• Berkay Soran

SÜRDÜREBİLİRLİK NEDİR?

Bu yazımızda size "Sürdürebilirlik Nedir?" sorusunun cevabını bulup sürdürebilirlik örnekleri vererek açıklayacağız.


SÜRDÜREBİLİRLİK NEDİR?


Sürdürebilirlik, bir insanın üretim ve çeşitliliğini sağlarken insanlığın yaşamını da sürekli

hale getirmeyi sağlamaktadır. Sürdürülebilirlik aynı zamanda ekonomik büyüme ve refah

seviyesini yükseltme çabalarını, çevreyi ve insanların yaşam kalitesini koruyarak

gerçekleştirmektir. Sürdürebilirlik kavramı çevreyle ilgili ve toplumsal boyutları kapsayan

bütünsel bir yaklaşımdır. Gelecek nesillere her açıdan yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için

sürdürebilirliğin devam etmesi gerekmektedir. Kastettiğimiz ise; yenilenebilen temiz bir doğal

çevre, eşitliğe ve refaha dayalı sosyal koşullar ve toplum ile çevreyi gözeten ekonomik bir

sistemdir.SÜRDÜREBİLİRLİK ÖRNEKLERİ

  • İZLANDA, REYKJAVİK / HARPA CONSERT HALL: Su kıyısında sürdürebilir bir konser ve konferans salonudur. Reykjavik, toplu taşıma için kullandığı hidrojen otobüsleri, jeotermal ve hidro-power kaynaklarıyla 2050 yılından önce fosil yakıttan arınmış bir hale gelmeyi amaçlıyor.  • KANADA, VANCOUVER YORK HOUSE SENIOR SCHOOL: LEED Gold sertifikalı bir okuldur. Dağların ve deniz kıyılarının arasında kalan bir okul olarak bilinir. Kanada’nın merkezinde bulunan bu okul doğaseverler tarafından fazla ilgi duyulan bir yapı halindedir.

  • MALMÖ, İSVEÇ SALONGEN 35: Şehrin ödüllü konut projesidir. Bu projede her ev solar panellere, yeşil çatılara. Yaşayan duvarlara ve çevrelere sahiptir. Bütünüyle çevre dostu ve kullanılan ağaç malzemeler FSC sertifikalı malzemedir. Sitenin içindeki parklar ve sokaklar da ziyaretçilerinin ihtiyaçlarını karşılayan bir şekilde sürdürülebilir olarak tasarlanmıştır.  • BARCELONA, İSPANYA / JOAN MARAGALL KÜTÜPHANESİ: Dikkat çeken bir yeşil çatı uygulamasıdır. Eskiden yeşil bir alan olan araziye inşa edilen Joan Maragall Kütüphanesi şehrin göze çarpan mimarisidir. Binanın bazı duvarlarında ise bir parkın altında olduğunu hatırlatma amacıyla toprak tuğla kullanılmıştır.

  • AMERİKA PORTLAND / RANDALL ÇOCUK HASTANESİ: Port Land’ın en yeşil projelerinden biridir. Tasarımı birçok yenilenebilir tasarım stratejisi barındırıyor ve “Sağlık kurumlarının Yeşil Rehberi” isimli hastane binalarında dikkat edilmesi gereken çevreyle ilgili önlemler rehberini izliyorlar. İnşasında ve iç tasarımında da kullanılan malzemeler sürdürülebilir. Zeminde ve tavan kaplama panellerinde kullanılan bambu ise doğal ve geri dönüştürülmüş olması özelliğiyle binanın ekolojik tutumuna katkı sağlamaktadır.SÜRDÜREBİLİRLİĞİN TEMEL BİLEŞENLERİ NELERDİR?


Sürdürebilirliğin 3 tane temel bileşeni bulunmaktadır. Bunlar çevre koruma, ekonomik

büyüme ve sosyal gelişimdir. Sürdürebilirliği devam ettirebilmek için temel bileşenlerin

dengeli bir şekilde birlikte yürütülmesidir.

  1. Çevre Koruma: Çevre ve doğada yer alan kaynakların tükenebilir olduğunu ve bu nedenle bu kaynakları çevresel yaklaşımlarla kullanmaya odaklanırlar. Ve bu sayede ekosistemlerin bütünlüğü ve esnekliği korunur.

  2. Ekonomik Büyüme: Çevreye zarar vermeden toplumları refaha ulaştırarak ekonomik büyümeye odaklanır. Hizmet tüketimi artarken de insanların refah seviyelerinin yükselmesi hedeflenir.

  3. Sosyal Gelişim: Sağlık, hayat kalitesi, eğitim düzeyini tüm insanlar için tatmin edici bir düzeye ulaşmasına odaklanarak sosyal gelişimi destekler.

85 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar