• Ceren Orak

OZON TABAKASI NEDİR?

Ozon tabakası nedir? Ozon tabakası neden incelir? Ozon tabakasını incelten maddelerin kullanım alanları nelerdir? Ozon tabakasının incelmesinin etkileri nelerdir? Ozon tabakası delinirse ne olur? Bu yazımızda sorularımızın cevaplarını bulup Ozon tabakasını inceleyeceğiz.


Ozonosfer olarak da bilinen ozon tabakası, üç adet oksijen atomundan oluşan şeffaf bir gazdır. Ozon tabakası ozon gazından oluşan ve atmosferin yukarı seviyelerinde başka bir deyişle yer yüzeyinden 50–85 km yüksekte bulunan bir tabakadır. Bu tabakanın temel rolü Ultraviyole (UV) ışınları olarak adlandırılan Güneş'in zararlı ışınlarına karşı bizleri korumasıdır. Ozon tabakası yeryüzüne doğru gelen bu zararlı ışınlara karşı bir filtre gibi davranır. Ozon tabakası insanların hayatını sürdürebilmesi için önemli katmanlardan bir tanesidir.
OZON TABAKASI NEDEN İNCELİR?

  1. İnsanlar tarafından kullanılan sprey, deodorant, parfümler ozon tabakasına zarar verir.

  2. Yoğun olarak kullanılan otomobillerin egzozundan havaya salınan zararlı gazlar ozon tabakasına ve atmosfere zarar verir.

  3. Sanayinin gelişmesiyle ortaya çıkan fabrika artışı ile havaya daha fazla zehirli gaz salınımı salınır.

  4. Kirli havayı temizleyen ormanlar tahrip edilmekte ve hava yeterince temizlenememektedir.

  5. Çevre kirliliğinin artmasıyla ekosistem dengesi bozulur ve doğada zararlı gazlar meydana gelir.

Bu saydığımız örnekler sayesinde ozon tabakasının incelmesine neden oluruz. Dünyaya ne kadar iyi bakılırsa ve bu maddelerin kullanımı azaltılırsa ozon tabakasının incelmesinin önüne geçilmiş olunur.
OZON TABAKASINI İNCELTEN MADDELERİN KULLANIM ALANLARI

  • Soğutucu Üretimi: Ev veya ticari ortamlarda kullanılan klima/ısı sistemleri, Buzdolapları, Dondurucular, Nem alıcılar, Buz ve dondurma makineleri gibi örnekler verilebilir.

  • Aerosol Üretimi: Tıbbi kullanıma uygun hale getirilmiş üretim sistemleri

  • Yangın Söndürme: Sabit ve el ile kullanılan yangın söndürme sistemlerindeki kullanımlar

  • Çözücü Olarak Kullanım: Metal temizleme, Elektronik temizleme, Tekstil temizleme


OZON TABAKASININ İNCELMESİNİN ETKİLERİ NELERDİR?

1. İnsanlar Üzerindeki Etkileri: Ultraviyole (UV) radyasyonun cilt kanseri de dahil pek çok insan sağlığı problemleriyle ilgili olduğu bilinmektedir. Cilt kanserinin ana sebebi çok fazla güneş ışığıdır. Güneş yanığı bir sağlık belirtisi olmadığı gibi 18 yaşından önceki birkaç ciddi güneş yanığı daha sonraki yaşam sürecinde cilt kanserinin gelişme ihtimalini önemli ölçüde arttırır. Ozon tabakası incelmesi inanların ciltlerinde büyük sorunlara yol açar.

2. Bitkiler Üzerindeki Etkileri: Aşırı UV-B, hemen hemen bütün yeşil bitkilerin büyüme süreçlerine mâni olur. Bunun sonucunda küresel yiyecek stokları azalır. Nitrojen kullanan bitkilerin gelişimleri, artan UV-B radyasyon tarafından bozulur. Pahalı aşılama yöntemleri bazı kayıpları telafi etmeye yardım ederken, toprağın verimliliği ciddi olarak azalır. Toprağın verimliliğinin azalması sonucunda kaliteli yiyecek ve bitki stokları oluşamaz.
3. Hayvanlar Üzerindeki Etkileri: Çoğu hayvan türleri UV-B’ye karşı kalın derileri ve deri pigmentasyonu nedeniyle insanlara nazaran çok daha fazla korunmaya sahip olmalarına rağmen bazıları artan UV-B’den etkilenebilirler. UV-B evcil hayvanlarda insanlarda da görülen benzer kansere neden olur. Gözler ve vücudun UV’ ye maruz kalan pigmentsiz kısımları çok daha fazla risk altındadırlar. Aynı insanlarda da görülen cilt kanserleri meydana gelmektedir.

4. Endüstriyel Materyaller Üzerindeki Etkileri: UV ışınlara maruz kalmak başta plastik olmak üzere belirli endüstriyel materyallere zarar verebilir. UV’ deki en ufak bir artma bu materyallerin dayanıklılığını azaltır ve kullanım ömürlerini kısaltır. Örneğin; dış yüzeylerdeki plastik kolaylıkla kırılabilir, sararır ve zamanla da çatlaklar oluşur.


OZON TABAKASI DELİNİRSE NE OLUR?

En önemli nedenlerinden biri doğaya iyi bakılmadığı içindir. Küresel ısınma, çevre kirliliği, çevre dostu olmama gibi pek çok neden doğanın bize küsmesine neden olur. Doğanın küsmesi sonucu dünyamız kirleniyor ve gelecek nesiller için daha da tehlikeli bir hale geliyor. Eğer ozon tabakası delinirse güneşten gelen tüm ultraviyole ışınlarına direkt maruz kalmamıza neden olur ve insanlar üzerinde birçok hastalık ve kalıcı hasarlar meydana gelir. Aynı zamanda ekolojik dengeye zarar verip, insanlar içinde kanser riskini artırır.138 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar