• Samet Kavraz

TÜRKİYENİN CİĞERLERİ YANIYOR! (YAKIYORLAR): BÜYÜK HATAY YANGINI, TRABZON VE KAHRAMANMARAŞ YANGINI

En son güncellendiği tarih: 22 Kas 2020

Yangında son durum ne? Yangının bilançosu ne kadar? Yangın neden meydana geldi? Ne kadar canlı yaşamını yitirdi? Gibi soruların cevabını aşağıda sizlere anlattık.


Bildiğiniz üzere son yıllarda orman yangınları ülkemizde çok yaygın bir hale geldi. Kimi zaman insanların vurdumduymazlığından, doğaya olan saygısızlığından, kimi zamansa iklimsel farklılıklardan yangınlar çıkabiliyor. Fakat bugün anlatmakta olduğumuz bu yangın tamamen insan kaynaklı olan bir sabotaj yangını. 9 Ekim Cuma günü Belen ilçesinde ormanlık alanda başlayan, oldukça büyük çaplı olan ve 3 ilçeye yayılan bu yangın AFAD tarafından 70 saatte kontrol altına alındı. Birçok yerleşim yerine, iş yerlerine zarar verdi.Yangında Son Durum Ne?


AFAD ekipleri uzun süren çabaların sonucu yangını kontrol altına almayı başardı. Rüzgârın yaklaşık 70 km hızda olması ve düşük nem etkisiyle hızla büyüyen yangın yerleşim alanlarına çok hasar vermeden 70 saat süren çabaların sonucunda kontrol altına alındı. Bölgede yetkili kişiler tarafından hasar tespiti çalışmalarına başlandı.Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yakın saatlerde 2 yeni yangının daha çıktığını fakat bunlarında ani müdahalelerle birlikte kontrol altına alındığını belirtti. Hatay da çıkan orman yangını ile ilgili konuşan Pakdemirli: "Kamuoyunda özellikle son iki günde sosyal medyada olsun diğer kaynaklarda olsun bu yangının özelinde de çok ciddi kasıt şüpheleri ortaya çıktı. Bunla ilgili de tabii ki Valiliğimiz çok yönlü soruşturmayı yürütüyor. 4 şüpheli gözaltına alındı, bunun 2'si savcı tarafından serbest bırakıldı ve 2 yeni daha şüphelimiz var. Bunlarla ilgili de işlem yapılacak, daha önce de söylediğim gibi valilik ve tüm adli kurumlarımız çok yönlü soruşturmayı yapıyor, devam ediyor en detaylı şekilde araştırılıyor" değerlendirmelerde bulundu.


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yaptığı açıklamada;

AFAD ekipleri tarafından 542 kişinin tahliye edildiği, bu kişilerin kontrollü bir şekilde evlerine yerleştirildiği aktarılan açıklamada, bölgede 524 personel ile 2 uçak, 4 helikopter, 70 arazöz, 20 su tankeri, 5 dozer ve iş makinelerinin görev yaptığı ifade edildi. Açıklamada Tarım ve Orman Bölge Müdürlüğü, AFAD, itfaiye, sağlık, jandarma ekipleri ile sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin söndürme çalışmalarına devam ettiği aktarıldı.Yangının Bilançosu Ne Kadar?


Can kaybının yaşanmadığı yangında, 7 daire, 11 müstakil ev, 14 iş yeri, 8 fabrika, 3 depo, 35 arı kovanı, onlarca araba ve 70 vatandaşın etkilendiği edinilen bilgiler arasında. Yangının yerleşim yerlerine ulaşması, halkta büyük bir korkuya sebep olsa da yangın daha büyük hasara ve kayıplara yol açmadan ekipler tarafından kontrol altına alındı.Yangın Neden Meydana Geldi?


Hatay’ın Belen ilçesinde başlayan yangın kısa sürede Arsuz ve İskenderun ilçelerine kadar yayıldı. Yangının hangi sebeple meydana geldiği hakkında henüz net bir bilgi olmamasına rağmen Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Yüzde 99 sabotaj. 11,5 yıldır yıldır belediyle başkanıyım. Böyle yangın görmedim. Bir yerde başlıyor, bakıyorsunuz biraz sonra başka yerlerden yangın haberleri geliyor. Yangını çıkaranlar en rüzgârlı havayı, en rüzgârlı bölgeleri, nemin de en düşük olduğu zamanı seçmişler. Bunlar da tesadüf değildir.”Yangında Ne Kadar Canlı Hayatını Kaybetti?


Yaklaşık 300-400 hektar yeşil alanın yok olduğu yangında on binlerce canlının yaşamını yitirdiğini düşünüyoruz. Bununla birlikte son yıllardaki yangınları da göz önüne alırsak ülkemizde çıkan yangınlar sonucunda doğada yaşamını yitiren hayvanların sayısının milyonları geçtiği gerçeği içler acısı bir durum.

Bu oldukça büyük bir alan kaybımız var demek. Yani sadece maddi de değil manevi olarak da bize büyük kayıplara neden oldu. Gittikçe topraklarımız azalıyor ve kimse buna bir dur demiyor, diyemiyor. Sadece bu da değil üstelik biz insanların hala anlayamadığı bir şey var o da şu ki bir toprak kaybı ölüme bir o kadar yakın olmak demek. Biz onları yok ettikçe alacağımız nefesleri azaltıyoruz aslında. Gezeceğimiz doğal güzelliğimizi, doğal mirasımızı yok ediyoruz.Son Günlerde Ülkemizde Yaşanan Diğer Yangınlar


Trabzon'da, merkeze bağlı Akyazı Mahallesi'nde Stadyumun karşı tepesinde gece saatlerinde çıkan örtü yangını, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kısa sürede kontrol altına alındı. Yangında herhangi bir can kaybı yaşanmadı.
İlk yangın Maraş'ın Andırın ilçesinin Kızık Mahallesi'nde başladı. İlerleyen saatlerde Onikişubat ilçesinin Ayşepınarı Mahallesi Musalı mevkisinden dumanlar yükselmeye başladı. Ertesi gün tekrardan Andırın Kuzgun Mahallesi'ndeki ormanlık alanda çıkan yangına ekiplerce müdahale edildi. Çevre illerden gelen takviye ekiplerin de müdahalesiyle 44 saatin sonucunda kontrol altına alındı. Can kaybının bildirilmediği yangında 65 hektarlık yeşil alan kül oldu.

12 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar