• Uğurcan Taşar

HANGİ ÜLKELERİN SIFIR EMİSYON HEDEFİ VAR?(1.BÖLÜM)

En son güncellendiği tarih: 6 Kas 2020


Günler geçtikçe, iklim değişimi ülkeleri etkiliyor ve ülkeler bunun etkilerini birçok yönden hissediyor. İklim değişikliğinin büyük nedenlerinden birisi ise küresel ısınma. Ülkeler ise küresel ısınmayı yavaşlatmak için çalışmalara başladı. Bu çalışmalardan birisi ise sıfır karbon emisyonu. Çeşitli ülkeler karbon emisyonunu sıfıra indirmek hedefler belirledi. Güncel kaynaklardan aldığımız verilerle bu ülkeleri ve hedeflerini inceleyelim...2015 Paris Anlaşması, yüzyılın ikinci yarısında net sıfır emisyona ulaşmak için küresel bir hedef belirledi.

Birçok ülke bunu ulusal bir sorun olduğunu kabul ederek karbonsuz bir gelecek hedefleri ortaya koyuyor. Yeterli mi? Tabii ki değil. Ancak dünya sahnesinde karbon emisyonları için hedefler konulması iyiye işaret. O zaman haberimizde ülkeleri ve hedeflerini inceleyelim. (Bu liste en son 17 Eylül 2020'de güncellenmiştir. )1- Avusturya

Hedef tarih: 2040

Durum: Politika konumu

Notlar: Ocak 2020'de karar veren bir koalisyon hükümeti , , 2040 yılına gelene kadar karbon nötr durumuna gelmeyi ve en geç 2030' da % 100 temiz elektrik üreticeğinin sözünü verdi.
2- Butan

Hedef tarih: Şu anda karbon negatif ve geliştikçe karbon nötrlüğünü hedefliyor

Durum: Paris Anlaşması Taahhütü var.

Notlar: Bir milyondan az nüfusu, düşük gelirli, etrafı ormanlar ve hidroelektrik kaynaklar ile çevrili olan Butan, karbon emisyonunu dengelemek için çoğundan daha kolay bir göreve sahip. Bazı yeşilci politikaları var, ancak ekonomik büyüme ve arabalara yönelik artan talep, karbon emisyonları artan bir grafik oluşturuyor.
3- Kaliforniya

Hedef tarih: 2045

Durum: Yöneticilerin Kararı

Notlar: Kaliforniya bir ülke değil ama olsaydı dünyanın en büyük beşinci ekonomisine sahip olacaktı. Bundan dolayı buradaki kararlar da dikkate değer. Eski vali Jerry Brown, Eylül 2018'de karbon nötr emrini imzaladı ve birçok insanı şaşırttı. Devlet 2045 yılına kadar elektriği % 100 yenilenebilir hale getirmek için yaklaşık aynı zamanlarda bir yasa çıkardı. Sonuç olarak vali, sıfır emisyon için çalışmalatını sadece sözüyle yapmadı, bu sıfır emisyon hedefini bir yasa çıkararak güçlendirdi. Bakalım bu hedefi bir eyalet gerçekleştirebilicek mi? İzleyip göreceğiz
4- Kanada

Hedef tarih: 2050

Durum:  Politika konumu

Notlar: Justin Trudeau(Kanada Başbakanı), iklim değişimi birçok araştırma yaptıklarından ve bunun için yasalar yürürlüğe gireceğinden bahsetti.Tabi parlamentoda çoğunluğu sağlayamadığı için J. Trudeau'nun sıfır karbon emisyonu hakkındaki yasayı parlamentodan geçirmek için diğer partilerle uzlaşması gerekecek. Justin Trudeau'nun önerdiği yasa yürürlüğe girerse, sıfır karbon emisyonu için büyük bir adım atılmış olacak.
5- Şili

Hedef tarih: 2050

Durum: Politika konumu

Notlar:  Başkan Sebastian Piñera, Haziran 2019'da, karbon emisyonlarının sıfıra indirme çalışmalarının başlayacağını açıkladı. Başkan Santiago 2019 yılında Birleşmiş Milletler iklim görüşmelerine ev sahipliği yapacaktı, ancak ülkedeki iç karışıklık nedeniyle bu görüşme son anda iptal edildi. Hükümet, Nisan 2020'de, Birleşmiş Milletler'e güçlendirilmiş orta vadeli bir taahhüt sunarak uzun vadeli karbon emisyonu hedefini yineledi. Şili, ilk olarak, 2024 yılına kadar 28 kömürlü termik santralinden sekizini kapatacak. Ek olarak, 2040 yılına kadar da bu termik santrallerin hepsinin kapanacağının sözünü verdi.


Liste bu kadar mı diyeceksiniz? Cevabımız hayır. Eğer haberimiz ilginizi çektiyse '' HANGİ ÜLKELERİN SIFIR EMİSYON HEDEFİ VAR?(2.BÖLÜM) '' haberimizi inceleyebilirsiniz.16 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar