• Berkay Soran

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİNİ ÖNGÖRÜLEN ETKİLERİ (1.BÖLÜM)

Bu yazımızda size küresel iklim değişikliğinin etkilerinden bahsedeceğiz.

Artan Dünya nüfusuyla birlikte doğal kaynakların tüketilmesi, fosil yakıt kullanımı gibi nedenlerden dolayı küresel bir iklim değişikliği yaşanmaktadır. Bu iklim değişikliği ise doğanın yapısını bozmakta ve beraberinde birçok sonuç getirmektedir. Gelin beraber bu sonuçlara göz atalım.


HAVA OLAYLARI VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Küresel ısınma olarak adlandırılan ortalama sıcaklık artışı, sıcak hava dalgalarının yaşanması, şiddetli yağış sıklığının artması, bazı yerlerde yağış artışı bazı yerlerde ise kuraklığın yaşanması küresel iklim değişikliğinin meteorolojik etkileridir. Hava olaylarında görülen uç değerlerin ve iklim şartlarındaki değişimin giderek artacağı öngörülmektedir.

Sıcaklık artışı insanlarda sağlık sorunlarının artmasına neden olur. Ayrıca hastalık taşıyıcı canlıların yayılış alanlarının genişlemesiyle birlikte sıtma, malarya, kolera ve Kırım-Kongo kanamalı ateşi gibi hastalıkların artması beklenmektedir.METEOROLOJİK AFETLERİN ARTMASI

Küresel iklim değişimi nedeniyle fırtına, sel, kuraklık ve orman yangını gibi iklim kökenli doğal afetler artış göstermiştir. Bu tür afetlerin dağılışında bölgeden bölgeye değişiklikler görülür. Nemli bölgeler, yağış düzensizlikleri ve şiddetli yağışların yol açtığı sellerle karşı karşıyadır. Ayrıca önümüzdeki dönemde bazı yerlerde yağış azlığı ve aşırı buharlaşma sonucu gerçekleşen kuraklığın olumsuz etkileri artacaktır.SOSYAL VE EKONOMİK ETKİLERİN ORTAYA ÇIKMASI

Küresel iklim değişiminin üretimin, istihdamın ve büyümenin azalması gibi ekonomik; işsizlik ve göç gibi sosyal sorunların yaşanmasına yol açmaktadır. Su kaynaklarının azalması; susuzluğa ve tarım üretiminin düşmesine dolayısıyla kıtlıkların yaşanmasına neden olacaktır. İnsanlık iklim değişiminin neden olduğu kitlesel göçlerle karşı karşıyadır. İklimsel değişmeler ülke ekonomilerini de olumsuz etkileyecektir. Araştırmalara göre ekonomisi kahve tarımına dayalı Uganda’da ortalama sıcaklıkların 2 derece artmasıyla kahve üretimi çarpıcı bir şekilde azalacaktır.

1 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar