• Kemal Tahsin Menteşe

PLASTİKLER ÇÖP DEĞİLDİR - PLASTİK GERİ DÖNÜŞÜMÜ

En son güncellendiği tarih: 18 Kas 2020

Plastik malzemelere neden çöp diyemeyiz? Dünyanın her yerinde yerinde durmadan plastiğin geri dönüştürülmesi neden gerekli? Plastik geri dönüştürmek zor mu? Geri dönüşüm ekonomiye nasıl etki eder? Bunları merak ediyorsanız tam yeri...

Bu başlığımızda size plastiklerin neden çöp olmadığını, çevreye zararlarını, geri dönüşümünün ekonomiye katkısını ve geri dönüşüm aşamalarını sizler için derledik ve sizlere anlatıyoruz.


Evlerde, firmalarda, iş yerlerinde, marketlerde ve birçok yerde kullanılan plastikler ardından çöp olarak değerlendiriliyor. Plastikler gerçekten çöp olmayı hak ediyor mu? En basitinden kısa bir açıklama yapacak olursak çöp kelimesini kullanmak artık işimize yaramayacak bir şey olduğunu gösterir. Plastiklerin doğada çözünememesi ve geri dönüşüm için ideal bir malzeme olduğunu göz önüne alırsak plastikler asla çöp değildir.


Plastikler geri dönüştürüldüğünde ekonominin güçlenmesine ve çevremizin daha temiz olmasına yardımcı olur. Ekonomiden bahsetmeden önce çevre konusuyla başlayalım.Plastikler Dünyanın Her Yerinde

Plastik malzemeler doğada çözünemediğinden dolayı geri dönüştürülmediği zaman doğada

uzun süre kalıp çevreyi kirletmeye başlıyor. Dünya sadece bize ait olmadığı için doğada yaşayan bütün canlılar için tehdit unsuru olmaya devam ediyor.


Mikro düzeydeki plastik kirliliği yani mikroplastik kirliliği dünyanın dört bir yanında özellikle de deniz sularında canlı yaşamı için büyük tehdit. Öyle ki şu anda deniz canlıların hemen hemen yarısı mikroplastik içeriyor. Bu da demek oluyor ki yediğimiz deniz mahsullerinde mikroplastik bulunma seviyesi çok yüksek. Bu risk bizim dikkat etmediğimiz her geçen gün daha da artmakta ve hem canlılar hem de çevremiz için büyük bir tehlike oluşturmaya devam ediyor.


Deniz kirliliği sadece mikroplastik olarak değil tabi ki. Her yıl tüketilen ve doğaya bırakılan kağıt, karton, kompozit, plastik vb. malzemelerden oluşan bir kıtanın varlığını biliyor muydunuz? ''Yedinci Kıta''. Evet tamamen doğaya bırakılan malzemelerden oluşan bu kıta dünyamızın ne kadar kirli bir gezegen haline geldiğinin bir kanıtı. Peki biz bu kirliliği durduracak bir şey yapamıyor muyuz? Tabi ki de yapıyoruz. İçinde TohumX'in de bulunduğu dünyanın en iyi firmalarının bu soruna karşı çeşitli etkinliklerde bulunuyor. Ayrıca TohumX olarak çevre kirliliğini daha geniş perspektiften ele aldığımız ÇEVRE KİRLİLİĞİ NEDİR? adlı başlığımıza göz atabilirsiniz. Bizim çevremizin temizliği için toplumu bilinçlendirmekten sonra yapacağımız en iyi çözüm geri dönüşümü yaygınlaştırmaktır.

Plastikler atılmayıp geri dönüştürüldüğünde yedinci kıta olarak gösterilen bu kitlenin büyümesi duracaktır ve Yedinci Kıta'daki malzemeler de kaldırıldığında bu kıta gezegenimizden silinecektir. Bunun sonucunda daha temiz bir Dünya ve sürekli bir geri dönüşüm oluşacaktır.Güçlü Bir Ekonomi İçin Plastikleri Geri Dönüştürelim

Plastik malzemeleri geri dönüştürdüğümüz zaman ekonomiye yaptığı katkılar düşünüldüğünden çok daha fazla oluyor. Bu katkıları madde madde sıralayalım:

 • Plastik malzeme geri dönüştürüldüğünde ilk olarak ham maddeye olan ihtiyacı azaltmış olur.

 • Ham maddeye ihtiyaç azalınca ithalata gereksinim düşer.

 • Plastik malzeme kullanan şirketler malzemelerini geri dönüştürerek bu şekilde kazanç sağlar.

 • Plastiğin geri dönüşümü, yeni ham maddelerden plastik üretmekten% 88 daha az enerji harcar.

 • Sadece tek bir plastik şişenin geri dönüştürülmesinden tasarruf edilen enerji, 100 watt'lık bir ampulü yaklaşık bir saat çalıştırabilir

 • Plastik geri dönüşüm piyasasında alım satım çoğalır ve plastik ürünler daha da ucuzlaşır.


Plastiklerde geri dönüşüm oranını yüzde 25 olduğunu düşünürsek daha alacağımız çok yolumuz var.Plastik Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır

Plastik malzemelerin bu geri dönüşüm yolculuğunda hepsinde olduğu gibi ilk olarak toplama işlemi vardır. Daha sonrasında sınıflandırma, kırma - kesme, yıkama - kurutma ve eritme - soğutma işlemlerinden geçerek tekrardan yeni bir ürün için kullanmaya hazır hale gelir.


1. Toplama

Herkes plastik hurdaları çöpe atmayıp biriktirerek bunları plastik kutusuna atarak bu toplama işleminin bir parçası olabilir. Geri dönüşümcüler toplama işlemi sırasında diğer malzemelerden plastikleri ayırarak hurda toplama sahasına getirirler ve plastik maddelerdeki büyük kirleticileri ayıklarlar. Böylelikle geri dönüşümün ilk ve en önemli aşaması gerçekleşmiş olur.


2. Sınıflandırma

Öncelikle plastik türlerinin hepsinin geri dönüştürülmediğini bilmemiz gerekir. Geri dönüşüme başlamadan önce geri dönüştürülebilir plastik malzemelerimizi sıralayalım:

 • Polietilen tereftalat maddeler (Meşrubat, kavanozlar, su şişeleri)

 • Yüksek yoğunluklu polietilen maddeler (Su boruları, şampuan şişeleri)

 • Polivinil klorür (Yiyecek dışı şişeler, parmaklık, çit, pencere)

 • Düşük yoğunluklu polietilen (Sera örtüsü, ambalaj, film, elektrik sanayi)

 • Polipropilen (Elektrik sanayi, plastik şişe, mutfak eşyası)

 • Polistiren (Video kaset, oyuncak, yalıtım malzemeleri)

 • Polikarbonat (Naylon)

Yukarıda belirttiğim plastik ürünler, farklı ürünlerde kullanılması için ilk kaba olarak sonra daha detaylı bir şekilde sınıflandırılır ve sonraki aşamaya geçilir.


3. Kırma - Kesme

Sınıflandırılan plastikler küçük parçalara ayrılmak üzere kırma ve kesme makinelerine girer. Burada kepek ismi verilen küçük parçalara ayrılır ve bu parçalar tekrar ham madde olmaya daha da yaklaşır.


4. Yıkama - Kurutma

Bu işlemde kepekler yıkama havuzlarında yıkanır, endüstriyel kurutucularda nemi alınır ve kurutulur. Bu işlem, geri dönüştürülen plastik ürünlerde kalitenin artması ve ortaya çıkacak üründe herhangi bir sorunun çıkmasını engellenmesi amacıyla yapılır. Kurutulan ürünler daha sonra en son aşamaya girer.


5. Eritme - Soğutma

Tamamen temizlenmiş kepekler eritilmeye artık hazırdır. Bu aşamada eritilen plastiklere, hemen eritildikten sonra üretilecek malzemeye göre şekil de verilebilir; eritilen plastik, soğutularak granül haline de getirilebilir. Granüller sonradan tekrardan eritilerek ve şekil verilerek ürün haline gelebilir.

Bu aşama ile geri dönüşüm tamamlanmış ve yeni ürünler tekrardan kullanılmaya hazır duruma gelmiş olur.Oldukça zahmetli olan bu süreçte firmamız TohumX ve diğer geri dönüşüm firmaları kimse fark etmese de dünyamızı daha güzel bir gezegen haline getirmeye ve doğaya verilen zararı en düşüğe indirgemeye devam ediyor.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar