• Berkay Soran

SERA GAZLARINI AZALTMANIN HARİKA YOLLARI

En son güncellendiği tarih: Şub 2

Bu yazımızda size kısaca sera gazından bahsedip, sera gazlarını azalmanın harika yollarından bahsedeceğiz.

İnsanlar kömür, benzin, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtları yaktıklarında, küresel ısınmaya ve sera etkisine kötü bir katkıda bulunan, atmosfere salınan artan bir karbondioksit seviyesi vardır. Emisyonlar temelde ısıyı yeryüzünün yüzeyine yakın bir yerde tutar. Buda insanlar sera gazı etkisini azaltmak istiyorsa, fosil yakıtlara olan talebi azaltmaları gerekiyor .Dahası, sera etkisi nedeniyle yeryüzünün sıcaklığındaki hızlı bir artış, yüksek deniz seviyelerine ve diğer iklim problemleriyle birlikte aşırı fırtınalara neden olur. İnsanlar bu sorunu çözmek için birlikte çalışırlarsa, küresel ısınmayla mücadeleye ve karbon ayak izimizi azaltmaya yardımcı olabilirler.

1.HİBRİT ARABALAR

Hibrit teknolojisi, otomobillerin sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltmasını sağlayacak şekilde çalışıyor. Benzinle çalışan bir arabaya göre hibrit bir arabanın en büyük avantajlarından biri, daha temiz çalışması ve daha az CO2 salgılamasıdır diyebiliriz, bu da onu çevre dostu kılmaktadır. Hibrit bir araç, yakıt tüketimini azaltan ve enerji tasarrufu sağlayan ikiz motorla (benzinli motor ve elektrik motoru) çalışır. Hibrit otomobillerde benzin kullanılmasına rağmen daha çok elektrik kullanır, bu nedenle karbondioksit emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olur.2. YEMEK ALIŞKANLIKLARI

Her ne kadar aklımıza gelmesede aslında yemek alışkanlıklarında olan et tüketimi karbon ayak izinin artmasında büyük bir rol oynuyor. Meradan sofraya et indirme sürecinin tamamı enerji ile birlikte çok fazla yakıt gerektirir. Enerji, hayvanları büyütmek, eti işlemek ve en önemlisi bozulmasını önlemek için kullanılır. Diyet yapmayı veya az miktarda et almayı öğrenen kişi karbon ayak izini azaltabilir. Et ve süt ürünlerinden vazgeçtiğiniz her gün karbon ayak izinizi azaltabiliriz. Ayrıca sebze yetiştirmek, ete göre çok az enerji gerektirir. Bu nedenle, yaşam tarzımızı değiştirmek, yani çoğunlukla meyve, sebze, tahıl ve fasulye yemek, atmosfere sera gazlarını azaltmak için doğru adımdır.
3. AZALTIN, GERİ DÖNÜŞTÜRÜN VE YENİDEN KULLANIN

İnsanlar evsel atıklarının yarısına yakınını geri dönüştürdüklerinde, her yıl çok yüksek miktarlarda karbondioksit tasarrufu sağlayabilirler. Fazla atığın doğaya bırakılması, sera gazı ve karbondioksit emisyonlarının artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden geri dönüşüm sayesinde sera gazı emisyonlarını azaltıp gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakabiliriz. Geri dönüşümün yanında insanların tek kullanımlık ürünler tüketmesi de doğal olarak atık miktarının artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden insanların tek kullanımlık ürünler yerine tekrar tekrar kullanılabilen ürünler kullanması da sera gazı emisyonlarının azalmasında önemli bir rol oynamaktadır.
12 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar