• Aleyna İpçi

İLGİNÇ DOĞA OLAYLARI-2

En son güncellendiği tarih: 27 Kas 2020

Bugün dünya üzerindeki ilginç doğa olaylarından biri olan su hortumundan bahsedeceğiz..


Sıcak mevsimde su hortumları okyanuslar, limanlar ve göller üzerindeki en yaygın hava ve sis direkleridir. Genellikle "su kasırgası" olarak anılır, ancak tüm su boruları gerçek kasırgalar değildir. İki tür su hortumundan - güzel hava ve kasırgalar - yalnızca kasırga su hortumları aslında kasırgadır. Lower Florida Keys, dünyadaki diğer yerlerden daha fazla su püskürtme faaliyeti bildirdi ve Florida, Amerika Birleşik Devletleri'nin su püskürtme başkenti olarak kabul ediliyor.


Hava İyi Olduğunda

"Güzel hava ve su hortumu" terimi biraz çelişkili görünebilir, ancak çoğu su hortumu ılık ila ılık güneşli günlerde oluşturulur. Öncelikle su yüzeyinde siyah noktalar oluşur. Leke yavaş yavaş bir spirale ve ardından bir püskürtme halkasına dönüşür. Su jeti nihayet dağılmadan ve dönmeden önce, bir yoğunlaştırma hunisi oluşturulur. Alt atmosferdeki sıcak sıcaklık ve yüksek nem nedeniyle, bu su jeti başlangıçta su üzerinde oluştu. Su boruları genellikle açık havada daha az tehlikelidir ve kasırga su borularından daha yaygındır. Bir fırtınadan akan sıradan kasırgaların aksine, suda güzel akıntılar oluşur ve ardından atmosfere yükselir.


Bu tür su hortumlarının ömrü genellikle kısadır ve 15 ila 20 dakikadan daha az dayanır. Ayrıca nispeten zayıf olma eğilimindedirler ve Gelişmiş Fujita Ölçeğinde nadiren EF0'dan daha yüksek derecelendirilirler. Hava hortumunun bir diğer özelliği, aynı alanda aynı anda birden fazla girdap veya huninin oluşturulmasıdır. Bir su hortumu karada hareket ettiğinde buna kara hortumu denir. Bununla birlikte, ince hava-su hortumları genellikle yere yaklaştıkça yayılır ve dağılır.


Su Hortumları

Kasırga su hortumu, suda oluşan veya karadan suya hareket eden bir kasırgadır. Sıradan kasırgalarla aynı şiddetli hava koşullarında meydana gelirler - yani kümülonimbüs veya şiddetli fırtına bulutlarından yere uzanan dikey olarak dönen hava sütunları. Ek olarak, sıradan kasırgalar gibi, kuvvetli rüzgarlar, yoğun dolu ve sık sık yıldırım çarpmaları da büyük hasara neden olabilir.


Karlı Havalarda Su Hortumları

Kış mevsiminde kar fırtınalarının dibinde meydana gelen bir su hortumu var . “Kar yağmurları”, “buz şeytanları” veya “kargözü” olarak adlandırılan bu şeyler oldukça nadirlerdir – o kadar nadirdirler ki, sadece bir kaç tanık olunmuş görüntüleri vardır.
Nasıl Kaçılır?

Kayıkçılar ve daha büyük suların yakınında yaşayanlar, hava güzel olsa bile, su hortumları için kullanılanlar bile, su püskürtme süresine ve uyarılarına çok dikkat etmelidir. Tablo yalnızca mevcut koşulların bir su sütunu oluşturacağını ve Ulusal Hava Durumu Servisi bölgede su sisi aktivitesi tespit ettiğinde bir uyarı yayınlayacağını gösterir. Mesafenizi koruduğunuzdan emin olun. Derinlemesine bakmayın, çünkü hangi spiral olduğunu bilemeyebilirsiniz ve bir kasırga hortumu bir kasırga kadar tehlikeli olabilir. Spiral meydana geldiğinde suyun üzerindeyseniz, sudan uzak tutmak için suyla 90 derecelik bir açıyla hareket edin.


12 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar