• Berkay Soran

RÜZGAR ENERJİSİ - RÜZGAR ENERJİSİ NASIL YARATILIR? - RÜZGAR ENERJİSİNİN AVANTAJLARI

Rüzgar enerjisi nedir? Rüzgar türbinleri genel olarak ne işe yarar? Rüzgar enerjisinin avantajları nelerdir? Bu yazımızda bu başlıklara değinip rüzgar enerjisi hakkında bilgi edineceğiz.


Rüzgar temiz, ücretsiz ve kolayca bulunabilen bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Rüzgar türbinleri her gün dünyanın her yerinde rüzgarın gücünü yakalayıp elektriğe dönüştürüyor. Rüzgar enerjisi üretimi, temiz ve sürdürülebilir bir şekilde dünyamıza güç sağlama şeklimizde giderek daha önemli bir rol oynamaktadır.

Fakat rüzgar enerjisi nasıl yaratılır?


RÜZGAR ENERJİSİ NASIL YARATILIR?

Rüzgar türbinleri, yel değirmenleri gibi, en fazla enerjiyi yakalamak için bir kuleye monte edilir. 30 metre veya daha fazla yer üstünde, daha hızlı ve daha az türbülanslı rüzgardan faydalanabilirler. Türbinler, pervane benzeri kanatları ile rüzgarın enerjisini yakalar. Genellikle, bir rotor oluşturmak için bir şaft üzerine iki veya üç bıçak monte edilir. Rüzgar estiğinde, kanadın rüzgar yönündeki tarafında bir düşük basınçlı hava cebi oluşur. Düşük basınçlı hava cebi daha sonra kanadı kendisine doğru çekerek rotorun dönmesine neden olur. Buna asansör denir. Kaldırma kuvveti aslında rüzgarın kanadın ön tarafına karşı kuvvetinden çok daha güçlüdür, buna sürükleme denir. Kaldırma ve sürükleme kombinasyonu rotorun bir pervane gibi dönmesine neden olur ve dönen şaft elektrik üretmek için bir jeneratör döndürür.
RÜZGAR ENERJİSİNİN AVANTAJLARI

  1. Rüzgar enerjisi uygun maliyetlidir. Rüzgar mevcut olan en düşük fiyatlı enerji kaynaklarından biridir. Rüzgar çiftliklerinden gelen elektrik uzun bir süre (örneğin 20+ yıl) sabit bir fiyata satıldığından ve yakıtı ücretsiz olduğundan rüzgar enerjisi, yakıt maliyetlerinin geleneksel enerji kaynaklarına eklediği fiyat belirsizliğini azaltır.

  2. Rüzgar iş yaratır. Özellikle rüzgar türbini teknisyeni ihtiyacı artıyor. Yapılan araştırmalarda 2050 yılına kadar üretim, kurulum, bakım ve destek hizmetlerinde 600.000'den fazla işi destekleme potansiyeline sahip olduğu görülmektedir.

  3. Temiz bir yakıt kaynağıdır. Rüzgar enerjisi, kömür veya doğal gaz gibi fosil yakıtların yanmasına dayanan olaylar gibi havayı kirletmez. Rüzgar türbinleri asit yağmuru, duman veya sera gazlarına neden olan atmosferik emisyonlar üretmez.

  4. Sürdürülebilirdir. Rüzgar aslında bir güneş enerjisi şeklidir. Rüzgarlar, atmosferin güneş tarafından ısınması, Dünya'nın dönüşü ve Dünya'nın yüzey düzensizliklerinden kaynaklanır. Güneş parladığı ve rüzgar estiği sürece, üretilen enerji şebekeye güç göndermek için kullanılabilir.

  5. Rüzgar türbinleri, çiftliklere kurulabilir. Bu, en iyi rüzgar alanlarının çoğunun bulunduğu kırsal alanlardaki ekonomiye büyük ölçüde fayda sağlar. Çiftçiler arazide çalışmaya devam edebilir çünkü rüzgar türbinleri arazinin sadece bir kısmını kullanır. Rüzgar santrali sahipleri, arazinin kullanımı için çiftçiye veya çiftçiye kira ödemeleri yaparak arazi sahiplerine ek gelir sağlar.KARA TABANLI RÜZGAR ENERJİSİ

Rüzgar türbinleri bağımsız uygulamalar olarak kullanılabilir veya bir elektrik şebekesine bağlanabilir veya hatta bir fotovoltaik (güneş pili) sistemiyle birleştirilebilir. Şebeke ölçeğindeki (megavat boyutundaki) rüzgar enerjisi kaynakları için, çok sayıda rüzgar türbini genellikle rüzgar çiftliği olarak da adlandırılan bir rüzgar santrali oluşturmak üzere birbirine yakın inşa edilir. Günümüzde birçok elektrik sağlayıcısı, müşterilerine elektrik sağlamak için rüzgar santrallerini kullanıyor.

Bağımsız rüzgar türbinleri tipik olarak su pompalama veya iletişim için kullanılır. Bununla birlikte, rüzgarlı bölgelerdeki ev sahipleri, çiftçiler ve çiftçiler de elektrik faturalarını kesmek için rüzgar türbinlerini kullanabilirler.
DAĞITILMIŞ RÜZGAR ENERJİSİ

Küçük rüzgar sistemleri de dağıtılmış enerji kaynakları olarak potansiyele sahiptir. Dağıtılmış enerji kaynakları, elektrik dağıtım sisteminin işleyişini iyileştirmek için birleştirilebilen çeşitli küçük, modüler güç üreten teknolojileri ifade eder. Dağıtılmış rüzgar enerjileri birkaç bölme ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Son Kullanıma Yakınlık: Yerinde enerji talebini karşılamak veya mevcut dağıtım şebekesinin çalışmasını desteklemek amacıyla son kullanım noktasına veya yakınına kurulan rüzgar türbinleri.

  • Ara Bağlantı Noktası: Sayacın müşteri tarafında (sayaç arkası olarak da bilinir) doğrudan dağıtım şebekesine bağlanan veya uzak bir konumda şebekeden bağımsız olan rüzgar türbinleri.


Dağıtılmış rüzgar enerjisi sistemleri genellikle bunlarla sınırlı olmamakla birlikte konut, tarım, ticari, endüstriyel ve topluluk sitelerine kurulur ve boyutları bir evde 5 kilowatt'lık bir türbinden bir üretim tesisinde veya çok megavatlık türbinlere kadar değişebilir. Genellikle yerel bir dağıtım sistemine bağlıdır.


Tüm bunların dışında ülkelerin kurulumuna yeni başladığı ve daha sonuçları ve getirileri belli olmayan bir rüzgar enerjisi sistemi daha vardır. Bu enerji sisteminin adı Açık deniz rüzgar enerjisidir. Yapılan araştırmalarda 2040 yılından sonra açık denizlere bu sistemlerin kurulacağı ve rüzgar enerjisi açısından bir devrim olabileceği söyleniyor.


ÜLKELER VE RÜZGAR ENERJİSİ ÜRETİM ORANLARISon Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar