• Fırat Orhan

HURDA KAĞIT ATIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ

Kağıt Hurdaların geri dönüşümü için öncelikle aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

· Kağıt Hurdaları, diğer Hurdalardan ayrı kumbaralara biriktirilir.

· Kaliteli bir geri dönüşüm olması için ıslatmadan, temiz bir şekilde ayrı toplamak gerekir.

· TohumX Hurda biriktirme kumbarasında biriktirilir. (buna sahip değilseniz iletişime geçebilirsiniz.).

· Fazla yer kaplıyor ise sıkıştırılarak biriktirme kutusuna yerleştirilir.

· Toplama sırasında diğer Hurdalarla karıştırılmamalıdır.

· Ayrı biriktirilen kağıt ve karton Hurdaları, lisanslı TohumX geri dönüşüm tesisine getirilir.

· Kâğıt ve Karton Hurdaları, geri dönüşüm tesislerinde işlenerek yeniden kağıt ve karton üretilir.
NE İÇİN GERİ DÖNÜŞÜM YAPILMALI ?

Kağıt ve ambalaj hurdaları geri dönüşümü açısından, en kolay olan maddedir. Kağıt ve ambalaj hurdaları, hurda(atık) dönüşümünde yeri önemlidir.

Geri kazandırılmadığı takdirde, kağıt sanayi için hammadde sıkıntısına yol açmaktadır bu da doğaya ve canlılara zarar vermektedir. Geri dönüşümü yapılmadığı takdirde hammadde sağlamak için yeniden ağaçlar kesilmek zorunda olur. Geri dönüşümleri yapılması çevreye çok büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Üretimi sırasında yok edilen ağaç ve doğal kaynakların birinci sırasında enerji tasarrufu ihtiyacı minimum seviyesine düşürülecek ve Hurda olarak çöpe giden kağıt miktarı azaltılmış olup çöp alanları dolmayacak çevre kirliliğinin önüne geçilecektir. Hurda kâğıtlar geri dönüştürülebilen ve birçok kâğıt türünün imalatında kullanılabilecek ekonomik öneme sahip, kendi alanında alım-satım pazarı geniş bir ham maddedir. TohumX fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Başarılı bir geri dönüşümün oluşabilmesi için insanların bilinçli olması ve geri dönüşümüne katkı sağlaması önemlidir. Türkiye’ de tahminimce kağıt geri dönüşümünde ki başarı % 30 oranındadır. Geri dönüşüm işlemi başarılı olabilmesi için Hurda kağıdın öncelikli olarak yeteri miktarda toplanabilmesi gerekmektedir. Bu miktarın yeterli olup olmadığını TohumX app üzerinden bir istek oluşturarak öğrenebilirsiniz.

Bunun yanında kağıt Hurdalar, diğer Hurdalarla karıştırıldığı takdirde daha çok yıpranır ve kalitesiz bir geri dönüşümü olur. Firmanızda elinizden geldiğince hurdalarınızı türlerinize göre ayırmanızı öneriyoruz bu ayırma işlemi hurda değerinizi artıracaktır.KAĞIT HURDALAR TÜRLERİ


Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Hurda olarak toplanan kağıtlar ilk önce fabrikada çeşitli temizlik işleminden geçirilirler. Kağıtlarda zımba telleri var ise bu süreçte zımba tellerinden arındırılır diğer işlemlere hazır hale getirilir.

Parçalara ayrılan kağıtlar sonraki işlem kağıdın üzerinde bulunan mürekkep ve yapıştırıcı maddelerin yok edilerek geri dönüşümüne hazır hale getirilmesi sağlanır.

Arıtma ve renk silme işlemleriyle renkli olan kağıtların renklerinden arınması sağlanır. Kağıdın üretim için hazır hale getirilmesi sağlanır.

Kağıt üretimi kullanım amaçları ve rengine göre farklılık gösterdiği için uygulanacak ön işlemler de farklılık gösterebilir. Örnek olarak beyaz kağıt üretimi için Hurda kağıtların arıtma, renk silme ve ağartma işleminden titizlikle geçirilmesi gerekmektedir.

Temizlenmiş ve arıtılmış kağıt hamuru, üretime hazır hale getirildikten sonra seri üretime başlanır. İçine saf ağaç lifi katılarak karıştırılabilir. Bu üretim ve kullanım amacına bağlıdır.

Hamur haline getirilen kağıt su ve üretim için gerekli çeşitli kimyasallarla karıştırılarak kağıt üretim makinesine verilir. Bu esnada su hamurdan çekilmeye başlar ve lifler birbirine bağlanarak tabaka oluşturur. Bu tabakadaki su bir sonraki süreçte yüksek ısıdaki metal silindir sayesinde kağıdı kurutur ve düzleştirip kağıdı oluşturur.

Bu şekilde kağıt kullanıma uygun hale gelmiş olur. Son aşamada üretim amacı neyse kağıda son şekil verilir kullanıma hazır duruma getirilir.


DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR


Kağıt üretimi esnasında endüstriyel Hurdalar ortaya çıkar su ve havayı kirletir. Kuşlara ve balıklara onlar üzerinden insan sağlığına da etki edebilir.

· Kağıtlarımızı israf etmemeliyiz, çıktı alırken çift taraflı yazdırmalıyız.

· Yazılar postayla değilde elektronik ortamda yazışmalar yapılmalı,

· Kamu kurumlarında ve işyerlerinde ıslak imza değilde elektronik imza kullanılmalı,

· Tek kullanımlık bardak, tabak vs ürünlerden kaçınılmalı,

· Kağıt çanta değil bez çantalar fileler kullanılmalı.

69 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar