• Uğurcan Taşar

İNEKLERİN ÇIKARDIĞI GAZLAR İKLİM KRİZİNİ KÖRÜKLÜYOR

En son güncellendiği tarih: 6 Kas 2020

İneklerde (memeli hayvanlarda) yapılan sindirim sonucu yan ürün olarak metan gazı üretilir ve araştırmacılar bu durumun iklim sorunlarını desteklediğini söylüyor. Sizler için bu ilginç konuda araştırma yaptık ve bulduğumuz bilgileri paylaşıyoruz...İneklerin ürettiği bu gaz hayvanların hem ağzından hem de sindirim sisteminin son bölümünden açığa çıkar. Kulağa biraz komik gelebilir fakat bu bir problem, çünkü metan gazı güçlü bir sera gazıdır ve metan gazı karbondioksitten 28 kat daha fazla ısıyı atmosferde hapseder. Dünyadaki sığır eti tüketimi son yirmi yılda artarken, yıllık metan emisyonları yılda %9 arttı. FAO'ya göre,(dolaylı da olsa) insan faaliyetlerinden dolayı dünya çapında üretilen sera gazlarının yaklaşık %10'undan sığır (inek, boğa vs.) sorumludur. Şimdi ise yeni bir şirket (FutureFeed) bu metan gazı sorunu için bir çözümü olduğunu söylüyor. Avustralya merkezli olan bu girişim, Avustralya devletinin bilimsel araştırma kurumu olan CSIRO tarafından yakın zamanda kuruldu.Deniz yosunu, ineklerden kaynaklı metan emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Avustralya'dan dört büyük yatırımcı ile birlikte işbirliği yapan bu kuruluş, ineklerin diyetlerine deniz yosunu (asparagopsis türü) ekleyerek geğirme-gaz çıkarma sorununu azaltmayı hedefliyor.


CSIRO'nun araştırma yöneticisi ve ayrıca FutureFeed'in yöneticisi Michael Battaglia, dondurularak kurutulup deniz yosunu yedirilen ineklerin metan gazı testlerinde sanki hiç metan gazı yokmuş gibi ölçümlere ulaşıldığından bahsediyor. Deniz yosunu(asparagas), bilim insanları tarafından ilk kez ineklerde denendiğinde, o kadar iyi performans gösterdi ki, ekipmanlarının bozulduğunu düşündüler.

Teorik olarak bu sorunu çözebiliyoruz ancak büyük bir engel var, yeterince asparagas deniz yosunu yok.


Deniz Yosunu Sektörü

Yakın zamana kadar, asparagas deniz yosunu sadece dalgıçlar tarafından elle toplanıyordu. Hayvancılık sektörü için potansiyeli ortaya çıktıkça, yeni başlayan bir endüstri onu ticari ölçekte büyütmek için hazırlanıyor. Çeşitli şirketler deniz yosunu çiftlikleri kurmayı planlıyorBesicileri Teşvik Etmek Çok Önemli

Deniz yosunu yetiştiriciliği sektörü, yalnızca hayvan besicilerinin deniz yosunu takviyesi almaları halinde büyüyecek, gelişecektir. Bu konuda yetkin insanlar, çiftçilerin de bu konuya pozitif bakacağını düşünüyor çünkü asparagas deniz yosunu metan gazını azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda ineklerin daha hızlı büyümesini sağlıyor. Bu girişim, ineklerle ilgili metan emisyonlarıyla mücadele için iyi bir seçenek gibi gözüküyor. İklim değişikliğiyle mücadele ederken aynı zamanda büyüyen nüfusu beslemeye yardımcı olabilecek teknolojiler geliştirmeye yönelik daha geniş ihtiyaca işaret ediyor. Bunun için şimdiden önlem almak çok büyük bir önem taşıyor.


15 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar