden çıkmak için karar alıcılardan iklim eylemi talep etmeye hepimizin hakkı var, çünkü tehlike altında olan hepimizin ortak evi. Artık liderlerin fosil yakıtlardan vazgeçip çıkarlarının önüne gezegenimizi ve bizlerin geleceğini koymalarının vakti geldi de geçiyor. İklim kriziyle mücadele için yapabileceklerimiz birbirinden farklı olsa da hepimiz elimizden gelenin en iyisini yapmalı ve sahip olduğumuz bilinci ulaşabildiğimiz kadar insana yaymalıyız. Sanatçıysak sanatımızı, gazeteciysek haberlerimizi veya ne olursak olalım, sesimizi gezegenimiz için kullanalım ve gerekli değişimi talep edelim. Çünkü değişimi ancak birlikte sağlayabiliriz.”


TohumX Blog olarak Duru Barbak gibi birçok iklim aktivistlerinin yetişmesini umuyor;iklim kriziyle ilgili insanların farkındalığının artmasını, insanların doğa ile ilgili daha çok bilinçlenmesini ve daha temiz bir gelecek için bu serimizin ilerleyen nesillere bir ışık tutabilmesini umuyoruz.

52 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar