• Aleyna İpçi

KÜRESEL ISINMA VE ALPLERDEKİ BUZULLAR

Küresel ısınmanın etkilerini, zararlarını hepimiz biliyoruz fakat bugünki konumuz sadece biri hakkında, buzullar..Küresel ısınma sadece kutupları değil, dağlık ülkelerde bulunan ve yüzlerce yıldır ayakta kalan buzullarda bulunan karı da tehdit ediyor. 1890-1900 yılları arasında İsviçre'de çekilen fotoğraflar, küresel ısınmanın ülke üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor. İsviçre, Avrupa Alp dağlarının ev sahibi ülkelerinden biridir. Bilim adamları, İsviçre'nin 1850'den beri 500'den fazla buzul erittiğini, dünyadaki karbon monoksitin değeri düşmezse bu yüzyılda 1.500'den fazla buzulun yok olacağını açıkladı. Eski ve yeni fotoğraflara bakıldığı zaman da farkediliyor ki İsviçre'deki birçok dağlık arazi yıllar içinde muazzam değişikliklere uğramış.Rhone Buz Kütlesi


Fransa'daki Rhone Nehri'nden 170 yıl önce ortaya çıkan buzullarla şuanki hali karşılaştırıldığında, Dennis Baribes'in çekriği, yeşilin beyaza göre avantajını açıkça gösteriyor. Rengi gittikçe koyulaşıyor çünkü buzul eriyor.


Aletsch Buz Kütlesi

1865 ile karşılaştırıldığında, Alplerdeki en büyük buzul bugün neredeyse yok olmuş durumda.


Eiger, Guggi ve Giesen Buz Kütlesi

Jungfrau yakınlarındaki üç buzul, İsviçre'nin en yüksek noktasında bulunuyor. Fotoğrafın 1890 ile 1900 yılları arasında çekilmiş olduğuna inanılıyor ve Alplerdeki Wengen köyünü gösteriyor. Sağdaki resim bu yıl Ağustos ayında çekildi.


Bu fotoğraflar İsviçre buzullarının eridiğini kanıtlıyor. İsviçre Buzul Enstitüsü GLAMOS'a göre, buzullar yalnızca geçen yıl yaklaşık% 2 oranında eridi.


Buna Nasıl Engel Olabiliriz?


Yenilenebilir enerjinin gezegenimiz için ölçülemez faydalarına rağmen; fosil yakıt kullanan bazı endüstri grupları, küresel güçleri veya şirketleri yöneten şirketler bunu gündemleri etkileyerek, hükümetlere baskı uygulayarak ve iklim şüphecileri ile lobi yaparak yapıyorlar. Bu son çabalar, bugün dünya için hayati önem taşıyan küresel iklim değişikliği konusunu önemsiz hale getiriyor. Bu tür sorunları önlemek için tehlikeli fosil yakıtların nasıl kullanılacağına dair bir anlayış aşılanmalıdır. Dünyanın gücünü elimizde tutmamamız gerektiğini bilmeliyiz. Atmosferdeki gazların daha yeşil alanlarla dengelenmesi gerekiyor. Böylelikle doğal dengeye küçükte olsa bir faydamız olur.
8 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar