• Ceren Orak

SOYU TÜKENMEKTE OLAN İLGİNÇ AĞAÇ TÜRLERİ

Bu yazımızda sizlere Dünya'da bulunan ilginç ağaç türlerinden bahsedip, açıklayacağız.


1.Büyük Baobab

Ünlü Madagaskar baobap türlerinin en büyüğü ve en popüler olanıdır. Kırmızımsı kahverengi kabuğu ile ortalama 3 metre çapa sahip devasa silindirik gövdeler ile karakterizedir. Ağaç 30 metre yüksekliğe kadar uzayabilmektedir. Etli olmayan meyvelere ve C vitamini ve yemeklik yağ yönünden zengin, yenilebilir bir posa içeren böbrek şeklinde tohumlara sahiptir.

Ağaç kuru bölgelerde, özellikle mevsimlik nehirlerin yakınında büyümektedir. Büyük baobab, tarımın önünü açmak için arazilerin temizlenmesi ve ormansızlaşma nedeniyle soyu tükenme tehlikesi altında olan ağaçlardan biridir.2.Aloe Dichotoma

Güney Afrika’nın kurak bölgelerine özgüdür. Çoğunlukla Kuzey Burnu ve Güney Namibya’da bulunur. Etli aloe türlerine aittir. Etli yaprakları ve gövdesi, kurak iklimde hayatta kalmasına yardımcı olmaktadır. Ağaçlar 10 metre yüksekliğe kadar uzamaktadır. Kahverengi kabuğu, buharlaşmayı azaltmaya çalışan toz halindeki bir maddeyle kaplıdır. Aynı zamanda dünyanın diğer kurak bölgelerinde de çevre düzenlemesi amacıyla yetiştirilmektedir.

Aloe Dichotoma, orijinal habitatında başarılı bir şekilde gelişememesi nedeniyle tehlike altındadır. Aynı zamanda yaprak bitlerine ve diğer böceklere maruz kalmaktadır. Titrek ağaç tohumlarının etkili bir şekilde dağılmaması nedeniyle büyümesi ve çoğalması sınırlanmaktadır.

3. Araucaria Angustifolia

Kozalaklı ağaç türünde kritik derecede nesli tükenmekte olan bir türdür. Güney Brezilya, Kuzeydoğu Arjantin ve Paraguay’a özgüdür. Çoğu insan Araucaria Angustifolia’nın bir çam olduğunu düşünse de öyle değildir.

Ağaç her zaman yeşildir ve 40 metre yüksekliğe kadar uzamaktadır. Yapraklar sert, pürüzlü ve üçgen şeklindedir. Parana çamı ikievciklidir ve erkek ve dişi üreme parçaları ayrı ağaçlarda bulunur. Çiftçilik için alan yaratmak için neredeyse Araucaria Angustifolia’nın %97’si temizlenmiştir.4. Ejderin Kanı Ağacı

Yemen’in bazı bölgelerine özgüdür. Adı, ürettiği kırmızı özden türetilmiştir. Bu ağaçların taçlarında yoğun bir yaprak büyümesi vardır ve bir şemsiye gibi görünecek şekilde büyümektedir. Monokot bitkilerin çoğunun aksine, ejderin kanı ağacı ikincil bir büyüme gösterir.

Büyüme bölgeleri, dikot bitkilerinkine benzer. Meyveler küçük ve etlidir ve üçte biri tohumludur. Yapraklar 60 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğindedir. Bu ağacın kalın dalları iki bölüme ayrılmaktadır. Kırmızı reçine tıbbi amaçlar için ve ayrıca giysileri boyamak için kullanılır. Ağaç genellikle ip yapmak için kullanılan yaprakları ve arı kovanı yapmak için kullanılan kabukları nedeniyle kesilir.


5. Agar Ağacı

Ormansızlaşmanın neden olduğu azalan nüfusu nedeniyle tehlike altında olan bir diğer ağaçtır. Agar ağacı, 23 metre yüksekliğe kadar uzayan düz bir gövdeye sahip, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Basit yapraklara sahiptir ve beyaz çiçekler ve kapsül şeklinde tohumlar üretir.

Agar ağacı kabuğu, karakteristik hoş kokusundan dolayı parfüm ve tütsü yapmak için kullanılır. Ayrıca ağaç kabuğu, özellikle Tibet, Hindistan ve Çin’de kulak problemlerini, cilt hastalıklarını ve açık yaraları tedavi etmek için bir ilaç olarak da kullanılmaktadır. Bitkiden yağ da çıkarılır. Bitkinin aşırı hasadı ve habitatının kaybı, Agar ağacı için en büyük tehdittir.

20 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar