• Berkay Soran

KÜRESEL ISINMA: BUZULLAR ERİYOR

En son güncellendiği tarih: 6 Kas 2020

Küresel ısınmanın buzullara etkisi nelerdir? Buzulların erimesi insan yaşamını nasıl etkiler? Buzulların erimesi hangi sorunlara yol açar? Bu yazımızda bu sorulara cevaplar bulup buzulların durumlarını inceleyeceğiz.


1900'lü yılların başından beri gördüğümüz bir etki vardır. Özellikle sanayi devriminden sonra sanayilerin oluşması, fosil yakıtların aşırı kullanımı; ormanların yok olması ve daha birçok insan etkisiyle "Küresel Isınma" ortaya çıkmıştır. Atmosfere salınan sera gazları artmış, bu yüzden atmosferdeki sıcaklıklar artmıştır. Bu durumdan en kötü etkilenen bölgeler ise buzullardır.BUZULLAR NEDEN ERİYOR?

Buzullar sanayi devriminden bu yana hızla erimeye devam ediyor. Bunun en temel nedeni insan etkileridir diyebiliriz. Sanayi Devrimi'nden sonra kullanılan yenilenemeyen enerji kaynaklarından dolayı atmosferdeki sera gazı emisyonları sıcaklıkların artmasına sebep olmuştur. Sıcaklıkların artması buzullara daha büyük bir etki bıraktı ve hızla erimelerine sebep olmuştur. Önümüzdeki yıllarda en aza indirgesek bile şu anda bıraktığımız etki nedeniyle buzullar hızla erimeye devam edecektir. Yapılan incelemelerde ise bu kadar kontrolsüz devam edilirse 2040 yılında Kuzey Kutbu'nun tamamen yok olacağı öngörülüyor.BUZULLARIN ERİMESİ HAVA KOŞULLARINI NASIL ETKİLİYOR?

Kuzey Kutup bölgesi diğer kutup bölgelerine nazaran daha hızlı ısınıyor. Isınma etkisi büyüdükçe buzullar erimeye hızlı bir şekilde devam ediyor ve bu da kutupları soğutan okyanus etkisinin azalmasına neden oluyor. Dolayısıyla normal okyanus sirkülasyonu da bozulmuş oluyor. Örneğin günümüzde görünen Gröndland ve Antarktika'daki buzul erimesi Atlantik Okyanusu'nun sirkülasyonunun bozulmasına neden oluyor. Okyanuslarda gerçekleşen bu sirkülasyon bozukluğu fırtınalar ve kasırgalara neden oluyor. Bu da okyanus kıyısındaki yaşam yerlerinde ki insan ve hayvanların yaşamını tehlikeye atabiliyor.


ERİYEN BUZULLARIN YABAN HAYATINA VE İNSANLARA ETKİSİ NEDİR?

Küresel ısınmanın etkisiyle eriyen buzulların sadece o bölgede yaşayan insanlara ve hayvanlara değil tüm dünyaya etkisi bulunmaktadır. Buzulların erimesiyle ortaya okyanus sirkülasyonlarının değişimi tüm dünyada hava akışının değişimine neden oluyor. Deniz sektöründe bu olaydan en çok etkilenen meslek ise balıkçılıktır diyebiliriz. Sulardaki sıcaklık faktörleri değişince sıcaklığa bağlı olarak balık sirkülasyonu değiştiği için balıkçılıkta gelişen endüstriler olumsuz etkileniyor. Yaşam yerleri ise sel, fırtınalar gibi doğal afetler yaşadıkça ya yok olmaya başlıyor ya da büyük maddi zararlara giriyor. Ayrıca bu durumdan etkilenen yaban hayvanları yaşam yerlerini kaybederek hem ölüm riskine giriyor hem de insanlarla karşı karşıya gelerek çatışmalara giriyor. Bu durumda hem insanların can güvenliğini hem de hayvanların can güvenliğini tehlikeye atmış oluyor.BUZULLARIN ERİMESİNİN ÖNÜNE NASIL GEÇEBİLİRİZ?

Buzullarla özel olarak ilgilenen bilim insanları şu ana kadar çok kötü etkiler bırakılmasına rağmen buzulları kurtarmamız için hala zamanımızın olduğunu düşünüyorlar. Yapılan araştırmalara göre aşağıda ki maddeler yapılırsa buzulların erimesinin önüne geçilinebileceği düşünülüyor:

  • Küresel ısınmayı doğal olarak iklim değişikliğini azaltmak için önümüzdeki yıllarda sera gazı salınımının ve karbondioksit salınımının yüksek miktarlarda azaltılması gerekiliyor.

  • Eriyen buzulları kullanarak yeniden yapay buzdağları yapımı ve bu yapılan buzdağlarının birleşimi sayesinde erimenin önüne geçilinebilir.

  • Rüzgar gücüyle çalıştırılan pompaları kullanarak buzulların toplanmasını ve böylece buzun kıvamının korunması sağlanabilir.

  • Atıklar okyanuslarara dökülmek yerine geri dönüştürülebilir. Böylece küresel ısınma azaltılabilir.

  • Yapılması düşünülen bir başka çalışma ise kaya ve kumlarda bariyerler dikilerek buzulları derinlere doğru kaymasının önüne geçilip buzulların erimesinin engellenebileceği.


23 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar