• Aleyna İpçi

İLGİNÇ GERİ DÖNÜŞÜM PROJELERİ

Doğal atıkların geri dönüşümü ve alternatif ürün malzemelerinin elde edilmesi ve ulaşımda, dev temiz enerji santrallerinde ve pazara yayılmada kullanılabilecek plastik para birimine dönüştürülmesi sistemini özetledik..


Geri dönüşüm, son yıllarda hiç önerilmeyen yaratıcı ve etkileyici çözümlerle öne çıkıyor. Doğal atıkları plastik ve benzeri endüstriyel malzemelerin yerini alacak şekilde geri dönüştürmeye yönelik mekanizmalar ve projeler özellikle cesaret vericidir. Bu yıl ayçiçeği sektörü ve kahve sektöründen gelen atıkları ürün hammaddesine dönüştüren büyük ölçekli projelere tanık olduk. Soyulmuş hissedin, portakal suyu otomatları ayrıca bardak yapmak için portakal kabuklarını geri dönüştürebilir; bu sistem, meyve ve sebze atıklarını sanatsal ve güzellik amacıyla "toksik olmayan pigmentlere" dönüştürür ve Kaiku'nun en keyifli geri dönüşüm çabalarından biridir. Danimarka'nın kayak pistlerine sahip temiz enerji santrali dünyada bir model olsa da, plastik şişeler için bir kredi sistemi karşılığında Roma'da bir dijital kredi taşıma sisteminin uygulanması bizimkine benzer ve umut verici bir gelişmedir. Belçikalı sivil toplum örgütü Vluchtelingenwerk Vlaanderen, aşırı sağcı Vlaams Belang siyasi partisinin posterlerini topladı ve siyasi partinin zıt dilinde yeni afişler bastırdı. Dolayısıyla iletişim yoluyla geri dönüşüm potansiyelini ortaya koyan derlemedeki çalışmalarımızdan biri de bu.

Sürdürülebilir Bir Ürün Olan Ayçiçeği

Thomas Vailly'nin amacı, ayçiçeği tohumu atığını yalıtım panellerinden telefon kutuları gibi büyük boyutlu ürünlere kadar birçok ürünün yapımında kullanılabilecek biyomalzemelere dönüştürmektir. Vailly'nin amacı, ayçiçeği hasadından kalan her şeyi sürdürülebilir bir mahsul malzemesi olarak kullanmaktır. Çalışmada önemli bir kural daha var. Bu kurala göre ayçiçeği çekirdeği malzemeleri sadece ayçiçeği çekirdeği atıklarından yapılan ürünlerde kullanılabilir ve diğer malzemeler dahil değildir.


Geri Dönüştürülmüş Kahve Telvesi

Kahve içmek küresel yaşam tarzının bir parçası haline geldi ve kahve tüketimi yıllar içinde istikrarlı bir şekilde artıyor. Tabii ki, aynı zamanda, kahve atıkları dünya nüfusunun büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Aslında iklim değişikliği nedeniyle yabani kahve türlerinin% 60'ı tehdit altında ve dünyanın kahve talebini karşılayamama riski var. Yüksek kahve tüketimi, tasarımcıların atıkları yeni ürünler yaratmak için bir kaynak olarak nasıl kullanacaklarını düşünmelerini sağlar. Yıllarca süren araştırma, deney ve testlerden sonra, Kaffeeform bunun itici gücü olarak doğdu. Bu malzeme, petrol bazlı mineral yağlara sürdürülebilir ve çevre dostu bir alternatif sağlar. Bu yenilikçi malzeme, koyu renkli ahşap görünümü ve tabii ki hoş kahve kokusu ile karakterizedir.


Portakal Suyu Otomatı Kabukları Bardak Haline Getiriyor

Otomatlardan alabileceğimiz en sağlıklı şeylerden biri portakal suyu. Ek olarak, bu makinelerin çoğunda gerçek zamanlı meyve suyunun nasıl yapıldığını da görebilirsiniz. Kabuğun bu tür satış makinelerinden biri olduğunu hissediyorum. Bu, biyoplastik yapmak için portakal kabuğu kullanan ve bu biyoplastikten yapılmış bir bardaktan sıkılmış portakal suyunu gösteren prototip bir makinedir. Makine, İtalyan uluslararası tasarım ve inovasyon stüdyosu Carlo Ratti Associati tarafından Eni için hazırlanan bir projedir.
Meyve ve Sebze Atıkları Doğal Pigmentlere Dönüşüyor

Kaiku, bitkileri toz boya pigmentlerine dönüştürmek için buharlaştırma teknolojisini kullanan bir sistemdir. Petrol ürünü olan, insan sağlığına ve doğaya zararlı yapay boyalara sürdürülebilir bir alternatif sağlar. Avokado, nar, kırmızı pancar, limon, soğan ve aklınıza gelebilecek her türlü meyve ve sebze Kaiku ile boyaya ve mürekkebe dönüştürülebilir.
Ulaşımda Plastik Para Birimi

Ricicli + Viaggi (Geri Dönüşüm + Seyahat) projesi, İstanbul'daki "Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri" projesine benzer şekilde, ulaşımın geri dönüşümünü teşvik eden Roma'daki plastik şişe değişimi için dijital krediler sağlıyor. Roma sakinleri toplanan plastik şişeleri metro istasyonuna götürdü, bir kırma ve gruplama makinesine yerleştirdi ve ulaşımda kullanılabilecek dijital krediler aldı.IKEA Mobilyaları Evlere Dönüşüyor

Londra annesi tarafından IKEA Greenwich için hazırlanan "Vahşi Yaşam Vahşi Ev", yükseltme tabanlı bir spordur. "Vahşi hayvanların vahşi evi" için, sanatçılar ve tasarımcılar IKEA mobilya parçalarını hayvan evlerine (böcek kuleleri, yarasa barınakları ve kuş evleri) dönüştürdüler. Greenwich'teki IKEA mağazasında; güneş panelleri, yağmur suyu toplama tankları, jeotermal ısıtma ve% 100 LED aydınlatma gibi yeşil teknoloji ürünlerini içeriyor. Aynı zamanda toplum için bahçeler, bisiklet dağıtım hizmetleri ve sürdürülebilir yaşam tarzı atölyeleri sağlar.


15 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar