• Aleyna İpçi

TÜRKİYE’DE NESLİ TÜKENMİŞ OLAN 10 HAYVAN

En son güncellendiği tarih: Şub 6

Hepimiz biliyoruz ki iklimler değiştikçe yaşayan canlılık da değişmektedir, hayvanların nesli tükenmektedir. Gelin bugün ülkemizde nesli tükenen hayvanlara bir bakalım..Tarih boyunca yaşadığımız topraklarda çok güzel hayvanlar yaşamıştır. Maalesef onları koruduğumuz yıllarda yeterince başarılı olamadık, ancak hala başaramadık. Anadolu'nun bereketli topraklarında binlerce yıldır yaşayan hayvanları pişmanlıkla düzenledik ve bugün artık taşıyamıyoruz. Açık kahverengi, bozkır kartalı, Akdeniz foku, Telituna ve Kailanak gibi nesli tükenmekte olan hayvanların listedeki türlerle aynı şekilde bitmemesini umuyoruz:


Asya Fili


Yaklaşık olarak MÖ 3 milyon ile 100 arasında. Asrus'un fil kemikleri kalıntıları Türkiye'de bulundu. Türkiye'deki neslinin 19. yüzyılda tükenmiş olduğu düşünülmektedir.

Kafkas Bizonu


Avrupa bizonu olarak da bilinen bu türe daha önce Avrupa ve Anadolu'da rastlanmıştı, ancak şimdi sadece Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Polonya'da bazı milli parklarda bulunabiliyor. 16. yüzyılda Türkiye soyu tükenmiş kabul edildi.
Asya Aslanı


2010 nüfus istatistiklerine göre Hindistan'dan Yunanistan'a kadim coğrafik çevrelerde bulunan bu güzel hayvanın toplam sayısı 411'dir. Türkiye'de son ikametgahın 13. yüzyılda olduğu tahmin edilmektedir.

Asya Çitası


Maalesef, Anadolu'da yaşayan 19. yüzyıl Çitası'nın Asya soyu Türkiye kurumuş. Bugün hala İran'da bulunuyor ve hala yaklaşık 50 Asya çitası olduğu için korunuyor.Hazar Kaplanı


Ne yazık ki bu tür kediler açısından oldukça zengindir ve Türkiye ile bugünkü sınırda 1970'lerde Hazar kaplanları tarafından tamamen yenmiştir. Kuzey Afganistan'da yaşayan Türkiye'ye, Kafkasya'ya, İran'a, Hazar Denizi'nin en batı noktası Türkmenistan'a.

Hubara


Bu ilginç kuş türü neredeyse hiç ses çıkarmıyor ve hala Kanarya Adaları, Kuzey Afrika ve Pakistan'da yaşıyor. Anadolu'da tamamen tükendi.

Orman Horozu


Son zamanlarda İzmir dağlarında görülen kanatlı uçan hayvanlardan biridir. Artık Anadolu'da soyu tükenmiş canlılardan biri haline geldi.Anadolu Leoparı


Ne yazık ki Anadolu Parsı olarak da bilinen Anadolu Leoparı, Diyarbakır'da iki yıl önce vurularak öldürüldü ve henüz tam olarak kesinleşmese de nesli tükenmiş olarak kabul ediliyor.
Eski Dünya Kunduzu


Türkiye başta olmak üzere tüm Avrupa'dan Orta Asya'ya kadar geniş bir coğrafyada bulundu, ancak alınmayan herhangi bir önlem nedeniyle Türkiye'de yok olduğuna inanılıyor.Yılanboyun


Bu güzel hayvan bir Asya su kuşudur, genellikle balıkla beslenir ve artık Anadolulular tarafından yetiştirilmez.

26 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar