• Ceren Orak

TÜRKİYE DE BULUNAN VOLKANİK DAĞLAR (1.BÖLÜM)

Bu yazımızda sizlere Türkiye de bulunan volkanik dağlardan bahsedeceğiz.


1.AĞRI DAĞI

Nuh’un gemisinin bulunduğu iddia edilen Ağrı DAĞI 5165 metre zirvesi ile Türkiye ve Dünyada en büyük dağ konumundadır. Üstünde eksik olmayan karı ile yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Ağrı Dağında dağcılık ve yürüyüş sporları için oldukça uygun bir yerdir.


2.TENDÜREK DAĞI

Doğubeyazıt ve çaldıran arasında bulunan Tendürek Volkan konisinin en yüksek zirvesi 3533 metre olup, 3000 metreye yaklaşan dağın doğu krateri içerisinde 400-500 metre çapında bir göl bulunmaktadır. Kraterin dışında ise su buharı çıkmaktadır. Ayrıca dağın güney yamacında bir kaldera bulunmaktadır. Türkiye’nin en aktif volkanik dağı olarak bilinir ve bacasından duman tütmektedir. Dağdan çıkan tüfler Kars-Erzurum platosunun oluşumunda rol oynamıştır.


3.SÜPHAN DAĞI

Doğu Anadolu da Van gölünün kuzeyinde olan Süphan Dağı, Patnos ve Adilcevaz dolaylarında yükselmektedir. Çıkmak için gerekli izin Adilcevaz yetkililerince verilmektedir. Süphan Dağı patnos, malazgirt, ahlat ve adilcevaz sınırları içinde yer almaktadır.


4.NEMRUT DAĞI

Nemrut Dağı ya da Nemrut Stratovolkanı, Bitlis ilinin Tatvan ilçesinde Doğuanadolu da yer alan yüksek dağlardan birisidir. Van gölünün batısında kalır. Nemrut uyuyan bir aktif yanardağdır ve 1441 yılında son kez lav çıkmıştır. Tepesindeki kraterde nemrut gölü yer almaktadır. Krater etrafında en yüksek tepe olan Sivritepe 2935 metre, Doğu Nemrut tepesi 2625 metre, Güneydeki Tursuk tepesi 2828 metre ve Batı da Nemrut dağı tepesi 2801 metre yüksekliktedir.


5.KARACAĞ DAĞI

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin yaklaşık olarak ortasında, Diyarbakır havzası ile Şanlıurfa platosunu kuzey ve güney doğrultusunda ayıran sönmüş yanardağdır. En yüksek yeri 1952 metredir. Karadağ volkanı akışkan lavların oluşturduğu kalkan yanardağ yapısındadır. 120 km metre çapa 8000 metre karelik alana sahiptir. Bazaltik lavlardan oluşur. Püskürmeler üç farklı dönem de oluşmuştur. Karacadağ; Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin illerinin topraklarına yayılır.


6.ERCİYES DAĞI

Kayseri'nin 25 km güneybatısındaki ovaların yanından birdenbire yükselen büyük kütleli bir stratovolkanıdır. Yüksek derecede aşınmaya uğramış olan volkanın son olarak Roma dönemi, madeni paralarındaki betimlemelere dayanarak MÖ 253 yılında püskürdüğü söylenebilir. Erciyes, 3.916 metreye ulaşan zirvesi ile İç Anadolu'nun en yüksek dağıdır. Torosların kuzey doğu uzantısı olan Aladağların en yüksek noktası olduğu kabul edilmektedir ve Alp kuşağına dahildir. Zirvesinin hiç bir zaman kardan arınmadığı ve açık bir günde zirvesinden Karadeniz ve Akdenizin görülebildiği söylenilmektedir.5 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar