• Uğurcan Taşar

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN İNSANLARIN YAPABİLİCEKLERİ NELER? (1. BÖLÜM)

En son güncellendiği tarih: 6 Kas 2020

Değişen iklime karşı insanlar nasıl bir mücadele içerisinde? İnsanlar iklim değişikliğini önlemek için neler yapabilir? Bu sorulara yanıt bulduğumuz yeni başlığımızda sizler için bir seri oluşturduk. Gelin bu serimizin ilk bölümünü inceleyelim...Dünya ısındıkça, sert hava olayları daha sık ve yoğun hale geliyor, deniz seviyeleri yükseliyor, uzun süren kuraklıklar gıda mahsullerini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, birçok hayvan ve bitki türü yok olmaya sürükleniyor. Bu ölçekte ve ciddiyette bir sorunu çözmek için bireyler olarak neler yapabileceğimizi hayal etmek zor.


İyi haber: Yalnız değiliz. İnsanlar, topluluklar, şehirler, işletmeler, okullar, inanç grupları ve diğer kuruluşlar harekete geçiyor. Hayatımızı etkileyecek iklim değişikliği için harekete geçmemiz çok önemli.1. İnsanlara iklim değişikliğinin önemini anlatıp bilgilendirebilir, bu konudaki haberleri paylaşıp durumun farkında olmayan insanları uyandırabilirsiniz.


Çünkü : '' Yedi milyardan fazla insanın yaşadığı bir dünyada, her birimiz kovadaki bir damlayız. Ancak yeterli damla ile herhangi bir kovayı doldurabiliriz.'' (David Suzuki)
2. Enerjiyi akıllıca kullanın ve paradan da tasarruf edin!


Enerjiyi daha verimli kullanarak, sadece daha az kirletmekle kalmaz, aynı zamanda paradan da tasarruf edersiniz.


Aşağıdaki küçük değişikliklerin bir kısmını veya tamamını yapmayı düşünün. Hepsini yaptığınızda iyi bir enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz


-Fırını olan bir ev, bütün gün boşta duran bir araba gibidir. Fırınızı, ısıyı bir yerden alıp başka bir yere aktararak çalışan bir ısı pompası ile entegre edebilirsiniz.


-Programlanabilir bir termostat kullanın.


-Gaz ocağınızı elektrikli soba ile değiştirin, bu da iç mekan hava kirliliğini azaltacaktır.


-Kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarları, TV'leri ve diğer elektronik cihazları prizden çıkarın.


-Yapabildiğiniz zaman giysilerinizi asarak kurutun.


-Yeni cihazlar satın alırken Energy Star etiketini arayın


-Isının kaçmasını önlemek için yalıtım yaptırın, yazın ise evinizi klima olmadan serin tutmaya çalışın.


-Enerji tasarruflu ampullere geçin.
3. Cihazlarınızı yenilenebilir enerjilerle şarj edin.


Daha temiz, daha sağlıklı enerji için yenilenebilir enerji çalışmaları devam ediyor. Her geçen gün düşen maliyetlerle yenilenebilir enerji, çevre ve ekonomi için en iyi seçimdir.


Örneğin, telefonunu dışardayken güneş enerji panelli powerbank ile şarj edebilirsin ya da evindeki su ısıtma sistemini güneş enerji sistemleri ile sağlayabilirsin. Ayrıca bunların dışında birçok yenilenebilir enerji çözümü için internetten yararlanabilirsin.
4.Yediğimiz yemek konusunda yaptıklarımız çevre üzerinde derin bir etkisi olabilir. Diyetinizi daha iklim dostu hale getirmenin dört basit yolu :


- Daha fazla et içermeyen yemek yiyiniz.

- Mümkün olduğunca organik ve yerel marketlerden satın alın.

- Yiyecek israf etmeyin, yiyeceğiniz kadar pişirin. Yiyemezseniz beklemeden sokak hayvanları ile paylaşın.

- Yetiştirebildiğiniz ürünleri, kendiniz yetiştirin. Bu şekilde kendi sağlınız için de bir katkı sağlamış olacaksınız.6 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar