• Uğurcan Taşar

POLONYA 2049 YILINA KADAR KÖMÜR MADENCİLİĞİNİ BİTİRECEK

En son güncellendiği tarih: 6 Kas 2020

Polonya, 2049’a kadar kömür madenciliğinin kaldıracağını duyurdu. Polonya'nın bu kararı hakkında hazırladığımız haberi inceleyelim...


Kömür madenciliği için bir bitiş tarihi kararlaştırmak Polonyalı sendikacılar için büyük bir adım ancak iklim uzmanları 2049’un çok geç olduğunu ve Brüksel'in devlet yardımı planlarını kabul etmeyeceğini söylüyor. Polonya hükümeti ve sendika temsilcileri, 2049 yılına kadar aşamalı olarak durdurmayı kabul etti.Anlaşma cuma günü, Silezya'nın kömür zengini güney bölgesindeki Katowice kentinde birkaç gün süren görüşmelerle imzalandı. Bu, yüzlerce madencinin tehdit altındaki maden kapanmalarını protesto etmek için vardiyalarının ardından yeraltında kalarak grevlere katılmasının ardından geldi.

Polonya ilk kez, ülkenin elektrik üretiminin yaklaşık %75’ini oluşturan kömüre son verme konusunda bir zaman çizelgesi koydu. Anlaşma, tek tek madenlerde taş kömürü üretiminin tamamlanması için son tarihler belirledi ve işçilere sosyal garantiler sağladı. Belgede, hükümetin sektörle enerji politikasını doğrudan etkileyecek bir sosyal sözleşme yapacağı da belirtildi.


Silezya'daki Dayanışma sendikası başkanı Dominik Kolorz anlaşmayla ilgili olarak “Polonya Cumhuriyeti tarihindeki en önemli endüstrilerden birisinin tasfiyesine imzaladık.” dedi. Başbakan tarafından hükümet adına anlaşmayı müzakere etmek üzere atanan devlet mallarından sorumlu bakan yardımcısı Artır Sobon, “Ama aynı zamanda adil ve sosyal olarak kabul edilmiş bir yolumuz var.” diye bir tweet attı. Hükümet ve sendikalar arasındaki anlaşma, analistler tarafından ileri bir adım olarak memnuniyetle karşılandı, ancak bu, kömüre yatırım için hızla zayıflayan durumu yansıtmıyor.

Polonya, geçişinin sosyal ve ekonomik maliyetini gerekçe göstererek, AB çağında 2050 iklim nötr hedefini uygulayamayacağını defalarca söyledi. Forum Energii'de analist olan Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Climate Home News'e şunları söyledi: “Polonya’nın ilk kez kömür çekilme tarihi var. En azından müzakereler için bir başlangıç noktası. Ancak 2049 çok geç. 2049’da kömüre yer olmayacağını herkes biliyor.” Ve o zamana kadar hükümet, endüstrinin düşünen talep, daha ucuz rekabet ve biriken mali kayıplardan muzdarip olmasına rağmen kömür üretimini sübvanse etmeye devam edeceğini söyledi. Anlaşmaya göre hükümet, taş kömürü madenciliği şirketlerinin istikrarı sağlamak ve devlet yardımı sağlamak üzere Avrupa Komisyonu'ndan izin alma sözü verdi.

Belgede, Komisyon planı onaylayana kadar anlaşmanın yürürlüğe girmeyeceğini belirtti. Düşünce kuruluşu Ember'in kıdemli elektrik analisti Dave Jones CHN'ye “Ordaki en bariz fosil yakıt sübvansiyonu” dedi. “Bu gizli görüşmelerde vergi mükellefi nasıl temsil edildi? Boş bir çek imzalayanlar onlar.”

Varşova merkezli düşünce kuruluşu Polityka Insight'a kıdemli bir enerji analisti olan Robert Tomaszewski, Avrupa Komisyonu'nun Polonya'nın kömür madenlerini açık tutmak için devlet yardımı dağıtmasını kabul etme olasılığının düşük olduğunu söyledi. CHN'ye verdiği demeçte, “Bu biri taktik ateşkes” hükümete kömür madenleri için daha ayrıntılı bir geçiş planı sunmak için zaman kazandırıyor.Kömür madenciliğinin sona ermesinin “çok daha hızlı gerçekleşeceğini” belirten Tomaszewski, Silezya'daki taş kömürü madenlerinin enerji sektörünün devam eden karbonsuzlaşması nedeniyle önümüzdeki 15 yıl içinde kapatılmasının beklediğini de sözlerine ekledi.Bu ayın başlarında, Polonya hükümeti, kömürün elektrik üretimindeki payının 2030’da %37-56’ya düşeceğini tahmin eden 2040’a yönelik bir enerji politikası taslağı yayınladı.

İklim müzakerelerinin emektarı ve 2018’de Polonya’da ki BM görüşmelerinde eski iklim şampiyonu olan Tomasz Chruszczow, CHN'ye anlaşmanın “tarihi” olduğunu ve aşamalı olarak kaldırılmasının zamanının “gerçekçi” olduğunu söyledi.

“Bu ileriye doğru çok önemli bir psikolojik adım. Tartışmanın tonunu değiştirir. Şeytan ayrıntıda gizlidir ve eminim burada pek çok şeytan vardır.” Dedi ve anlaşmanın ekonomiyi dönüştürmekle ilgili bir konuşmanın gerçekleşmesini sağladığını ekledi.

“Aynı zamanda, tüm Avrupa üye ülkelerine çok önemli bir mesaj ve dünyaya, AB'deki hiçbir ülkenin 2050’ye kadar karbon nötrlüğüne ulaşma konusunda kararlaştırılanlardan kaçmayacağına dair önemli bir sinyal.” olduğu belirtildi.

4 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar