• Ceren Orak

TÜRKİYE DE BULUNAN VOLKANİK DAĞLAR (2.BÖLÜM)

Bu yazımızda sizlere Türkiye'de bulunan volkanik dağların 2.bölümünü anlatıcağız.


7.MELENDİZ DAĞI

Niğde 'nin kuzeybatısında yer alan dağ Niğde ile Bor arasındadır. Batıda taze volkan konisi biçimdeki Hasandağı ile (3.268 m) birleşir. Kuzey eteklerindeki ovaları sulayan Melendiz Suyu ile diğer akarsuları besler. Volkanik yapılı dağın en yüksek yeri 2.098 metredir.


8.HASANDAĞ DAĞI

Hasandağ deniz seviyesinden 3268 metre yüksek bir tepesiyle volkanik dağdır. Büyük hasan ve Küçük hasan olmak üzere iki büyük krateri vardır. Bu dağ Aksaray ve Niğde il sınırları içerisinde yer almaktadır. 1750 metresine kadar meşe ormanıyla kaplıdır. Dağın eteklerinde ve çevresinde çeşitli Türk boyları özelliklede yörükler yaşamaktadır. Dağın eteklerinde Antik Roma şehri NORA (Viranşehir) bulunmaktadır. Erciyes dağından sonra İç Anadoluda bulunan ikinci en yüksek dağdır.


9.KARACADAĞ DAĞI

İç Anadolu Bölgesinde sönmüş yanardağ konisidir. Karaman'ın 20 km kadar kuzeybatısında, 200 km karelik dairesel bir taban üstünde yükselir. Karmaşık bir yapısı olan dağ, ayrı yaştaki üç konisinin kaynaşmasıyla oluşmuştur. Üç koniden en yükseği olan Mahlaç Tepesinde (2.288 m), tabanı (1.620 m) inen bir krater vardır. Yörede uluçukur adıyla anılan kraterin uzun ekseni yaklaşık 1.500 m genişliği ise 600 metredir. Mahlaç konisinin doğusunda Kızıltepe konisi kuzeyinde de Baştepe konisi bulunur.


5 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar