• Berkay Soran

İKLİM AKTİVİSTİ- ATLAS SARRAFOGLU

En son güncellendiği tarih: Nis 3

İklim değişikliğinin etkileri her geçen yıl yoğunlaştıkça, pozitif değişim hareketine giderek daha fazla genç katılıyor. İklim değişikliği konusundaki tartışmaya liderlik ederek, aynı zamanda farkındalığı yayıyor ve başkalarını harekete geçmeye motive ediyorlar. Bu kişilere iklim aktivistleri deniyor. Günden güne artan iklim krizleri, çevresel değişiklikler açısından insanlarda farkındalık yaratmaya çalışan iklim aktivistlerimiz yaptıkları bu farkındalıklarla Dünyamızı kurtarmaya çalışıyorlar. “6 İklim Aktivisti” serimizde ikinci aktivistimiz Atlas Sarrafoglu.


İllustrasyon: Bedirhan MENTEŞE


Atlas çok genç yaşta iklim aktivistliğiyle ilgilenen, geleceğimiz için iklim simgelerinden biridir diyebiliriz. Atlas'ın iklim ile ilgili ilk büyük adımı 2019 yılında İsveçli İklim Aktivisti Greta Thunberg'in iklim krizi ile ilgili çağrısına Türkiye'den ilk yanıt veren iklim aktivistidir. Ardından "Gelecek İçin Cumalar" hareketinin de kurucusu olmuştur. Günümüzde de sadece Türkiye'de değil Dünya'da birçok ülkede iklim hareketine katılan aktivistimiz WWF’in (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) 2020 Küresel Gençlik Ödülleri’ni kazanan dört Türk gençten biri oldu. İklim hareketleri dışında nesli tükenen hayvanlara ve bitkilere de oldukça önem veren Atlas bu konuda nesli tükenen hayvanların listesini tutuyor ve bu konuda insanların bir araya gelerek bilinçlenmesinde yardımcı oluyor.Ayrıca iklim aktivistimizin iklim ile ilgili düşünceleri şu şekilde;

2019 yılında ilk küresel iklim grevi çağrısını ilk defa duyduğumda çok heyecanlanmıştım. Bir süre bir cağrı yapılır da ben de katılırım diye umuyordum. Zaman yaklaşmıştı ama bir çağrı hala yoktu. O zaman ben çağrımı yaparım, isteyen gelir diye düşündüm ve sosyal medyadan kendi videomu çıktım. Basının ilgisini çekti ve bunun duyuruma çok katkısı oldu. İlk küresel iklim grevimizde 700 kişiydik. 20 Eylül 2019’da Kadıköy’de yaptığımız grevde 4000 kişiden fazlaydık. Gençlerin liderliğindeki iklim hareketinin Türkiye’deki hikayesi de böylelikle başlamış oldu.
Pandemi başlamadan önce iklim hareketini yaymak için gezebiliyordum, toplantılara katılabiliyordum. 2019 Ağustos ayında Lozan’da yapılan iklim aktivistleri yaz kampına katıldım. Orada Greta ile tanıştım ve birlikte çalışma imkanı buldum. Yine aynı yılın Aralık ayında BM İklim Zirvesine Madrid’e gittim. Katılan iklim aktivistleri ile tanıştım, toplantılar yaptık. Bugüne katıldığım en büyük grev Madrid’de katıldığımdı. 500bin kişi ile yürümek beni çok motive etti.
Döndükten sonra aktivizmimin yanında tanıştığım ve bana gerçekten ilham veren aktivistlerle röportajlar yapmaya başladım, Yeşil Gazete’de yayınlanıyor. 2020’de WWF Küresel Gençlik Ödülünü aldım. GQ dergisinde İklim Krizi ve gündelik hayatla ilgili yazılar yazıyorum. Bir de Açık Radyo’da İklim Kuşağı Konuşuyor isimli bir programın yapımcı ve sunucusuyum.
Geçtiğimiz sene iptal edilen COP26 yerine gençlerin organize ettiği MockCOP26’da Türkiye delgasyonunda yer aldım ve şimdi aldığımız kararların uygulanması amacıyla ülkemde çalışmalarımı sürdürüyorum. Youth For Climate Türkiye’de aktivistliğime devam ediyorum.
İklim kirizinde karar vericilerin harekete geçmiyor olması geçmeyecekleri anlamına gelmiyor. Bunu gerçekleştirdiğimiz grevlerimizle tabandan hareketlerin baskılarıyla yapabileceğimize inanıyorum. Ama bu noktada herkesin desteğine ihtiyacımız var.


TohumX Blog olarak Atlas Sarrafoglu gibi birçok iklim aktivistlerinin yetişmesini umuyor; iklim kriziyle ilgili insanların farkındalığının artmasını, insanların doğa ile ilgili daha çok bilinçlenmesini ve daha temiz bir gelecek için bu serimizin ilerleyen nesillere bir ışık tutabilmesini umuyoruz.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar