• Uğurcan Taşar

ESKİ KONTEYNERLERDAN LÜKS OTELE

Amerika Birleşik Devletlerinin eyaleti olan Kaliforniya'daki Paso Robles şehrinde, geri dönüştürülmüş nakliye konteynerlerinden bir ekolojik otel yapıldı.Eski konteynerlardan yapılan otel, 58 hektarlık üzüm bağları içinde yer alıyor. Ayrıca bu yapı, sürdürülebilir ve çevreci yapı yöntemleri kullanılarak inşa edildi.


Bunu biliyor muydunuz? Dünyadaki kargoların yüzde doksanı deniz yoluyla taşınıyor. Bu şu anlama geliyor; herhangi bir zamanda, dünya çapında 17 milyondan fazla nakliye konteyneri kargo için kullanılıyor. Bu konteynerler ,eğer bakımları düzgün yapılırsa, ancak 20 yıl dayanabiliyor. Peki denizcilik günleri bittiğinde bu konteynerler nereye gidiyorlar? Son yıllarda çevreye zarar verebilecek beton gibi diğer yapı malzemelerine popüler bir alternatif haline geldi.


Dünya çapında nakliye konteynerları, konutlardan, öğrenci konaklamasına ve işletme ofislerine kadar çok çeşitli kullanım alanlarınlarına dönüştürülmüştür.
BİR NAKLİYE KONTEYNERİ OTELİ


Bu otel; Geneseo Innf firması, mimarlık firması Ecotech Design, Steve Cass,Ted Plemons tarafından, eski nakliye konteynerlerini yeni binalara dönüştürmede uzman olan CRATE Modular şirketi ile birlikte yapıldı. Otelin yedi odasının her biri, merkezde yüksek bir atriyum ile birleştirilmiş iki konteynerden yapılmıştır.


Ecotech Design'ın kurucusu Walter Scott Perry, "Tasarım yapılırken üzüm bağın kendisinden ilham aldı" diyor. "Bu projenin en çekici özelliği, geri dönüştürülmüş malzemelerle birlikte modüler bileşenlerin kullanılmasıdır." ''Yapılar çevreleriyle gerçek anlamda bütünleşiyor. Hem konteyner birimleri hem de bağın kendisi geri dönüştürüldü. " Diğer tüm malzemeler yerel kaynaklıdır ve geri dönüştürülmüş veya çevre dostudur.


Gelecekte yeşil çatı ve güneş panelleri de eklenecek ...

İçerideki tavanlar ve zeminler, daha önce şaraphane tarafından kullanılan ahşap ve tarım malzemelerinden yapılmıştır.42 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar