• Samet Kavraz

PASLANMAZ ÇELİK - KOROZYON DİRENCİ - PASLANMAZ ÇELİK ÇEŞİTLERİ

En son güncellendiği tarih: 20 Ara 2020

Paslanmaz Çelik, günlük hayatımızda oldukça sık duyduğumuz bu metal türünü inceleyeceğiz. Paslanmaz çelik nedir? Özellikleri Nelerdir? Çeşitleri Nelerdir? gibi soruların cevaplarını da bulabileceğimiz yazımızda günlük yaşantımızda hangi alanlarda karşımıza çıkabilir hep birlikte öğrenelim...


Paslanmaz çelik, minimum yaklaşık %11 krom içeren bir demir bazlı alaşımlar grubudur. Demirin paslanmasını önleyen bir bileşimdir ve bunun yanı sıra ısıya dayanıklı özellikler sağlar. Farklı paslanmaz çelik türleri arasında karbon (% 0,03 ila% 1,00'den fazla), nitrojen, alüminyum, silikon, sülfür, titanyum, nikel, bakır, selenyum, niyobyum ve molibden elementleri bulunur. Belirli paslanmaz çelik türleri genellikle üç basamaklı bir sayı ile belirtilir (örneğin 304 paslanmaz).

Paslanmaz çeliğin demir oksit oluşumuna direnci, alaşımdaki kromun varlığından kaynaklanır. Bu alttaki malzemeyi korozyon saldırısından koruyan ve oksijen varlığında kendi kendini iyileştirebilen pasif bir film oluşturur. Korozyon direnci şu şekilde daha da artırılabilir:

● krom içeriğinin %11'in üzerindeki seviyelere yükseltilmesi

● %8 veya daha yüksek miktarlarda nikel ilavesi

● molibden ilavesi, aynı zamanda "çukurlaşma korozyonuna" direnci de arttırır.

Nitrojen ilavesi ayrıca çukur korozyona karşı direnci geliştirir ve mekanik mukavemeti artırır. Bu nedenle, alaşımın dayanması gereken ortama uyacak şekilde değişen krom ve molibden içerikli çok sayıda paslanmaz çelik sınıfı vardır. Korozyon ve lekelenmeye karşı direnç, düşük bakım ve bilinen parlaklık, paslanmaz çeliği hem çeliğin mukavemetinin hem de korozyon direncinin gerekli olduğu birçok uygulama için ideal bir malzeme haline getirir. Dahası, paslanmaz çelik saclar, levhalar, çubuklar, teller ve borulara yuvarlanabilir. Bunlar tencere, çatal bıçak takımı, cerrahi aletler, büyük aletler, binalardaki inşaat malzemeleri, endüstriyel ekipmanlarda (örneğin kağıt fabrikalarında, kimyasal tesislerde, su arıtımında, kimyasallar ve gıda ürünleri için depolama tankları ve tankerlerde) kullanılır. Malzemenin korozyon direnci, buharla temizlenme ve sterilize edilme kolaylığı ve yüzey kaplamalarına ihtiyaç duyulmaması, paslanmaz çeliğin mutfak ve gıda işleme tesislerinde kullanılmasında etkin bir rol oynamıştır.


1-Korozyon Direnci


Karbon çeliğinden farklı olarak paslanmaz çelikler, ıslak ortamlara maruz kaldıklarında tek tip korozyona uğramazlar. Korunmasız karbon çeliği, hava ve nem kombinasyonuna maruz kaldığında kolayca paslanır. Elde edilen demir oksit yüzey tabakası gözenekli ve kırılgandır. Ek olarak, demir oksit orijinal çelikten daha büyük bir hacim kapladığından, bu katman genişler ve pul pul dökülme ve düşme eğilimi göstererek alttaki çeliği daha fazla saldırıya maruz bırakır. Buna karşılık, paslanmaz çelikler, pasivasyona tabi tutulmaya yetecek kadar krom içerir, havadaki oksijenle ve hatta sudaki az miktarda çözünmüş oksijenle reaksiyona girerek kendiliğinden mikroskobik olarak ince bir inert yüzey filmi krom oksit oluşturur. Bu pasif film, çelik yüzeye oksijen difüzyonunu bloke ederek daha fazla korozyonu önler ve böylece korozyonun metalin kütlesine yayılmasını önler. Bu film, o sınıftaki doğal korozyon direncini aşan bir ortamda çizildiğinde veya geçici olarak rahatsız edildiğinde bile kendi kendini onarır. Bu filmin korozyona direnci, paslanmaz çeliğin kimyasal bileşimine, özellikle de krom içeriğine bağlıdır. Dört korozyon türü arasında ayrım yapmak gerekirse: tek tip, lokalize (çukurlaşma), galvanik ve SCC (gerilme korozyonu çatlaması). Bu korozyon biçimlerinden herhangi biri, paslanmaz çelik kalitesi çalışma ortamı için uygun olmadığında meydana gelebilir.


2-Paslanmaz Çelik Çeşitleri

Öncelikle yapılarına göre sınıflandırılan beş çeşit paslanmaz çelik vardır: östenitik, ferritik, martensitik, dubleks ve çökelme sertleşmesi.


2.1 Östenitik Paslanmaz Çelik

Östenitik paslanmaz çelik, tüm paslanmaz çelik üretiminin yaklaşık üçte ikisini oluşturan en büyük paslanmaz çelik türüdür. (aşağıdaki üretim şekillerine bakın). Yüz merkezli kübik kristal yapı olan östenitik bir mikro yapıya sahiptirler. Bu mikroyapı, kriyojenik bölgeden erime noktasına kadar tüm sıcaklıklarda östenitik bir mikro yapıyı korumak için çeliğin yeterli nikel ve / veya manganez ve nitrojen ile alaşımlanmasıyla elde edilir. Bu nedenle, östenitik paslanmaz çelikler tüm sıcaklıklarda aynı mikro yapıya sahip olduklarından ısıl işlemle sertleştirilemezler.

Östenitik paslanmaz çelikler ayrıca 200 serisi ve 300 serisi olmak üzere iki alt gruba ayrılabilir:

200 serisi, nikel kullanımını en aza indirmek için manganez ve nitrojen kullanımını en üst düzeye çıkaran krom-mangan-nikel alaşımlarıdır. Nitrojen ilaveleri nedeniyle, 300 serisi paslanmaz çelik saclara göre yaklaşık% 50 daha yüksek akma dayanımına sahiptirler.

● Tip 201: Soğuk işlemeyle sertleştirilebilir. ● Tip 202: Genel amaçlı bir paslanmaz çeliktir. Azalan nikel içeriği ve artan manganez, zayıf korozyon direncine neden olur.

300 serisi, östenitik mikro yapılarını neredeyse sadece nikel alaşımıyla sağlayan krom-nikel alaşımlarıdır; bazı çok yüksek alaşımlı kaliteler, nikel gereksinimlerini azaltmak için bir miktar nitrojen içerir. 300 serisi en büyük gruptur ve en yaygın kullanılanıdır.

● Tip 304: En iyi bilinen sınıf, sırasıyla %18 krom ve %8 / %10 nikel bileşimi için 18/8 ve 18/10 olarak da bilinen Tip 304'tür. ● Tip 316: En yaygın ikinci östenitik paslanmaz çelik Tip 316'dır. %2 molibden ilavesi, asitlere ve klorür iyonlarının neden olduğu lokal korozyona karşı daha fazla direnç sağlar. 316L veya 304L gibi düşük karbonlu versiyonlar, %0,03'ün altında karbon içeriğine sahiptir ve kaynağın neden olduğu korozyon sorunlarını önlemek için kullanılır.


2.2 Ferritik Paslanmaz Çelikler

Ferritik paslanmaz çelikler,gövde merkezli bir kübik kristal yapı olan karbon çeliği gibi bir ferrit mikro yapıya sahiptir ve çok az nikel içeren veya hiç içermeyen %10,5 ila %27 arasında krom içerir. Bu mikroyapı, krom ilavesi nedeniyle tüm sıcaklıklarda mevcuttur, bu nedenle ısıl işlemle sertleştirilemezler. Östenitik paslanmaz çeliklerle aynı derecede soğuk işlemeyle güçlendirilemezler. Manyetikler.

Tip 430'a niyobyum (Nb), titanyum (Ti) ve zirkonyum (Zr) ilaveleri iyi kaynaklanabilirlik sağlar.

Nikelin neredeyse yokluğundan dolayı, östenitik çeliklerden daha ucuzdurlar ve aşağıdakileri içeren birçok üründe bulunurlar:

Otomobil egzoz boruları

● Mimari ve yapısal uygulamalar

● Arduvaz kancaları, çatı kaplamaları ve baca kanalları gibi yapı bileşenleri

● 700 ° C (1,292 ° F) civarındaki sıcaklıklarda çalışan katı oksit yakıt hücrelerindeki güç plakaları


2.3 Martensitik Paslanmaz Çelikler

Martensitik paslanmaz çelikler çok çeşitli özellikler sunar ve paslanmaz mühendislik çelikleri, paslanmaz takım çelikleri ve sürünmeye dayanıklı çelikler olarak kullanılır. Manyetiktirler ve düşük krom içeriklerinden dolayı ferritik ve östenitik paslanmaz çelikler kadar korozyona dayanıklı değildirler.


2.4 Dubleks Paslanmaz Çelik

Dubleks paslanmaz çelikler karma bir östenit ve ferrit mikroyapısına sahiptir, ideal oran 50:50 karışımdır, ancak ticari alaşımlar 40:60 oranlarına sahip olabilir. Östenitik paslanmaz çeliklerden daha yüksek krom (%19-32) ve molibden (%5'e kadar) ve daha düşük nikel içeriği ile karakterize edilirler. Dubleks paslanmaz çelikler, östenitik paslanmaz çeliğin yaklaşık iki katı akma dayanımına sahiptir. Karışık mikro yapıları, östenitik paslanmaz çelik Tip 304 ve 316 ile karşılaştırıldığında klorür gerilimi korozyon çatlamasına karşı gelişmiş direnç sağlar.

Dubleks kaliteler genellikle korozyon direncine göre üç alt gruba ayrılır: yalın dubleks, standart dubleks ve süper dubleks.

Dubleks paslanmaz çeliklerin özellikleri, benzer performans gösteren süper östenitik kalitelerden genel olarak daha düşük bir alaşım içeriği ile elde edilir ve bu da kullanımlarını birçok uygulama için uygun maliyetli hale getirir. Kağıt hamuru ve kağıt endüstrisi, çift yönlü paslanmaz çeliği yaygın olarak ilk kullananlardan biriydi. Bugün, petrol ve gaz endüstrisi en büyük kullanıcıdır ve korozyona karşı daha dayanıklı kaliteler için baskı yapmıştır, bu da süper dubleks ve hiper dubleks kalitelerin geliştirilmesine yol açmıştır. Daha yakın zamanlarda, daha ucuz (ve biraz daha az korozyona dirençli) yalın dubleks, özellikle bina ve inşaat (beton takviye çubukları, köprüler için levhalar, kıyı işleri) ve su endüstrisindeki yapısal uygulamalar için geliştirilmiştir.


2.5 Çökelmeyle Sertleştirilmiş Paslanmaz Çelikler

Çökelme ile sertleşen paslanmaz çelikler, östenitik çeşitlerle karşılaştırılabilir korozyon direncine sahiptir, ancak diğer martensitik kalitelerden daha yüksek mukavemetlere çökeltilerek sertleştirilebilir.


3-Mimari

Paslanmaz çeliğin yapılarda kullanımı hem pratik hem de estetik olabilir. Art Deco döneminde revaçta olan paslanmaz çeliğin en ünlü kullanımı Chrysler Binasının üst kısmında görülebilir. Dayanıklılığı sayesinde, bu binaların çoğu orijinal görünümlerini korumuştur. Petronas İkiz Kulelerinin dış cephesi ve Jin Mao Binası gibi modern binaların yapımında paslanmaz çelik kullanılmıştır. Canberra Avustralya Parlamentosu binası üzerinde 220 metrik ton ağırlığındaki bir paslanmaz çelik bayrak direği vardır. Kuzey Amerika'daki en büyük paslanmaz çelik bina, Edmonton Kompostlama Tesisindeki havalandırma binasıdır. Paris'teki La Geode, gökyüzünü yansıtan küreyi oluşturan 6433 cilalı paslanmaz çelik eşkenar üçgenden oluşan bir kubbeye sahiptir. "Yalın dubleks" kaliteler gibi yüksek mukavemetli paslanmaz çelik kalitelerinin geliştirilmesi, yapısal uygulamalarda kullanımın artmasına yol açmıştır. Düşük yansıtıcılığı sayesinde paslanmaz çelik, havalimanlarında pilotların gözlerinin kamaşmasını önleyen bir çatı kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca çatı yüzeyini ortam sıcaklığına yakın tutabilmesi için kullanılır. Bu tür havaalanlarına örnek olarak Kaliforniya Sacramento Uluslararası Havaalanı ve Katar Hamad Uluslararası Havaalanıdır.

Paslanmaz çelik, borular, plakalar veya takviye çubukları şeklinde yaya ve araç köprüleri için de kullanılır.


PASLANMAZ ÇELİK HURDA FİYATLARI

Aşağıda yer alan hurda paslanmaz çelik fiyatları, TohumX olarak şirketimizin sizlere sunmuş olduğu güncel paslanmaz çelik hurda fiyatlarıdır. Ülkemize ve kişilere sağladığı ciddi derecede ekonomik katkı, geri dönüşüm sektörünü önemli noktalara taşımaktadır. Sizler de paslanmaz çelik hurdalarınızı geri dönüştürerek ek bir maddi gelir oluşturabilirsiniz.

 • Hurda Paslanmaz Sac 316 8900 ₺ | Ton

 • Hurda Paslanmaz Boru 316 8900 ₺ | Ton

 • 310 Paslanmaz Çelik Talaşı 8300 ₺ | Ton

 • 310 Paslanmaz Çelik 11800 ₺ | Ton

 • 430 Paslanmaz Çelik Talaşı 250 ₺ | Ton

 • 430 Paslanmaz Çelik 2450 ₺ | Ton

 • 316 Paslanmaz Çelik Talaşı 7500 ₺ | Ton

 • 316 Paslanmaz Çelik 9500 ₺ | Ton

 • 304 Paslanmaz Çelik 6900 ₺ | Ton

 • 304 Paslanmaz Çelik 4500 ₺ | Ton

 • 202 Paslanmaz Çelik 2200 ₺ | Ton

9 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar