• Uğurcan Taşar

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN KISA TARİHİ (2.BÖLÜM)

En son güncellendiği tarih: 6 Kas 2020


İklim değişikliğinin kısa tarihi adlı yazımızın ilk bölümünde, 1712 yılında buharlı motorun icadından itibaren 2000 yılına kadar neler olmuş hep inceledik. İklim değişikliğinin kısa tarihi yazımızın ikinci bölümünde ise 2000 yılı sonrası hangi gelişmeler oldu onları mercek altında inceleyeceğiz.


Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo diyor ki: "İklim değişikliğinin insan haklarını olumsuz etkilediği artık net bir şekilde biliniyor. Bu etki gelecek yıllarda daha da artacak." . Yani iklim değişikliği konusunda bilinçlenmezsek ve bu konuda önlemler almazsak bunun sonucunu artarak göreceğiz. Ancak umutsuzluğa kapılmayıp gelin hep beraber haber serimizin ikinci bölümüne bakalım.2001 - ABD'nin o dönemki başkanı George W. Bush, ABD'yi Kyoto sürecinden çıkardı.


2001 - IPCC Üçüncü Değerlendirme Raporu, insanlığın sera gazı emisyonlarının 20. yüzyılın ikinci yarısında görülen ısınmanın ana nedeni olduğuna dair "yeni ve daha güçlü kanıtlar" buldu.2005 - Kyoto Protokolü hâlâ içinde bulunan ülkeler için uluslararası yasa haline dönüştü


2005 - O dönemin İngiltere Başbakanı Tony Blair, G8 başkanı ve AB başkanı olarak görev süresi yapacakları için önceliği iklim değişikliğini konusu olarak belirledi.2006 - Stern Review, iklim değişikliğinin kontrol edilmediği takdirde küresel GSYİH'ye %20'ye kadar zarar verebileceği sonucuna varmıştır. Ek olarak, Stern Review, iklim değişikliğinin kontrol edilmesinin küresel anlamda GSYİH'nın yaklaşık% 1'ine mal olacağını söyledi2006 - Fosil yakıt yakma ve endüstriden kaynaklanan karbon emisyonları yılda sekiz milyar tona ulaştı.


2007 - IPCC'nin Dördüncü Değerlendirme Raporu, günümüz iklim değişikliğinden insanlığın sera gazı emisyonlarının % 90'dan fazla ihtimalle sorumlu olduğu sonucuna varmıştır.


2007 - IPCC ve eski ABD başkan yardımcısı Al Gore, "İnsan kaynaklı iklim değişikliği hakkında daha fazla bilgi oluşturma ve yayma çabaları ve bu tür bir değişikliğe karşı durmak için gereken önlemlerin temellerini atma çabaları sayesinde" Nobel Barış Ödülü'nü aldı.


2007 - Bali'deki BM müzakerelerinde hükümetler, 2009'un sonuna kadar yeni bir küresel antlaşmayı hayata geçirmeyi amaçlayan iki yıllık "Bali Yol Haritasını" kabul ettiler.2008 - Keeling projesi kapsamında, Mauna Loa'da gözlemlere başladıktan yarım yüzyıl sonra, CO2 konsantrasyonlarının 1958'de milyonda 315 partikülden (ppm) 2008'de 380 ppm'ye yükseldiğini gösteriyor.


2008 - ABD başkanı Barack Obama, iklim değişikliği konusunda dünyanın geri kalanıyla "güçlü bir şekilde ilişki kurmayı" taahhüt etti.


2009 - Çin, dünyanın en büyük sera gazı yayıcısı olarak ABD'yi geride bıraktı. Ancak ABD kişi başına düşen bazda oldukça ileride.2009 - Bilgisayar korsanları, Doğu Anglia Üniversitesi İklim Araştırma Birimi'ndeki bir sunucudan büyük bir e-posta dilimi indirdiler ve bazılarını internette yayınlayarak "ClimateGate" olayına yol açtılar.


2009 - 192 ülke Kopenhag'daki BM iklim zirvesi için bir araya geldi ve yeni bir küresel anlaşma beklentisi yüksekti; ancak sadece tartışmalı bir siyasi deklarasyon olan Kopenhag Anlaşması ile ayrıldılar.


2010 - Gelişmiş ülkeler, ülkelerin ekonomilerini "yeşillendirmelerine" ve iklim etkilerine uyum sağlamalarına yardımcı olmak için üç yıllık "Hızlı Başlangıç ​​Finansmanı" anlaşmasına 30 milyar dolarlık katkıda bulunmaya başladı.


2010 - "ClimateGate" ve IPCC ile ilgili bir dizi inceleme, daha fazla açıklık istiyor, ancak bilim adamları yanlış uygulamalar yapıldığı konusunda net.


2010 - Meksika'daki BM zirvesi bazı konularda anlaşmalarla sona erdi.2011 - "ClimateGate" iddialarından endişe duyan bilim adamları tarafından Dünya'nın sıcaklık kaydının yeni bir analizi yapıldı ve gezegenin kara yüzeyinin geçen yüzyılda gerçekten ısındığını kanıtlıyor.


2011 - İnsan nüfusu yedi milyara ulaştı.2011 - Veriler, sera gazı konsantrasyonlarının önceki yıllara göre daha hızlı arttığını gösteriyor.


2012 - Arktik deniz buzu minimum 3,41 milyon km2 seviyesine geldi ve bu durum 1979 yılından beri yapılan uydu ölçümleri için en düşük yaz değeridir.


2013 - Hawaii'deki Mauna Loa Gözlemevi, ölçümlerin 1958'de başlamasından bu yana ilk kez atmosferdeki günlük ortalama CO2 konsantrasyonunun milyonda 400 parçayı (ppm) aştığını bildirdi.


2013 - IPCC'nin beşinci değerlendirme raporunun ilk bölümü, bilim insanlarının 1950'lerden beri küresel ısınmanın "baskın nedeni insanlar" olduğundan %95 emin olduklarını söylüyor.

3 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar