• Aleyna İpçi

İZMİR’DEKİ BÜYÜK DEPREM

En son güncellendiği tarih: 6 Kas 2020

Seferihisar'ın denizdeki merkez üssü olarak kaydedilen ve hatta tüm Marmara bölgesinde hissedilen 6,6 büyüklüğünde olduğu ve İzmir tarihinin en büyük depremlerinden biri olarak kaydedildi. Depremin neden olduğu can kaybı 114'e yükseldi. AFAD, bölgedeki arama kurtarma faaliyetlerinin durdurulduğunu duyurdu.
Deprem Nedir?

En basit ifadeyle deprem, yer kabuğunda beklenmedik anlarda meydana gelen bir enerji titreşimidir. Depremler, yer kabuğunun gerilmesi veya sıkışması nedeniyle yüzlerce yıldır enerji biriktiren "fay" adı verilen aktif parçaların kırılmasından kaynaklanır. Biz insanlar anlamasak da her gün farklı büyüklükte birçok deprem oluyor. Bu depremlerin çoğu 1.0 ile 3.0 arasında meydana gelir ve insanlar bunu hissedemez, altımızda deprem olsa bile normal yaşamaya devam edeceğiz. Bu depremler yalnızca sismometre adı verilen ekipmanla tespit edilebilir. İnsanların 3.0 seviyesinden hissettikleri depremler, özellikle 5.0 seviyesinden itibaren korku ve paniğe neden olabilir.İzmir'deki Deprem

İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem, Seferihisar'ın merkez üssü olarak belirlendi ve aynı zamanda şehir tarihinin en büyük depremlerinden biri olarak kaydedildi. İzmir tarihinde depremler bugünkü kadar büyük değildi. Son olarak 2017 yazında Ege Denizi'nde büyük ve küçük depremler arasında 12 Haziran'da Karaburun sahili yakınlarında meydana gelen şiddetli deprem 6,3 olarak belirlendi. Bu deprem, 1955'teki 6.8 büyüklüğündeki depremden bu yana en büyük kayıttır.

1992'de İzmir'de bir deprem oldu. Merkez üssü Seferihisar'da olan deprem şiddeti 6.0'dı. Kayıtlarda kaydedilen en eski depremlerden biri 7.0 büyüklüğündeki 1688 İzmir depremidir. 10 Temmuz'da yerel saatle 12.59'da meydana gelen depremde tahmini 16.000 kişi hayatını kaybetti.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün (MTA) "İzmir Çevresindeki Aktif Faylar ve Sismik Potansiyel" başlıklı raporunda bugün yaşanan deprem, İzmir deprem tarihinin en ciddi depremlerinden biridir.Artçılar Devam Etmekte

Bölgedeki artçı sarsıntılar da devam etti. 4 defadan fazla 46 artçı sarsıntı olmak üzere toplam 1.855 artçı sarsıntı meydana geldi. Seferihisar merkez üssüne 17,26 kilometre uzaklıkta bulunan 6,6 büyüklüğündeki deprem Cuma günü saat 14,51'de meydana geldi. Irak'ın yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne'de İzmir depremi hissetti.Bundan Nasıl Korunabiliriz?

Öncelikle depremin neden olduğu can ve mal kayıplarını önlemek için binanın yapısı proje aşamasından itibaren uygun şekilde yapılandırılmalıdır. Sağlam yapısı sayesinde yaşam korunur ve riskler en aza indirilir. Bu önlemi aldıktan sonra, aşağıdaki fiziksel koruma önlemleri ile risk sıfırlanabilir:


  • Uzman incelemesi yoluyla binayı güçlendirin.

  • Değişiklik mümkün değilse, binadan çıkarın

  • Yatak odasındaki yatakta bir el feneri bulundurun ve el feneri, sağlam ayakkabılar ve iş eldivenleri olan bir çanta hazırlayın.

  • Gaz kaçağını önlemek için deprem sonrası kibrit, çakmak gibi ateş kaynakları kullanmayınız.

  • Mobilyaları duvara sabitleyin ve dışarı çıktığınızda sabitlenmeyen mobilyaları çıkarın.

  • Kabin kapısının açılmasını önlemek için koruyucu bir kilit takmanın çözümü tehlikeyi ortadan kaldıracaktır.

  • Tüpü ve gaz tankını yerine sabitleyin ağır nesneleri daha düşük bir konuma, daha yüksek bir konuma yerleştirin

  • Önemli elektronik öğeleri onarın pencerelerde dayanıklı camlar kullanınDeprem Sonrası İçin Deprem Olmadan Yapılacak Hazırlıklar

Deprem sonrası can ve mal güvenliğinin sağlanması için deprem meydana gelmeden önce risklerin değerlendirilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Öncelikle bir aile toplantısı düzenleyerek tüm aile üyeleriyle birlikte hazırlanın. Yaşam alanında olası tehlikeli yerler tespit edilmelidir. Devrilebilecek eşyalar sabitlenmeli ve yangına neden olabilecek eşyalar güvenli alana yakın olmamalıdır. Deprem anında korunmak için kanepenin yanında ve masanın yanında bir yer seçmelisiniz. Hazırlanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör de doğru çıkış yolunu belirlemektir. Rotanızı engelleyebilecek nesneler kaldırılmalıdır. Çıkışta engeller olduğunda, güçlü bir alet (bir binadaki levye gibi) kullanmak yardımcı olabilir. Otobüsten indikten sonra afet koordinasyon komitesinin belirleyeceği bir buluşma yeri seçmek için güvenli bir seçim olan aileniz ve yakınlarınızla görüşebileceğiniz bir buluşma yeri kurabilirsiniz.Deprem bölgesi dışında bir kişiye yakınlarınızın ve yakın arkadaşlarınızın telefon numaralarının verilmesi, deprem sonrası aşırı yüklenmeden kaynaklanan ağ kilitlenmelerini önleyebilir. Arkadaşlarınız belirttiğiniz birini arayarak haber alabilir. Acil bir durumda cep telefonu kullanması gereken kişiler daha kolay iletişim kurabilir. Deprem çantasında veya arabanın bagajında ​​ikametgahınız, kimlik kartınız, banka hesap cüzdanınız, kimlik kartınız, pasaportunuz, DASK poliçe numaranız gibi önemli evrakların kopyalarını saklayabilirsiniz. Dolayısıyla depremden sonra hasar oluşursa eve dönüp bu dosyaları aramakla vakit kaybetmezsiniz.
15 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar