• Berkay Soran

SELİN GÖREN - İKLİM AKTİVİSTİ

En son güncellendiği tarih: Mar 17

İklim değişikliğinin etkileri her geçen yıl yoğunlaştıkça, pozitif değişim hareketine giderek daha fazla genç katılıyor. İklim değişikliği konusundaki tartışmaya liderlik ederek, aynı zamanda farkındalığı yayıyor ve başkalarını harekete geçmeye motive ediyorlar. Bu kişilere iklim aktivistleri deniyor. Günden güne artan iklim krizleri, çevresel değişiklikler açısından insanlarda farkındalık yaratmaya çalışan iklim aktivistlerimiz yaptıkları bu farkındalıklarla Dünyamızı kurtarmaya çalışıyorlar. “6 İklim Aktivisti” serimizde ikinci aktivistimiz Selin Gören.


İllustrasyon: Bedirhan MENTEŞE


Çocukluğundan beri doğaya, çevreye, hayvanlara yapılan haksızlıklara üzülen aktivistimizin iklim aktivisti olma yolunda ki ilk dönüm noktası 2019' da Türkiye'de gerçekleşen iklim hareketine katılmasıyla gerçekleşiyor. O günden sonra iklim hareketlerinin sadece katılımcısı değil organizasyon kısmında da yer alan ikim aktivistimiz bu yolda başarılı adımlar atmaya devam ediyor. Yuvam Dünya Derneği'nde aktif olarak yönetim kurulu üyesi olan iklim aktivistimiz Milli Eğitim Bakanlığı birlikte ile Türkiye'de iklim krizi ile ilgili bir projeyle de yakından ilgileniyor.


Hayatının her yerinde doğa ve çevreye yer veren aktivistimizin Yale Üniversitesi'ne alınışında da doğa ve çevreye olan ilgisi de etkilidir. Üniversiteye başvurusunda tropik iklim kökenli papağanlar hakkında bir makale yazmıştır. Bu makalenin Yale Üniversite'ne alınışının kapılarını açtığını söyleyen Selin, makalesini şu cümlelerle özetliyor;

"Okulumuzun bahçesindeki ağaçlarda gördüğüm yeşil papağanlar her zaman dikkatimi çekmiştir. Ancak şunu şaşırarak gördüm ki çevresine duyarsız olan insanlar bu papağanları hiç fark etmediler. İşte Yale Üniversitesi’ne tam burslu olarak kabul edilmemi sağlayan makalede bu körlükten bahsettim. İstanbul’un yeşil papağanlarından hareket ederek; Hambach Ormanı’ndaki kesimden Mozambik’teki kasırgaya ve Bodrum’da kıyıya vuran 3 yaşındaki Aylan bebeğe kadar insanların çevresinde olup bitenlere karşı duyarsızlığını şiirsel bir dille anlattım.”


Ayrıca iklim aktivistimizin iklim ile ilgili düşünceleri şu şekilde;

İklim krizi çağımızın en büyük hastalığı. Üstelik bu salgını tedavi edebilecek tek bir aşı yok. Bu krizin çözümü için tek şansımız ölüm ekonomisinden yaşam ekonomisine geçmek, fosil yakıtları yerin altında bırakıp enerji ihtiyacımızı yeşil teknolojilerden karşılamak. Doğanın ve hayvanların üzerinde insanlık olarak kurduğumuz hegemonya yüzünden dünyamız bugün bu halde. Yaşadıklarımız ve hemen bugün harekete geçmezsek yaşayacaklarımız doğanın dengelerini altüst eden jenerasyonların bize bıraktığı miras. Üstelik bu bedeli herkes eşit derece ödemiyor: iklim krizine en az sebep olan topluluklar bu krize karşı en savunmasız olanlar. Bu yüzden iklim adaleti aynı zamanda bir sosyal adalet meselesi. Dünya bize ait değil, biz ona aitiz. Ve gezegen elbet kendini restore eder, ama homo sapiens soyu tükenen milyonlarca türden biri olabilir. Bu yüzden yok oluşumuza isyan ediyoruz ve sürdürülebilir bir gelecek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız!

TohumX Blog olarak Selin Gören gibi birçok iklim aktivistlerinin yetişmesini umuyor; iklim kriziyle ilgili insanların farkındalığının artmasını, insanların doğa ile ilgili daha çok bilinçlenmesini ve daha temiz bir gelecek için bu serimizin ilerleyen nesillere bir ışık tutabilmesini umuyoruz.


46 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar