• Berkay Soran

KÜRESEL ISINMA: ORMAN YANGINLARI

En son güncellendiği tarih: 6 Kas 2020

Orman yangınlarının sebepleri nelerdir? İnsanların orman yangınlarına etkisi? Orman yangınları ve küresel ısınma arasındaki bağlantı nedir? Bu yazımızda bu başlıklara değinip orman yangınlarını inceleyeceğiz.


Kuzey Kutbu'ndan tutun Amazon'a kadar dünyanın her yerinde ormanlarımız yanıyor. özellikle insanlar tarafından yakılan ormanların en büyüğü olan Amazon Ormanları'nda yangın sayısı günden güne artıyor ve biyolojik çeşitlilik tehlike altına giriyor. Sürekli büyük yangınlar oluşan dünyamızda insanlar orman yangınlarının neden ve nasıl oluştuğunu sorguluyor. Bunun cevabı çok net olmasa da temelinde insanlar ve iklim değişiklikleri yer alıyor.İNSAN TAHRİPLERİ

Dünya çapında genellikle çıkan orman yangınlarının sebebi yasa dışı ormansızlaşma ve tarım arazilerinin temizlenmesinin bir sonucudur. Orman denilince akla ilk gelen ormanlar Amazon Ormanları'dır. Bu ormanlar yüksek bir nem oranına sahiptir. Yazın en sıcak ve kuru mevsim bile insanların sigara izmaritleri veya çarpan yıldırımların yakamayacağı kadar ıslaktır. Fakat tarım işletmeleri kendi ekonomik gelirlerini yükseltmek için ve daha büyük alanlarda daha rahat bir şekilde çalışmak için Amazon Ormanları'nda yangınlar çıkartıyor. Bunun yanında dünya genelinde otel yapımları , ev yapımları gibi birçok neden de bir sürü orman yakılarak yok ediliyor. Ormanların bu şekilde yok edilmesi suyu yağmur olarak emme, saklama ve geri dönüştürme becerilerini yok ediyor. Ayrıca bir ormanın bir kısmı yakılsa bile bıraktığı tahrip nedeniyle toprakların kurumasına ve ağaç örtüsünü yitirmesine neden olduğu için ormanların yangınlara dayanıklı olan halinin dayanıklılığının azalmasına neden oluyor.KONTROLLÜ ORMAN YANGINLARI

Kontrollü orman yangınlarının çoğu orman ekosisteminin doğal bir parçasıdır ve yenilenme yaşam döngüsünde önemli bir role sahiptir. Bu orman yangınlarının sebepleri genellikle çiftçilerdir diyebiliriz. Fakat bu çiftçilerin ormansal alanları yakmalarının nedeni topraklarını yönetmek ve toprak verimliliğini arttırmaktır diyebiliriz. Kontrollü yakma tekniğini kullanmalarının nedeni yenilenme yaşam döngüsünü sağlamaktır. Fakat bu noktada değinmemiz gereken en önemli nokta gelişen iklim krizlerinin kontrollü orman yangını eyleminin işini zorlaştırmaktadır. Yükselen bu sıcaklıklar ekosistemleri aşırı kırılgan bir hale getirmiştir. Her ne kadar kontrollü orman yangınları yapılsa dahi her an o kontrol kaybedilip çok büyük hasarlara sebebiyet verebilir.


ORMAN YANGINLARI VE KÜRESEL ISINMA

Tropikal ormanlar küresel ısınma sorununun çözümünde çok kritik bir rol oynamaktadır. Dünya'nın aşırı ısınmasının önüne geçmek için ormanlara çok ihtiyacımız vardır. Çünkü ormanlar çok büyük karbon depolama potansiyeline sahiplerdir. Ülkeler politik olarak bu şekilde devam ettikleri sürece Amazon Ormanları ve diğer ormanlar geri dönüşü olmayan bir ekolojik çöküş noktasına ulaşmaya devam ediyorlar. Yapılan araştırmalarda ağaç kaybının belli bir miktar daha artması durumunda karbondioksit emme kapasitesinin yüksek miktarlarda kaybedileceği öngörülüyor. Ağaç kaybından dolayı milyarlarca ton karbon salınacağı için küresel ısınma daha da hızlanacak bu da yüksek sıcaklıklara neden olacaktır. Yüksek sıcaklıklara çıkılması ise gene ormanlarımız için büyük tehlike arz edecek ve ormanların yangın sayısı günden güne daha da artacaktır.

Eğer iklimimizi stabilize etmek istiyorsak ormanlarımızı kesinlikle ayakta tutmak zorundayız. Karşılaşılan orman tahribatlarının çok çeşitli ve karmaşık olduğu için ormanlarımızı korumada sürekli bir şekilde iş birliği ve yatırım yapmalıyız. Orman yangınlarının önüne geçmek için her insan tarafından toplulukları ve geçim kaynaklarını merkeze alan ormansızlaşmayı durdurmak için kapsamlı bir yaklaşım benimsenmeliyiz. Bu yaklaşımı devam ettirmek için ise bilinçli bireyleri eğitmenin yanında büyük şirketlerin ellerini taşın altına koyup ormanların tahribatının önüne geçmeleri gerekmektedir.


ORMAN YANGINLARINA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER NELERDİR?

  1. Ormanda ateş yakılmamalı ve sigara izmaritleri yanık olarak atılmamalıdır.

  2. Ormanlara cam ve cam kırıkları atılmamalıdır.

  3. Yangın riskinin yükseldiği kurak mevsimlerde gerek duyulursa ormana giriş ve çıkışlar yasaklanmalıdır.

  4. Orman yangınlarında görev yapacak personele yangınla mücadele konusunda gerekli eğitim verilmelidir.

  5. Yangına zamanında müdahale önemli. Bir yangın durumunda 177 yangın ihbar hattına zaman kaybetmeden haber verilmelidir.

  6. Orman Genel Müdürlüğü, yangın çıkma ihtimali yüksek yerleri tespit edip etkin önlemler almalı.

  7. Özellikle yangına hassas bölgelerdeki yerleşim birimlerinde oturan halka eğitici ve uyarıcı bilgiler verilmelidir.

12 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar