• Berkay Soran

UZAY MADENCİLİĞİ

Bu yazımızda sizlere uzay madenciliği hakkında bilgiler sunacağız.

Sürekli artan Dünya nüfusuyla birlikte Dünya'da ki sınırlı doğal kaynakların azalması üzerine insanlar yeni kaynaklar bulmaya çalışmaktadır. Dünyadaki doğal kaynaklar artan ihtiyaçlara yetmediği için uzay madenciliği gündeme gelmiştir. Uzay madenciliği uzaydaki asteroitlerden maden elde etmeye dayanan çalışmalara verilen addır.


Önümüzdeki yüz yıl içerisinde şu an günümüzde en çok kullanılan ve değer verilen bakır, kalay, çinko, gümüş, kurşun ve altın gibi maden rezervlerinin tükeneceği tahmin edilmektedir. Bu yüzden bilim insanları uzaydan Dünya'mız için maden kaynakları bulmaya yöneltmektedir. Platinyum ve kobalt değerli elementler başta olmak üzere daha birçok elementin asteroitlerden çıkartılıp Dünya’ya getirilmesi uzmanlar tarafından düşünülmektedir.

Araştırmalara göre en yakındaki 500 tonluk bir gök taşına uzay aracını gönderip ihtiyaç duyulan madenleri Dünya’ya getirmek, 6 ile 10 yıllık bir süre içinde gerçekleşebilir. Tek bir asteroitten maden elde etmenin maliyetinin 2,6 milyar dolar olabileceği hesaplanmıştır. Değerli madenlere sahip olan gök taşlarından çıkartılabilecek demir, nikel, titanyum, altın, manganez, paladyum ve tungsten gibi madenlerin getirisinin yakın bir gelecekte trilyon dolara ulaşabileceği tahmin edilmektedir. Yoğun demir cevheri olan bir gök taşındaki madenin çıkartılması durumunda dünyadaki yıllık demir üretiminin 2-3 katı büyüklüğünde demir elde edilebilecektir. NASA tarafından tespit edilen 16 Psyche (Sayki) adlı gök taşında Dünya’nın demir ihtiyacının büyük bölümünü karşılayabilecek kadar demir olduğu bilinmektedir.
Uzaydan getirilecek madenlerin taşıma maliyetinin oldukça yüksek olacağı düşünülmektedir. Şirketler, uzay madenciliğindeki maliyeti düşürebilmek için çeşitli projeler üretmektedir. Bu projelere; asteroitlere robotlar göndererek birkaç ton üzerinde maden getirilmesi, küçük boyutlardaki asteroitleri Dünya’ya getirecek farklı bir sistem geliştirilmesi veya uzay gemileri ile madenin uzay araçlarında işlenerek getirilmesi uzay madenciliğine birer örnektir.

3 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yakın Zamanda Eklenen Diğer Yazılar