• Uğurcan Taşar

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN KISA TARİHİ (1.BÖLÜM)

En son güncellendiği tarih: 6 Kas 2020

İklim değişikliği artık hepimizin kabul ettiği hatta bizzat etkilerini gördüğümüz bir uzun vadeli hava değişim süreci. Ancak bu süreç bir anda olmadı. Gelin buharlı motorun icadından sonraki iklim değişikliği sürecini beraber yıl yıl inceleyelim.


1712 - İngiliz demirci Thomas Newcomen, Sanayi Devrimi'nin ve endüstriyel ölçekte kömürün kullanımının yolunu açan, yaygın olarak kullanılan ilk buhar makinesini icat etti.


1800 - Dünya nüfusu bir milyara ulaştı.1824 - Fransız fizikçi Joseph Fourier, Dünya'daki doğal "sera etkisi" ni tanımladı.


1861 - İrlandalı fizikçi John Tyndall, su buharının ve diğer bazı gazların sera etkisi yarattığını gösterdi. "Bu sulu buhar, İngiltere'nin sebze yaşamı için giysinin insan için olduğundan daha gerekli bir battaniyedir" diye bitiriyor. Bir asırdan fazla bir süre sonra, onun adın Birleşik Krallık iklim araştırma kuruluşuna verilerek bilim insanı John Tyndall onurlandırıldı.


1886 - Karl Benz, genellikle ilk gerçek otomobil olarak kabul edilen Motorwagen'i tanıttı.1896 - İsveçli kimyager Svante Arrhenius, sanayi çağında kömür yakmanın doğal sera etkisini artıracağı sonucuna vardı. Bunun gelecek nesiller için faydalı olabileceğini öne sürüyor. İsveçli kimyagerin yaptığı araştırmalar sonucunda ulaştığı sonuçlar günümüz modern iklim modelleri ile uyuşuyor.


1900 - Başka bir İsveçli, Knut Angstrom, atmosferde bulunan küçük konsantrasyonlarda bile CO2'nin kızılötesi spektrumun bazı kısımlarını güçlü bir şekilde emdiğini keşfetti. Angstrom, öneminin farkında olmasa da, bir ''iz gazının'' sera ısınmasına neden olabileceğini gösterdi.

(İz gazlar, atmosferdeki azot, oksijen ve argon dışında atmosferdeki gazların% 99.934'ünü oluşturan gazlardır. Kaynak: Wikipedia )


1927 - Endüstriden ve fosil yakıt yakmaktan kaynaklanan karbon emisyonları, yılda bir milyar tona ulaştı1930 - İnsan nüfusu iki milyara ulaştı.


1938 - Dünyanın dört bir yanındaki 147 hava istasyonundan alınan kayıtları kullanan İngiliz mühendis Guy Callendar, geçen yüzyılda sıcaklıkların arttığını gösteriyor. Aynı dönemde CO2 konsantrasyonlarının arttığını gösteriyor ve bunun ısınmaya neden olduğunu öne sürüyor. "Callendar etkisi", meteorologlar tarafından büyük ölçüde reddediliyor.


1955 - ABD'li araştırmacı Gilbert Plass, ilk bilgisayarlar da dahil olmak üzere yeni nesil bir ekipman kullanarak, çeşitli gazların kızılötesi emilimini ayrıntılı olarak analiz ediyor. Araştırma sonunda, CO2 konsantrasyonlarının ikiye katlanmasının sıcaklıkları 3-4 C derece arttıracağı sonucuna varmıştır.


1957 - ABD'li oşinograf Roger Revelle ve kimyager Hans Suess, birçok kişinin sandığı gibi, deniz suyunun atmosfere giren tüm ilave CO2'yi emmeyeceğini gösterdi. Revelle şöyle yazıyor: "İnsanlar şimdi büyük ölçekli bir jeofizik deney yapıyor."


1958 - Charles David (Dave) Keeling, kendi geliştirdiği ekipmanı kullanarak Hawaii'deki Mauna Loa'da ve Antarktika'da atmosferik CO2'nin sistematik ölçümlerine başladı. Dört yıl içinde, bugün devam eden proje, CO2 konsantrasyonlarının arttığına dair ilk kesin kanıtı sağlıyor.


1960 - İnsan nüfusu üç milyara ulaştı.


1965 - Bir ABD Başkanının Danışma Komitesi paneli, sera etkisinin "gerçek bir endişe" konusu olduğu konusunda uyardı.
1972 - Stockholm'de ilk BM çevre konferansı. İklim değişikliği, kimyasal kirlilik, atom bombası testi ve balina avcılığı gibi konulara odaklanan gündeme neredeyse hiç girmiyor. Sonuç olarak Birleşmiş Milletler Çevre Programı oluşturuldu.


1975 - İnsan nüfusu 4 milyara ulaştı.


1975 - ABD'li bilim adamı Wallace Broecker, bilimsel bir makalenin başlığında "küresel ısınma" terimini kamuya açık hale getirdi.1987 - İnsan nüfusu beş milyara ulaştı


1987 - Ozon tabakasına zarar veren kimyasalları kısıtlayan Montreal Protokolü kabul edildi. İklim değişikliği göz önünde bulundurularak oluşturulmamış olsa da sera gazı emisyonları üzerinde Kyoto Protokolü'nden daha büyük bir etkisi oldu.1988 - Hükumetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), iklim değişikliği ile ilgili kanıtları derlemek ve değerlendirmek için oluşturuldu.


1989 - Birleşik Krallık Başbakanı Margaret Thatcher - kimya bölümü diploması sahibi - BM'ye yaptığı konuşmada, "Atmosfere ulaşan karbondioksit miktarında büyük bir artış görüyoruz. Sonuç, gelecekteki değişimin muhtemel olmasıdır. şimdiye kadar bildiğimizden daha temel ve geniş alanda bir değişiklik olacak. " İklim değişikliği konusunda küresel bir antlaşma çağrısında bulunuyor.


1989 - Fosil yakıt yakma ve endüstriden kaynaklanan karbon emisyonları yılda altı milyar tona ulaştı.1990 - IPCC, İlk Değerlendirme Raporu'nu hazırladı. Raporda, son yüz yılda sıcaklıkların 0.3-0.6 Celcius derece arttığı, insanlığın neden olduğu emisyonlarının atmosferdeki doğal sera gazları artmasına sebep olduğu ve bu sera gazı artışının küresel ısınma ile sonuçlanacağı sonucuna varılıyor.


1992 - Rio de Janeiro'daki Dünya Zirvesi'nde, hükümetler, Birleşik İklim Değişikliği Çerçevesi Sözleşmesi'ni kabul etti. Sözleşmenin temel amacı, "atmosferdeki sera gazı konsantrasyonlarının, insanları tehlikeye sokmayacak bir seviyede stabilize edilmesidir". Ayrıca sözleşme, gelişmiş ülkelerin emisyonlarını 1990 senesindeki seviyelerine döndürmeyi amaçlıyor


1995 - IPCC İkinci Değerlendirme Raporu, kanıt dengesinin Dünya'nın iklimi üzerinde "fark edilebilir bir insan etkisi" gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu, iklim değişikliğinden insanların sorumlu olduğuna dair ilk kesin ifade olarak adlandırıldı.


1997 - Kyoto Protokolü kabul edildi. Gelişmiş ülkeler, tek tek ülkeler için hedeflerde geniş varyasyonlarla birlikte, 2008-12 dönemine kadar emisyonları ortalama% 5 azaltma sözü veriyor. ABD Senatosu, anlaşmayı onaylamayacağını derhal ilan etti.1998 - El Nino etkisi, rekor seviyedeki en sıcak yılı üretmek için küresel ısınmayla birleşti. Ortalama küresel sıcaklık, 1961-1990 dönemi ortalamasının üzerine çıktı.

(El Nino ile alakalı detaylı bilgi için bakınız: El Niño)


1998 - Kuzey yarımkürede günümüzdeki sıcaklık artışının son 1000 yıla kıyasla olağandışı olduğunu gösteren tartışmalı "hokey sopası" grafiği yayınlandı. Çalışma daha sonra ABD Kongresi tarafından başlatılan iki soruşturmanın konusu olacaktı.


1999 - İnsan nüfusu altı milyara ulaştı.


Yazımız burada bitmedi. Haberimiz felaket haberleri gibi gözüküyor fakat iklim değişikliği hakkında bilinçlenmemiz ve tarihteki süreci öğrenmemiz gerçekten herkes için yararlı olacaktır. Felaketten önce iklim değişikliğini öğrenirsek gerekli önlemleri alır hatta bizim için olumsuz etkileri en aza indirgeyebiliriz


Haberimizin devamı için: İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN KISA TARİHİ (2.BÖLÜM)


9 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar