• Ceren Orak

UNILEVER

Geçmişi, Hollandalı margarin şirketi Margarine Unie ile İngiliz sabun şirketi Lever Brothers’ın 1930 yılında birleşmesine kadar uzanmaktadır. Unilever, dünyanın dört bir yanında binlerce hissedarı olan %100 halka açık, şeffaf ve uluslararası bir şirkettir. Bugün, dünyanın 190’dan fazla ülkesinde, her gün 2,5 milyar insana ulaşıyor ve tüketicilerimizin beslenmelerine yardımcı oluyor, kendilerini, evlerini temiz ve ferah tutmak için tercih ettikleri ürünleri üretiyor, pazarlıyor ve dağıtıyorlar.

UNILEVER VE SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM

2010 yılında Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı'nı (USLP) başlatmışlardır. Değer zincirlerini her yönüyle incelemiş ve küresel sürdürülebilir kalkınma gündeminin kalbinde olduğunu bildikleri büyük hedefler çerçevesinde yaklaşımlarını belirlemişlerdir.


SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM PLANI İÇİNDE YAPILAN BAZI ÖRNEKLER

SU

2010 yılından bu yana üretim faaliyetlerinde su kullanımını neredeyse yarıya indirmişler. Ancak su ayak izlerinin %99'u, ürünlerini kullanan tüketicilerden kaynaklanıyor. Ve o miktarı henüz azaltamadıklarını belirtmişlerdir. Bunun üzerinde çalışmaları devam etmektedir. İnsanların bu değerli kaynağı korumasına yardımcı olmak üzere daha az su kullanan ürünler geliştiriyorlar.

SERA GAZI EMİSYONLARI

Şu anda dünya genelindeki üretim faaliyetlerinin %100'ünde yenilenebilir şebeke elektriği kullanıyorlar.CO2 emisyonlarımızı 2008 yılından bu yana %65 azalttıklarını, ancak yaşam döngüsü emisyonlarımızın yaklaşık üçte ikisi, tüketicilerinin evlerinde kullandığı enerjiden kaynaklanıyor. Bu yolculuğa başlarken de tüketicilerin davranışlarını değiştirmesine yardımcı olmanın ne kadar zor olduğunu öngöremediklerini söylüyorlar. Ürünlerimizin ve ortaklıklarımız ile bu konu üzerinde çalıştıklarını söylemeden de edemiyorlar.

ATIK VE AMBALAJLAMA

Tüketici kullanımı başına atık etkileri 2010 yılından bu yana %32 oranında azalmıştır. Kontrolleri altındaki alanlarda iyi bir ilerleme kaydederek tüm fabrikalarında atık sahalarına gönderdikleri atıkları sıfırlamış ve bir ton üretimde imha edilmeye gönderilen atıkları %96 azaltmışlardır. 2025 yılında kadar plastik ambalajlarını yeniden kullanılabilir, geri dönüştürülebilir olmasını sağlamaya ve o zamana kadar en az %25 geri dönüştürülmüş plastik kullanmaya yönelik taahhütlerinde iyi bir ilerleme kaydetmişlerdir. 2019 yılında daha önce geri dönüştürülmemiş plastik kullanımlarını azaltmayı ve ürettiklerinden daha fazla plastik toplamayı taahhüt etmişlerdir.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KAYNAK KULLANIMI

2010 yılında bu yana sürdürülebilir kaynaklar kullanan tarımsal ham maddelerinin miktarını %14’ten %62’ye yükseltmişlerdir. Ve öncelikli 12 sebze ve baharatlarının %88’ini sürdürülebilir kaynaklardan elde etmeyi başarmışlardır. Önemli bir ilerleme kaydetmişler ancak hala yapacak işlerinin olduğunu biliyorlardır.1 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

PEERBY

RUBICON GLOBAL

ARAMARK

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar