• Kemal Tahsin Menteşe

KAĞIDI DÖNÜŞTÜR AĞAÇLARIMIZ YOK OLMASIN - KAĞIT GERİ DÖNÜŞÜMÜ

En son güncellendiği tarih: 2 Kas 2020

Bu başlığımız altında sizlere kağıt - karton geri dönüşümü hakkında bilmeniz gereken bilgileri sizlere vereceğiz. Dünya'da ve ülkemizde kağıt - karton geri dönüşümü nasıl, etkileri neler? Kağıdın geri dönüşüm aşamaları neler? Kağıtlar nasıl sınıflandırılır? Kağıtların bilinçli geri dönüşümü nasıldır? Bu soruların cevabını arıyorsanız buldunuz.Dünya'da Kağıt-Karton Geri Dönüşümü ve Katkıları

Avrupa'da tüketilen kağıt ve kartonun ortalama yüzde 82'si, Türkiye'de ise sadece yüzde 50'si geri dönüştürülmekte. Geri dönüştürülen her bir ton kağıt, 3 metreküpten fazla çöp alanı tasarrufu sağlar ve bunu ağırlık olarak ölçerseniz, geri dönüşüm için alüminyum, plastik ve cama göre daha fazla kağıt geri kazanılır. Yüzde 78'imizin kağıt için geri dönüşüm yapılacak yerlere erişimi olduğunu düşünürsek kağıt, geri dönüştürmeye alışkın olduğumuz bir malzemedir.


Buna ek olarak, kağıt-karton fabrikalarının yüzde 76'sı bir miktar geri kazanılmış kağıt kullanıyor, bu nedenle attığınız kağıt ve kartonlar birçok yeni ürüne dönüştürülüyor. Kağıt ve kartonu geri dönüştürme işlemi karmaşık görünebilir ancak gerçekte oldukça basittir. Hırslı hissediyorsanız, eski ambalaj kağıdından önemsiz postaya kadar her şeyi kullanarak kağıt karton geri dönüşüm sürecini kendiniz oluşturmayı bile deneyebilirsiniz.


Endüstriyel ölçekte ise kağıt ve kartonu geri dönüşümü hem enerjiden hem de kaynaklardan tasarruf etmemizi sağlıyor. Bir ton kağıt ve kartonu geri dönüştürerek 17 ağaç, 26.000 litre su ve 1.752 litre petrol tasarrufu sağlıyoruz.Kağıt ve Karton Geri Dönüşüm Aşamaları

Kağıt ve kartonlar geri dönüşümcüler tarafından titizlikle gerekli aşamalardan geçirilir ve tekrar kullanacağımız ürünler haline getirilir. Bu geri dönüşüm sürecinin işleyişi şu şekilde gerçekleşir:

 1. Kağıt ve karton atıkları olarak kullanılan kutu, gazete, kitap, dergi, post-it not defteri vb. malzemeler geri dönüşüm için toplandıktan sonra ilk olarak plastik, cam veya çöp gibi kirleticilerin çıkarıldığı bir geri dönüşüm merkezine götürülür.

 2. Geri dönüşüm merkezinde toplanan kağıt farklı sınıflara ayrılır.

 3. Kağıt tasnif edildikten sonra, her biri sınıf sınıf balyalar halinde depolanır ve ardından işlenmek üzere değirmene aktarılır.

 4. Değirmene gelen malzemeler burada küçük parçalara ayrılır. Sonra kağıda su eklenerek kimyasal bir karışımla ısıtılır ve kağıt parçaları liflerine ayrılır.

 5. Karışımları, yapıştırıcıları ve diğer kirleticileri çıkarmak için kağıt bir elek içinden bastırılır.

 6. Daha sonra, kağıt temizlenmek üzere koni biçimli bir silindir içinde döndürülür ve mürekkep çıkartılır. Temizlenmiş kağıt liflerine su damlatılır ve kağıt lifleri birbirine yapışmaya başlar. Bu aşamada kağıt hamuru oluşur.

 7. Isıtılmış metal silindirler kağıdı kurutur ve kağıt - karton, yeni ürünlere dönüştürülmek üzere büyük rulolar halinde hazırlanır.Kağıdın Sınıflandırılması

Gazete düşük kaliteli bir kağıttır çünkü birçok kez geri dönüştürülmüştür oysa yazıcı kağıdı daha yüksek kalitede kağıttır. Kağıdın kalitesi, geri dönüşüm sürecindeki her yolculuktan sonra kısalan lif uzunluğuna göre belirlenir.


Kağıt ve kartonlar beş ile yedi kez geri dönüştürüldükten sonra, lifler yeni kağıt yapmak için çok kısalıyor ve işlenmemiş liflerle karıştırılması gerekiyor. Gazetenin “yedi nesil” olduğunu hiç duydunuz mu? Bu ifade, lifleri çok kısalmadan önce kağıdın kaç kez geri dönüştürülebileceğini ifade ediyor. Toplamda beş temel kağıt sınıfı vardır diyebiliriz.


 • Eski Oluklu Kaplar - Bu kategoriye mukavva ve kartonlar giriyor. Çoğunlukla kutularda ve ürün ambalajlarında bulunur.


 • Karışık Kağıt - Bu, posta, kataloglar, telefon rehberleri ve dergiler gibi şeyleri içeren geniş bir kağıt kategorisidir.


 • Eski Gazeteler - Değirmenler, daha fazla gazete kağıdı, kağıt mendil ve diğer ürünleri yapmak için daha düşük kalitede bir kağıt olan gazete kullanır.


 • Yüksek Dereceli Bağlanmamış Kağıt - Bu kaliteli kağıt, zarflar, fotokopi kağıtları ve antetli kağıtlar gibi baskı sürecinden geçmiş ve mürekkebi alınmış kağıtlardan oluşur.


 • Kağıt Hamuru İkameleri - Bu kağıt genellikle değirmenlerden atılan kağıt hamurlarıdır.Kağıdı Bilinçli Bir Şekilde Geri Dönüştürelim

Kağıt ve karton geri dönüşümü birçok yerde farklı şekillerde yapılıyor. Artık kağıdın yeni kağıda nasıl dönüştürüldüğünü anladığınıza göre, bir tüketici olarak nasıl doğru şekilde geri dönüştürebileceğinizi de bilmeniz gerekir.

İlk olarak tüm tüketiciler kağıdın israf edilmemesi bilincinde olması gerekir. Kullanılmadan atılan kağıtlar ağaçların boş yere kesilmiş olmasına sebep olması yanında tekrar geri dönüşüme gitse bile boş yere enerji kullanımına sebep olacaktır. Bu boş yere kesilen ağaçlar ya da gereksiz kullanılan enerji dünyamızı zarara sokmaya sebep olur.

TohumX olarak bizim yaygınlaştırmaya çalıştığımız sınıflara ayrılmış atık kutularının kullanımı tüketicinin yapacağı en önemli geri dönüşüm katkısıdır. Bir tüketici olarak, kağıt ve karton atıklarınızı geri dönüşüm kutusuna atarken, içinde ayrılması gereken bir madde olup olmadığını bilmeniz gerekir. Kağıt için olan geri dönüşüm kutularında ataş, zımba, iğne vb. geri dönüşüm ekipmanlarının çıkarabileceği maddeler dışında sadece kağıt olması gerekir. Kağıt için ayrılmış bölüme farklı cinste bir atık atıldığı zaman gereksiz enerji harcanmasına sebep olunur. Bu da bizim önlemek istediğimiz durumlardan bir tanesidir.


22 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar