• Berkay Soran

İKLİM AKTİVİSTİ - DENİZ ÇEVİKUS

İklim değişikliğinin etkileri her geçen yıl yoğunlaştıkça, pozitif değişim hareketine giderek daha fazla genç katılıyor. İklim değişikliği konusundaki tartışmaya liderlik ederek, aynı zamanda farkındalığı yayıyor ve başkalarını harekete geçmeye motive ediyorlar. Bu kişilere iklim aktivistleri deniyor. Günden güne artan iklim krizleri, çevresel değişiklikler açısından insanlarda farkındalık yaratmaya çalışan iklim aktivistlerimiz yaptıkları bu farkındalıklarla Dünyamızı kurtarmaya çalışıyorlar. “6 İklim Aktivisti” serimizde ikinci aktivistimiz Deniz Çevikus.


İllustrasyon: Bedirhan MENTEŞE


Şimdi sizlere biraz Deniz'den bahsetmek istiyorum. Deniz Türkiye'nin en genç iklim aktivistleri arasında bulunuyor. Henüz 13 yaşında olan iklim aktivistimiz, iklim krizine yöneliminin ilk adımı olarak Greta'nın büyük bir önemi var. Greta'nın yaptığı iklim krizi eyleminden etkilenen Deniz iklim krizi iyice araştırdıktan sonra iklim aktivisti olmaya karar vermiş ve şu an da bu yolda güzel ve başarılı adımlar atmaktadır.


İlk küresel ikim grevini 15 Mart 2019' da Bebek/İstanbul 'da yapan Deniz o günden sonra her cuma günü iklim için okul grevi yapmaya başladı. Grevlerini önce okulda yapmaya başlayan Deniz sonrasında insanlara sesini daha çok yayabilmek için okul çevresinden çıkıp daha çok toplumsal yerlerde eylemlerini yapmaya başladı. Günümüzde ise grevlerini pandemi dolayısıyla online yollarla yapmaya devam ediyor. Deniz'in en büyük amacı insanların ikklim krizi ile ilgili bilgilenmesi ve Dünya'mızın kurtulması diyebiliriz.İklim aktivistimiz Deniz'in iklim ile ilgili görüşleri şu şekilde;

İklim krizi geleceğimizi tehdit ediyor. Buna herkesin dikkatini çekebilmemiz çok önemli. Çok uzun zamandır büyüklerimiz bizim geleceğimizi şekillendirdi ve bize berbat bir gelecek hazırladılar. İşte biz de, bugünden yaşamaya başladığımız ve gelecekte daha da şiddetli yaşayacağımız tehlikenin farkına varmış iklim aktivisti çocuklar olarak, başkalarında da farkındalık yaratmaya ve sonuçta herkesi iklim krizine karşı harekete geçirmeye çalışıyoruz. Okul grevleriyle, yaratıcı eylemlerle, ilginç etkinliklerle sürekli insanların karşısına çıkıyor ve sesimizi yükseltiyoruz. Mümkün olduğu kadar çok insan gelecek nesilleri bekleyen tehlikenin farkına varsın istiyoruz. Farkına varsınlar ki dünyadaki tüm hükümetler üzerinde baskı oluşsun ve iklim krizinin durdurulması için yapılması gerekenler yapılmaya başlansın. Bunun için zamanımız hala var, ama eylemsiz kalındıkça azalıyor. Bizler Z kuşağı olarak işte bu yüzden büyümeyi bekleyemeden geleceğimize sahip çıkmak zorunda kaldık. İklim hareketi bugünün gençlerinin iyi bir gelecek ve yaşanabilir bir dünya talebinden doğdu.

TohumX Blog olarak Deniz Çevikus gibi birçok iklim aktivistlerinin yetişmesini umuyor; iklim kriziyle ilgili insanların farkındalığının artmasını, insanların doğa ile ilgili daha çok bilinçlenmesini ve daha temiz bir gelecek için bu serimizin ilerleyen nesillere bir ışık tutabilmesini umuyoruz.

10 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar