• Aleyna İpçi

İLGİNÇ DOĞA OLAYLARI-1

Bugün dünya üzerindeki ilginç doğa olaylarından biri olan alev hortumdan bahsedeceğiz..


Genellikle ateş iblisi veya yangın kasırgası olarak adlandırılan yangın girdabı, genellikle (en azından kısmen) alev veya küllerden oluşan yangının neden olduğu bir kasırgadır. Bu rüzgar girdapları genellikle görünür duman ve tozdan başlar ve kuvvetli yükselen ısı ve türbülanslı rüzgar koşulları girdap oluşturmak için birleştiğinde meydana gelir. Bu girdaplar kasırga benzeri girdaplar yaratır, döküntüleri ve yanıcı gazları emer.


"Bu fenomen bazen bir yangın kasırgası, firenado, yangın girdabı veya yangın kasırgası olarak yanlış etiketlenir." ancak bunlar, yangının gerçek bir kasırga oluşturacak kadar güçlü olduğu ayrı fenomenlerdir. (Bu fenomen ilk olarak 2003'te Canberra orman yangınlarında doğrulandı ve o zamandan beri 2018'de Kaliforniya'daki Carl Yangını ve 2020'de Kaliforniya ve Nevada'daki Lowalton Yangını'nda doğrulandı.) Çoğu durumda, girdap genişlemez ve yangın fırtınaları genellikle kasırga olarak sınıflandırılamaz. Dahası, bu durumda bile, bu fırtınalar nadiren tipik kasırgalardır, çünkü girdaplarına havadaki kasırgadaki siklonlardan ziyade yer rüzgarı ve ısı kaynaklı şişkinlikler neden olur.Nasıl Oluşuyor

Yangın girdabı, yanan bir çekirdek ve dönen bir hava cebinden oluşur. Yangın girdabı 2,000 ° F'ye (1,090 ° C) ulaşabilir. Orman yangınları, özellikle de büyük yangınlar kendi rüzgârlarını oluşturduğunda ve büyük girdaplar ürettiğinde fırtınalar sıklaşır. Bir şenlik ateşinin bile genellikle küçük ölçekli bir girdabı vardır ve laboratuvardaki yangın küçük olduğu için küçük ölçekli bir kar fırtınası meydana gelir.


En büyük yangınların çoğu orman yangınlarından kaynaklanmaktadır. Orman yangınları sıcak olduğunda oluşurlar. Genellikle 10-50 m (33-164 fit) yüksekliğinde, birkaç fit (fit) genişliğindedir ve sadece birkaç dakika sürer. Bununla birlikte, bazı rüzgar hızları 1 km'yi (0,6 mph), rüzgar hızları 200 km / s'yi (120 mph) aşabilir ve 20 dakikadan fazla sürebilir.


Fırtınalar ağaçları 15 m (49 ft) veya daha uzun olanları yerinden edebilir. Ayrıca ağaç kabuğu gibi yanıcı maddeleri ortadan kaldırırken orman yangınlarının yayılmasına ve yeni yangınları tetiklemesine yardımcı olabilirler. Güçlü fırtına bu yanan közleri yangın alanından uzaklaştırabilir.


Volkanik bir patlama sırasında, bulutların yakınında fırtınalar yaygın olabilir. Bunlar küçükten büyüğe değişir ve tipik yıkama işlemine benzer olanlar da dahil olmak üzere birden fazla mekanizmadan oluşur, ancak Cumulonimbus flammagenitus (bulutlar) kara ve su borularını üretebilir ve hatta bir siklona benzeyen ve yukarı doğru dönen tüyler oluşturabilir. Kendi kendine ve / veya durgun su, süper pillerdekine benzer kasırgalar oluşturabilir. Nadir durumlarda, yangın tarafından üretilen amonyum pirofosfat benzer şekilde gelişecektir.


Sınıflandırılma

Şu anda üç tür fırtına yaygın olarak kabul edilmektedir:

  • Tip 1: Yanma alanına sabitlenir ve ortalanır.

  • Tip 2: Yanan bölgede rüzgar altında sabit veya geçici.

  • Tip 3: Sabit veya geçici, rüzgar asimetrik yanma alanına bitişik açık alan üzerinde ortalanır.


1923'teki Büyük Kanto Depremi'nde Fukujucho-Ato bölgesindeki yangın girdabının tip 3 olduğuna dair kanıtlar var. Başka mekanizmalar ve ısıtma dinamikleri olabilir. Forman A. Williams tarafından önerilen daha geniş yangın sınıflandırması beş farklı kategori içerir:

  • Rüzgarda yakıt taşınmasının neden olduğu girdap

  • Yakıtın havuzda veya suda dönerek hareketi

  • Eğimli fırtına

  • Şiddetli fırtına

  • Meteoroloji camiası, yangınların neden olduğu bazı olayları atmosferik fenomen olarak görür. Yangın Pyro-öneki kullanıldığında, yangının neden olduğu bulutlara yangın kümülüs bulutları ve kavrulmuş kümülonimbus bulutları denir. Benzer şekilde, daha büyük bir yangın girdabı görülebilir. Girdap ölçeğine göre, sınıflandırma terimleri pyronado, "pyrotornado" ve "pyromesocyclone" önerilmektedir.


Mavi Girdap

Kontrollü küçük bir deneyde, fırtınanın mavi fırtına adı verilen yeni bir yanma moduna geçeceği keşfedildi. Mavi girdap adını alır çünkü mavi girdapta üretilen is önemsizdir ve yangın girdabının tipik sarı renginin yok olmasına neden olur. Mavi girdap kaldırıldı, yani girdap çökmüş balon devridaim alanındaki önceden karıştırılmış alevin bir parçası. Mavi vorteksin alev uzunluğu ve yanma hızı, yangın vorteksinden daha küçüktür.

11 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar